به گزارش اکوایران، در حالی که ایالات متحده و اسرائیل بدترین اختلافات خود در دهه‌های اخیر را بر سر جنگ غزه متحمل شده‌اند، یکی از مقامات کلیدی آمریکا بی‌سروصدا تلاش می کند راه‌های ارتباطی واشنگتن را در سراسر خاورمیانه باز نگه می‌دارد.

آرامش در میانه طوفان

به نوشته بلومبرگ، ویلیام برنز، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی، یک دیپلمات کهنه کار و مسلط به زبان عربی، این هفته در قاهره در کنار میانجیگران قطری و مصری حضور داشت. در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، طوفان سیاسی را با توقف ارسال حدود 3500 بمب به اسرائیل به راه انداخت. کاخ سفید به طور فزاینده‌ای نگران تلفات گسترده غیرنظامیان در صورت حمله زمینی اسرائیل به رفح، شهر جنوبی غزه است که 1.4 میلیون فلسطینی در آن از جنگ پناه گرفته‌اند.

اولویت بایدن به دست آوردن توافقی برای آزادی بیشتر اسرایی است که حماس در حمله  خود در 7 اکتبر به اسرائیل گرفت. و در حالی که واشنگتن در تلاش برای جلوگیری از تشدید بیشتر جنگ هفت ماهه است، بر عهده رئیس اطلاعات ایالات متحده است که بین رویکرد هویج و چماق بایدن تعادل برقرار کند.

عمرو موسی، وزیر امور خارجه پیشین مصر، گفت: برنز «مرد نتیجه‌هاست و من فکر می‌کنم یکی از بهترین دیپلمات‌های ایالات متحده است که تا به حال ملاقات کرده‌ام.»

به گفته موسی، ماموریت او به رسمیت شناخته شدن این مسئله از سوی ایالات متحده است که «خشم» در خاورمیانه ناشی از جنگ غزه و حمایت واشنگتن از اسرائیل، شهرت و اعتبار ایالات متحده را به ویژه در نزد متحدان سنتی عرب مانند مصر، اردن و عربستان سعودی، در معرض خطر قرار داده است. آنها معتقدند کاخ سفید باید فشار بیشتری بر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای پایان دادن به درگیری وارد می‌کرد.

ویلیام آشر، تحلیلگر ارشد سابق خاورمیانه در سیا، گفت که برنز «برای دهه‌ها روابط شخصی خود را با رهبران سراسر منطقه توسعه داده است. ما در مرحله حساسی هستیم. همه طرف‌ها انگیزه‌هایی برای عقب‌نشینی از یک توافق دارند و در چنین لحظاتی، موضع‌گیری عمومی در جهت اقناع اغلب می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.»

دیپلمات بی‌مانند

برنز نقش مهمی در کمک به ایجاد آتش‌بس یک هفته‌ای در اواخر سال گذشته ایفا کرد که منجر به آزادی ده‌ها زندانی از هر دو طرف شد. برای لحظاتی در اوایل این هفته، تقریباً به نظر می‌رسید که برنز و همتایانش پس از اینکه حماس اعلام کرد که پیشنهاد قطر و مصر برای توقف درگیری‌ها را پذیرفته است، دوباره این کار را انجام داده‌اند.

اما مذاکرات به سرعت دوباره به بن‌بست خورد زیرا اسرائیل پیشنهاد حماس را برای دائمی بودن آتش‌بس نپذیرفت.

در حالی که به نظر می‌رسد برنز در حال حاضر برجسته‌ترین مقام ایالات متحده در پرونده خاورمیانه باشد، با توجه به اهمیت توافق آتش‌بس برای اسرا که ممکن است به درگیری‌ها پایان دهد، او تنها مقام در آنچه که گاها شبیه به فشار همه‌جانبه از سوی دولت بایدن به نظر می‌رسد، نیست.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی، برت مک گورک، فرستاده کاخ سفید در خاورمیانه، لوید آستین وزیر دفاع، و آموس هوخشتاین هماهنگ‌کننده زیرساخت‌های جهانی ریاست‌جمهوری - که تجربه مذاکره با لبنان، جایی که شبه‌نظامیان حزب‌الله مستقر هستند را دارد- سفرهای طولانی‌ مدتی به منطقه و داخل منطقه داشته‌اند.

