به گزارش اکوایران، جورجیا ملونی دیگر نمی‌خواهد اتحادیه اروپا را ترک کند، او می‌خواهد آن را کنترل کند.

چرخش آتلانتیکی

به نوشته آنخل ووهرا، تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل در فارن پالیسی، رهبر ایتالیا که زمانی اتحادیه را «تا مغز استخوان پوسیده» توصیف و از خروج ایتالیا از این اتحادیه حمایت می‌کرد، از زمان نخست‌وزیری این کشور رویکرد بسیار متفاوتی را اتخاذ کرده است؛ شاید او متوجه شده باشد که ایتالیا بیشتر به بودجه اتحادیه اروپا نیاز دارد تا بروکسل به ایتالیا.

او آتلانتیسیسم قوی نشان داده و از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری ایالات متحده به نفع کیف و علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حمایت کرد و متمایز از همتایان راست افراطی خود بود. ملونی حتی زمانی که ویکتور اوربان، رئیس جمهور مجارستان را متقاعد کرد که بسته کمکی به اوکراین را در ماه فوریه امضا کند، برای تشکیلات اتحادیه اروپا مفید بود.

رخنه از درون

با این حال، در میان سیاستگذاران اتحادیه اروپا نسبت به رهبر حزب پسا فاشیست «برادران ایتالیا» این تردید وجود دارد که او ممکن است تلاش کند اتحادیه اروپا را از درون خراب کند.

در طول دو سال گذشته، او عمداً این روایت را به وجود آورده است که راست میانه است نه راست افراطی، و کسی است که اتحادیه اروپا می‌تواند با او کار کند. ملونی با بزرگترین بلوک محافظه کار، حزب مردم اروپا (EPP) ارتباط برقرار کرده است و نامزد اصلی آن، رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین را به سمت راست در سیاست‌های حیاتی هدایت می‌کند.

او ماه گذشته گفت: «ما می‌خواهیم اکثریتی ایجاد کنیم که نیروهای راست میانه را گرد هم بیاورد و چپ‌ها را حتی در اتحادیه اروپا به اپوزیسیون بفرستد.» به این معنی که او آنچه را که در رم به دست آورد در بروکسل تکرار خواهد کرد.

پل محافظه‌کاری و ناسیونالیسمی افراطی؛ ظهور راست‌گراترین پارلمان تاریخ اروپا

لئو گورتی، کارشناس سیاست خارجی ایتالیا درموسسه روابط بین‌الملل مستقر در رم، می‌گوید: «او می‌خواهد پلی بین محافظه‌کاران جریان اصلی و آن کهکشان گروه‌هایی باشد که می‌توان آن‌ها را راست ناسیونالیست، راست افراطی نامید.»

ملونی

بر اساس نظرسنجی‌ها، پارلمان بعدی اروپا احتمالاً راست‌گراترین پارلمان تاریخ خواهد بود. انتظار می‌رود حزب سیاسی محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپایی (ECR) ملونی؛ شامل حزب راست افراطی قانون و عدالت (PiS) لهستان، هویت و دموکراسی، گروهی که خانه حزب اجتماع ملی مارین لوپن، سیاستمدار فرانسوی است و آلترناتیو برای آلمان در آلمان، وزنه خود را سنگین‌تر کنند. در کنار حزب مردم اروپا، که انتظار می‌رود بزرگترین گروه باقی بماند، احتمالاً پارلمان آینده اکثریت راست‌گرایان را در حال بحث در مورد قوانین خواهد داشت.

اما نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهند که سوسیالیست‌ها و دموکرات‌های چپ میانه (S&D) دومین گروه بزرگ باقی خواهند ماند و اطمینان حاصل می‌کند که حزب مردم اروپا قبل از نیاز به حزب ملونی و هویت و دموکراسی به آن‌ها نیاز دارد. انتظار می‌رود ائتلاف بزرگ بین راست میانه، چپ میانه و گروه لیبرال «تجدید اروپا» به رهبری امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، پیروز شوند.

سد سوسیالیست‌ها و لیبرال‌ها

ملونی، از این نظر، ممکن است ناامید شود. سوسیالیست‌ها و لیبرال‌ها همچنان مسئول تصمیم‌گیری‌های کلی خواهند بود و هرگونه اقدامات بزرگ سیاست راست افراطی را وتو می‌کنند. با این حال، بقای ائتلاف بزرگ بازگشت اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا را به قدرت تضمین نمی‌کند، و به ملونی اهرم فشاری بر رئیس فعلی و رئیس احتمالی آینده کمیسیون می‌دهد.

ملونی فون در لاین

در 17 ژوئن، بیش از یک هفته پس از پایان رای‌گیری در سراسر اروپا، رهبران اتحادیه اروپا برای یک شام غیررسمی به بروکسل می‌روند و در مورد نامزدی تصمیم می‌گیرند که همگی آن‌ها او را قابل قبول می‌دانند و می‌تواند تعداد رای لازم را در پارلمان به دست آورد.

فون در لاین برای حفظ مقام اول به اکثریت 361 رای نیاز دارد. اما از آنجایی که محافظه‌کاران فرانسوی در حزب مردم از حمایت او خودداری کرده‌اند، این احتمال وجود دارد که دیگران نیز از حمایت او دست بردارند، بنابراین فون در لاین در را به روی ملونی باز کرده است.

فون در لاین در طی مناظره‌ای که توسط پولتیکو در ماستریخت هلند سازماندهی شد، گفت همکاری با حزب ECR به رهبری ملونی «بسیار به نحوه ترکیب پارلمان و اینکه چه کسی در چه گروهی است بستگی دارد».

