به گزارش اکوایران، بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، شامگاه شنبه، هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، در جریان رایزنی‌های امنیتی، نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو را به دلیل ناتوانی در تدوین و اعلام استراتژی به اصطلاح «روز بعد» برای اینکه چه کسی پس از جنگ بر غزه حکومت خواهد کرد، مورد حمله قرار داد.

به نوشته تایمز اسرائیل، به نقل از کانال 13 اسرائیل، هالوی گفت: «ما اکنون یک بار دیگر در جبلیه عملیات داریم. تا زمانی که هیچ روند دیپلماتیکی برای ایجاد یک نهاد حاکم در نوار غزه جز حماس وجود نداشته باشد، ما باید بارها و بارها در جاهای دیگر عملیاتی را برای از بین بردن زیرساخت‌های حماس انجام دهیم. این یک کار سیزیفی خواهد بود.»

در این گزارش آمده است که سایر مقامات ارشد ارتش اسرائیل نیز از رهبران سیاسی خواسته‌اند تصمیم بگیرند و استراتژی تدوین کنند. علاوه بر این، گزارش شده است که اعضای کابینه به نتانیاهو هشدار داده‌اند که رفتار و عدم تصمیم‌گیری اسرائیل در چند هفته گذشته «فقط جان‌ها را به خطر می‌اندازد.»

به طور جداگانه، اخبار کانال 12 گزارش داد که نتانیاهو اخیراً با رونن بار، رئیس شین بت نیز، بر سر موضوع برنامه‌ریزی استراتژیک درگیری داشته است.

ارتش اسرائیل در حال حاضر مجدداً در شهر جبلیه در شمال غزه فعالیت می‌کند که قبلاً آن را در ماه‌های اول حمله زمینی اسرائیل به این منطقه پس از تهاجم حماس در 7 اکتبر به تصرف خود درآورده بود. عملیات جدید پس از آن آغاز شد که ارتش اسرائیل اعلام کرد تلاش‌های حماس برای تجدید قوا در شهر را شناسایی کرده است.

ارتش اسرائیل همچنین پس از شناسایی مجدد حماس در محله زیتون شهر غزه، بار دیگر در حال عملیات در آن منطقه است. چهار سرباز روز جمعه در نبرد با حماس در زیتون کشته شدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حماس کنترل غیرنظامی قابل توجهی را در تعدادی از مناطق تحت محاصره پس از عبور نیروهای نظامی و سپس خروج از آن اعمال کرده است.

نتانیاهو و کابینه او مدت‌هاست که به دلیل امتناع از تهیه طرحی برای مدیریت نوار غزه پس از جنگ با انتقاداتی روبرو بوده‌اند و نخست‌وزیر نیز به دلیل نگرانی‌ از این که ممکن است ائتلاف او را فرو بپاشد، از برگزاری بحث‌های اساسی در کابینه درباره این موضوع خودداری کرده است.

نتانیاهو تلاش‌ها برای گنجاندن تشکیلات خودگردان فلسطین در برنامه‌ریزی پس از جنگ را رد کرده و استدلال می‌کند که این گروه معتدل‌تر از حماس، که علناً از راه‌حل دو کشوری حمایت می‌کند، تفاوتی با گروه حاکم غزه ندارد، زیرا آن نیز از پذیرش وجود اسرائیل خودداری و نفرت از دولت یهود را ترویج می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان از نتانیاهو خواست برای اینکه چه کسی غزه را پس از جنگ اداره می‌کند، برنامه‌ریزی کند و گفت: «ما باید فکر کنیم که پس از پایان این جنگ (در غزه) چه اتفاقی می‌افتد. چه کسی غزه را اشغال می‌کند؟»

نتانیاهو در مصاحبه‌ای با دکتر فیل روانشناس تلویزیونی که روز پنجشنبه پخش شد، ایده مبهمی را در مورد حکومت غزه پس از جنگ بیان کرد. نتانیاهو گفت: «احتمالاً باید نوعی مدیریت غیرنظامی توسط ساکنانی از غزه داشته باشیم که متعهد به تخریب ما نیستند، احتمالاً با کمک امارات متحده عربی، عربستان سعودی و سایر کشورهایی که فکر می‌کنم می‌خواهند شاهد ثبات و صلح باشند.»او افزود که اسرائیل حق ورود به منطقه را در صورت لزوم برای ریشه‌کن کردن عناصر تروریستی [ادعایی] باقی مانده حفظ خواهد کرد.

در واکنش به این سخنان، عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی این پیشنهاد را محکوم کرده و گفت: «نخست وزیر اسرائیل هیچ گونه صلاحیت قانونی برای انجام این اقدام ندارد و دولت [امارات] حاضر نیست وارد هر طرحی برای پوشش حضور اسرائیل در نوار غزه شود.»

بایدن روز چهارشنبه گفت که پنج کشور عربی «آماده کمک به بازسازی غزه هستند، آماده کمک به انتقال به راه حل دوکشوری، برای حفظ امنیت و صلح در حالی که در حال ایجاد یک تشکیلات خودگردان فلسطینی هستند که واقعی است و فاسد نیست.»

رئیس‌جمهور ایالات متحده گفت که نمی‌خواهد نام این پنج کشور را ذکر کند «زیرا نمی‌خواهم آنها را دچار مشکل کنم» اما احتمالاً به امارات، عربستان سعودی، اردن، مصر و قطر اشاره می‌کند.