آنتونی بلینکن شورای همکاری خلیج فارس

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، که هفت سفر ماراتن وار به منطقه داشته است، به گفته مقامات آمریکایی به اسرائیلی‌ها کمک کرده است تا گذرگاه‌های مرزی را برای کمک‌ها باز کنند، توقف‌های بشردوستانه در جنگ را هماهنگ کنند و رویه‌هایی را اجرا کنند تا اطمینان حاصل شود که امدادگران در تیراندازی کشته نمی‌شوند.

اما گاهی اوقات به نظر می‌رسد که تورهای طولانی بلینکن در منطقه و هشدارهای عمومی تأثیر کمی بر راست‌گراترین کابینه تاریخ اسرائیل داشته است. به گفته وزارت بهداشت حماس در این کشور، حمله هوایی و زمینی به غزه بیش از 35000 نفر را در خاک فلسطین کشته است. نیروهای حماس هنگامی که در 7 اکتبر به جنوب اسرائیل حمله کردند و جنگ را آغاز کردند، 1200 نفر را کشتند و 250 نفر را ربودند.

محمد تال، سردبیر سابق روزنامه الدستور، یکی از روزنامه‌های اصلی اردن، جایی که برنز بین سال‌های 1998- 2001 در آن به عنوان سفیر خدمت می‌کرد، گفت: «افکار عمومی عرب به اظهارات بایدن اعتقادی ندارد و دیپلماسی رفت و برگشتی بلینکن را در طی نزدیک به هشت ماه بیهوده می‌داند. مشارکت برنز در واقع به مردم منطقه امید بخشیده است. او از سطح خاصی از اعتبار برخوردار است.»

حرکت با چراغ خاموش

نقش مدیر سیا به عنوان رئیس اطلاعات به او این امکان را می‌دهد که چراغ خاموش حرکت کند و مستقیماً با آژانس اطلاعات خارجی اسرائیل موساد معامله کند.

برنز که یک مقام کهنه کار وزارت امور خارجه با سال‌ها روابط در خاورمیانه است، خط مستقیمی نیز با کاخ سفید دارد. این باعث می‌شود که او در سطوح بالا به پایتخت‌های خاورمیانه دسترسی داشته باشد، جایی که مقامات اغلب ترجیح می‌دهند با جاسوسان ارشد معامله کنند.

untitled

با اصرار اسرائیل بر هدف قرار دادن هزاران نیرو در گردان‌های حماس در رفح، مأموریت آزادسازی اسرا دشوارتر می‌شود. در عین حال، بایدن با گفتن اینکه ممکن است ارسال سلاح‌های بیشتری را متوقف کند، فشار بر اسرائیل را افزایش می‌دهد. مقامات اسرائیلی به تصمیم بایدن با خشم واکنش نشان دادند. آنها استدلال می‌کنند که اختلال در ارسال تسلیحات به اسرائیل در زمانی که مذاکرات در مرحله حساسی بود، پیام اشتباهی را به حماس ارسال کرد.

برنز همچنین ثابت کرده است که در استفاده از احترامی که در منطقه به دست آورده برای رساندن پیام‌هایی به اسرائیل که هم هشدار و هم تضمینی برای حمایت است، مهارت دارد. او این درایت را ماه گذشته و زمانی نشان داد که اسرائیل در حال ارزیابی شدت پاسخ خود به حمله‌ای بود که در آن جمهوری اسلامی ایران صدها پهپاد و موشک پرتاب کرد که تقریبا همه آن‌ها دفع شدند.

برنز به مرکز ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش در دالاس گفت که پاسخ، انتخاب اسرائیل است، اگرچه او پیشنهاد می‌کند که «اقدام تلافی جویانه قاطعانه غیرضروری است».