به گزارش اکوایران، سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ساعات پایانی اولین روز نام‌نویسی، برای ثبت‌نام در دوره چهاردهم ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور حاضر شد.

جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری 1392 با کسب ۴۶۲,۸۱۲۰ رای برابر ۱۱٫۳۶ درصد آرای ماخوذه پس از حسن روحانی و محمدباقر قالیباف سوم شد. او در انتخابات 1400 نیز ثبت نام کرد و در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ به نفع سید ابراهیم رئیسی از شرکت در انتخابات کناره‌گیری کرد.

قدرتعلی حشمتیان، رییس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران که او نیز نمایندگی مجلس را در دوره پنجم تجربه کرده است پس از گذراندن مراحل اولیه برای کاندیداتوری ثبت‌نام کرد.

مصطفی کواکبیان امروز( پنجشنبه، ۱۰ خرداد)، در اولین روز از ثبت‌نام‌ها برای کاندیداتوری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد و با گذراندن مراحل اولیه برای کاندیداتوری ثبت نام و پس از آن، نام دولت خود را  «صداقت با مردم» عنوان کرد.

او افزود: ۵ برنامۀ راهبردی دارم که اولین آن تحقق جمهوریت سوم است، معتقدم که بار دیگر بازنگری قانون اساسی براساس اصل ۱۷۷ صورت گیرد؛ برنامۀ من ارتباط با همۀ دنیا به‌جز رژیم صهیونیستى است. ما کمترین رشد را در بین کشورهای منطقه داریم و علی رغم اینکه ما بعد از پیروزی انقلاب بالای هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات داشتیم ولی متاسفانه شاخص‌های اقتصادی ما در سطح بین‌الملل و حتی ۱۵ کشور همسایه بسیار ناچیز است؛ بنده ۱۵ برنامه اقتصادی دارم. 

همچنین محمدرضا صباغیان بافق نماینده سابق مجلس، اولین کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود.

 صباغیان پس از ثبت‌نام گفت: ریشۀ مشکل کشور را در ساختار سیاسی و اداری کشور می‌دانم؛ اعتقاد دارم باید چرخ‌دندهها را سرجای خودش قرار بدهیم.

عباس مقتدایی، نمایندهٔ مردم اصفهان در مجلس برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری وارد وزارت کشور شد.

تا این لحظه، ۳ داوطلب دارای شرایط قطعی ثبت‌نام بودند

 سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: فرآیند ثبت نام در روز اول تا ساعت ۱۸ امروز ادامه خواهد داشت، تا الان سه نفر واجد شرایط بوده و در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند؛داوطلبان واجد شرایط حدالامکان طی امروز و فردا برای ثبت نام بیایند و به روزهای آخر موکول نکنند.

براساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که پیش از این مقرر بود در خردادماه سال ۱۴۰۴ برگزار شود، پس از شهادت رئیس‌جمهوری و همراهانش در سانحه سقوط بالگرد در استان آذربایجان شرقی، بصورت زودهنگام و هشتم تیرماه امسال برگزار خواهد شد.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ۸ صبح امروز - پنجشنبه ۱۰ خرداد - آغاز شد و تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد یافت. کاندیداها به مدت پنج روز (تا ۱۴ خرداد) فرصت دارند با حضور در ستاد انتخابات کشور در این انتخابات ثبت‌نام کنند.

این خبر به‌روز می‌شود...