اگر چنین اتحادی محقق شود، ملونی خود را به عنوان یک مرکز قدرت موازی در پارلمان اروپا با گرایش راست تثبیت خواهد کرد و تأثیر بی‌نظیری بر رئیس کمیسیون خواهد گذاشت تا سیاست این نهاد را به سمت راست‌ سوق دهد.

یکی از رهبران ارشد حزب مردم اروپا به شرط ناشناس ماندن به فارین پالیسی گفت: «اگر فون در لاین به رای حزب ملونی نیاز داشته باشد در نهایت در جواب تلفن او می‌گوید «چه می‌خواهی جورجیا؟»

پدرو لوپز، سخنگوی حزب مردم اروپا در دفتر خود در پارلمان اروپا با اشاره به فون در لاین گفت: «او باید حدس بزند که همه نمایندگان پارلمان در این گروه‌ها به او رأی نمی‌دهند. برخی در حزب مردم از او ناراضی هستند، بسیاری از سوسیالیست‌ها می‌گویند که او خیلی به ملونی نزدیک بود، بنابراین ما از او حمایت نمی کنیم. شرایط سخت خواهد بود. این جایی است که برادران ایتالیایی ملونی وارد می‌شوند. اگر آنها 24، 25 کرسی داشته باشند، در این صورت مهم می‌شوند.»

ظهور پادشاه ساز جدید اروپا

در حالی که ملونی به عنوان یک پادشاه ساز یا بهتر است بگوییم، ملکه ساز دیده می‌شود که ممکن است آرای مورد نیاز فون در لاین را ارائه دهد، برخی می‌گویند که دوستی با ملونی ممکن است سوسیالیست‌ها را ناراحت کرده باشد و برای فون در لاین نتیجه معکوس داشته باشد.

لیلا سیمونا تالانی، رئیس مرکز سیاست ایتالیایی در کینگز کالج لندن گفت: «فون در لاین رفته است. چرا؟ به دلیل نزدیکی او به ملونی. فون در لاین در کنار او مواضع بسیار راست‌گرایانه‌ای گرفته است. چپ ایتالیایی و اسپانیایی این موضوع را بسیار بد برداشت کرده است.»

ملونی

سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها به حزب مردم اروپا نسبت به هرگونه اتحاد با راست افراطی هشدار داده‌اند.

پدرو مارکز، معاون گروه ائتلاف مترقی سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها، در ایمیلی به فارین پالیسی گفت: «خانواده سیاسی ما به صراحت اعلام کرده‌اند که ما گروه‌های دموکراتیک باید هرگونه توافق با راست افراطی را رد کنیم. ما قطعا این کار را انجام می‌دهیم. و سایر احزاب/نامزدهای دموکراتیک اروپایی نیز باید در این مورد شفاف باشند.»

کرنش فون در لاین

EPP و ECR در مورد برون سپاری کردن درخواست‌های پناهندگی، حتی به قیمت ارزش‌های اعلام شده اتحادیه اروپا در مورد حقوق بشر، زمینه‌های مشترکی دارند. ملونی فون در لاین را در تونس و مصر زمانی که رئیس کمیسیون فعلی میلیاردها دلار برای مهار مهاجرت پیشنهاد داد، همراهی کرد.

ملونی همچنین یکی از رهبرانی بود که بنا به گزارش‌ها، فون در لاین را مجبور کرد تا از جاه‌طلبی‌های اقلیمی عقب‌نشینی کند و قانون کاهش آفت‌کش‌ها را پس از شروع یک سری اعتراضات کشاورزان در سراسر قاره در اوایل سال جاری پس بگیرد.

لوپز از حزب مردم اروپا گفت: «ملونی به جای انتخاب مسیر تقابل مانند حزب پی‌ای‌اس لهستان، که از بروکسل به عنوان قربانی استفاده کرد، مسیر گفتگو با بروکسل را انتخاب کرد و نتایج آن مشخص است. او اصلاحات متعددی در طرح بهبود ایتالیا ایجاد کرد و از کمیسیون اتحادیه اروپا چراغ سبز دریافت کرد. او قراردادهایی را با تونس و مصر تبلیغ کرد. او اطمینان حاصل کرد که بروکسل آنچه را که برای رای دهندگان ایتالیایی او مهم است، در نظر می‌گیرد.»

در پاسخ به این که آیا حزب مرم اروپا با اتحاد با یک حزب پسا فاشیست که از جنبش اجتماعی موسولینی برخاسته راحت است، لوپز با این سوال پاسخ داد: «آیا او راست افراطی است؟»

گورتی استدلال کرد که سنگ محک اعتدال ظاهری او انتخابات ایالات متحده خواهد بود. اگر ترامپ پیروز شود، اگر یک دولت راست افراطی در ایالات متحده وجود داشته باشد، ممکن است ملونی 2.0 را ببینیم.

او گفت: «در صورتی که ریاست جمهوری ترامپ با رویکردی متفاوت به جنگ اوکراین را داشته باشیم چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر ترامپ بر تقسیم مسئولیت بیشتر پافشاری کند چه؟ آنچه که ما به یقین می‌دانیم این است که تا سال 2021 حزب ملونی روابط بسیار قوی با جناح راست جمهوری‌خواه در ایالات متحده داشت.»

نیکولا پروکاچینی، رئیس مشترک ECR در بروکسل، پیش از این گفت که این گروه ترجیح می‌دهد ترامپ پیروز شود و یکی از اعضای برادران ایتالیا حتی از فلوریدا دیدن کرد و با ترامپ ملاقات کرد. او گزارش داد که ترامپ ملونی را «قابل اعتماد» می‌داند.

حزب مرم و نامزد اصلی آن، فون در لاین، ممکن است سوء‌ظن را کنار گذاشته باشند، اما کارشناسان ایتالیایی و افرادی که فارن پالسی با آنها صحبت کرد گفتند که ملونی اصلاح ناپذیر است.