به گزارش اکوایران، سرپرست وزارت خارجه ایران در گفتگو با وزیر خارجه عربستان روابط دو جانبه و تحولات منطقه را مورد بررسی قرار داد.

به گفته این وزارت‌خانه دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای را مورد بررسی قرار دادند.

این گفت‌گو در حالی امروز، 10 خردادماه صورت گرفت که روز گذشته گروه رسانه‌ای ایرانی که در مدینه از عربستان اخراج شده بودند، به ایران بازگشتند.

گروه مستندساز ایران سه شنبه هفته پیش در حال ضبط تلاوت قرآن کریم در مسجد النبی دستگیر و پس از چند ساعت بازجویی و بدون اعلام دلیل به بازداشتگاه پلیس مرکزی مدینه منتقل شدند.

پلیس سعودی دو روز بعد دو خبرنگار شامل خبرنگار شبکه العالم و خبرنگار خبرگزاری صداوسیما را هنگام پیاده شدن از خودرو برای حضور در مراسم دعای کمیل در هتل محل اقامت زائران ایرانی بدون اینکه اقدامی انجام داده باشند، دستگیر و به بازداشتگاه منتقل کرد. 

اخراج گروه رسانه‌ای بعثه ایران از عربستان سعودی در حالی اتفاق افتاد که پیگیری‌های وزارت امور خارجه کشورمان و نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و سفیر کشورمان در عربستان برای آزادی این افراد در جریان بود. 

اعضای این گروه شامل آقایان سید سلیم غفوری، شفیع شعله کار، سید مهدی مویدی، مهدی امیری، پوریا سلیمان زاده و علیرضا تابان دیشب با تصمیم دولت سعودی با یک پرواز غیر ایرانی به دوبی منتقل شدند و صبح 9 خردادماه با یک پرواز ایرانی به تهران بازگشتند.

این‌که گفت‌وگوی امروز سرپرست وزارت امور خارجه ایران با وزیر خارجه عربستان به این موضوع ارتباطی داشته یا خیر، مشخص نیست.