به گزارش اکوایران، امارات متحده عربی روز شنبه پس از اینکه رهبر اسرائیل گفت این کشور خلیج فارس می‌تواند در کمک به دولت آینده غزه پس از جنگ مشارکت داشته باشد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را مورد انتقاد قرار داد.

این کشور برجسته و بانفوذ خلیج فارس یکی از معدود کشورهای عربی است که روابط دیپلماتیک رسمی با اسرائیل دارد و از طریق جنگ بیش از شش ماهه اسرائیل در غزه این روابط را حفظ کرده است، اگرچه به نظر می‌رسد این روابط اکنون تیره شده است.

به گزارش رویترز، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه، نتانیاهو را در پستی در ایکس مورد سرزنش قرار داد و گفت ابوظبی اظهارات رهبر اسرائیل را محکوم می‌کند.

او در یک پست عربی گفت: «امارات تاکید می‌کند که نخست وزیر اسرائیل هیچ گونه جایگاه قانونی برای برداشتن این گام را ندارد و امارات متحده عربی از جلب هرگونه طرحی برای پوشش حضور اسرائیل در نوار غزه خودداری می‌کند.»

شیخ عبدالله گفت که امارات آماده حمایت از یک دولت فلسطینی است که امیدها و آرزوهای مردم فلسطین را برآورده کند، که به گفته او شامل استقلال است.

در مصاحبه‌ای که این هفته پخش شد، نتانیاهو گفت که امارات، عربستان سعودی و سایر کشورها احتمالاً می‌توانند پس از جنگ به یک دولت غیرنظامی با مردم غزه در این منطقه کمک کنند.

اعضای برجسته کابینه نتانیاهو ایده تشکیل کشور مستقل فلسطینی را رد می‌کنند و نتانیاهو گفته است که اسرائیل باید کنترل امنیتی غزه را پس از جنگ حفظ کند.

فلسطینی‌ها امیدوارند که کشور مستقلی در کرانه باختری اشغالی و غزه ایجاد کنند، آرزویی که امارات از آن حمایت می‌کند.

با این حال، منابع گفته‌اند که رابطه ابوظبی با نتانیاهو به دلیل کارزار نظامی به هم خورده است و مقامات اماراتی اکنون به ندرت با او صحبت می‌کنند.

امارات متحده عربی مکرراً از اسرائیل به دلیل جنگ و تلفات بالای غیرنظامیان انتقاد کرده است، اگرچه تاکید کرده است که روابط دیپلماتیک به این کشور اجازه داده است تا به نوار غزه کمک کند.