به گزارش اکوایران، امروز 13 خرداد، نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم در چهارمین روز از فرصت پنج روزه ثبت‌نام، آغاز شد.

محمود احمدی‌نژاد نامزد انتخابات شد

محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت‌های نهم و دهم، به منظور ثبت‌نام در چهاردهمین دوره ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد.

 همچنین شیخ الاسلامی وزیر کار احمدی‌نژاد، علی‌اکبر جوانفکر مدیرعامل سابق خبرگزاری ایرنا و علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس یازدهم همراه او وارد ساختمان نظارت کشور شدند.

احمدی‌نژاد در دوازدهمین و سیزدهمین دوره نیز ثبت‌نام کرد که شورای نگهبان صلاحیت آن را تایید نکرد.

او پس از ثبت‌نام با حضور در کنفرانس خبری مهم‌ترین اولویت خود را حل مشکلات معیشتی مردم خواند و اظهار کرد: «امروز آمده‌ام تا بار دیگر به ملت ایران سلام کنم.»

او در ادامه عنوان کرد: «مشکلات امروز در همه حوزه‌ها به مراتب فراتر از سال ۹۲ است. آگاهی از تفاوت بین شرایط موجود و‌ وضعیت مطلوب و مسئولیت و انگیزه‌ای که برای تغییر و بهبود اوضاع در خود احساس میکنم  در موازنه با آگاهی عمیق از سنگینی مشکلات و مسائل گوناگون کشور قرار دارم.

همه مسائل کشور با استفاده حداکثری از ظرفیت های ملی و مبنا قرار دادن رای و‌نظر عموم‌ مردم، همدلی و همکاری جمعی بهره‌گیری شایسته از دیدگاه‌ها و تجربیات استادان صاحب نظر و متخصصان کارآمد در پرتو همزیستی مسالمت‌آمیز  و تعامل سازنده با جهان و اولویت‌دادن به توسعه مناسبات در عرصه بین‌المللی حل شدنی است.»

او در پایان علت به صحنه آمدنش را درخواست‌ اقشار مختلف مردم دانست و گفت: «آنچه عزم من را برای حضور در عرصه انتخابات جزم کرد خواست اقشار مختلف مردم از سراسر کشور است. من این درخواست‌ها را فرمان ملت دانستم و با افتخار از آن پیروی کردم.»

احمدی‌نژاد انتخابات ریاست جمهوری 1403

وزیر ارشاد دولت سیزدهم به صحنه آمد

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در ساختمان فاطمی، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شد.

وزیر ارشاد به همراه محسن منصوری، معاون اجرایی ریاست جمهوری و مشاور خود، میثم نیلی که برادر داماد سید ابراهیم رئیسی و از اعضای جبهه پایداری است به ستاد مرکزی وزارت کشور آمد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تا آخر در عرصه انتخابات می‌مانید، گفت: «بله. انشالله. تا آخر می‌مانم.»

او پس از نام‌نویسی اظهار کرد: «مردم می‌خواهند راه رجایی و رئیسی ادامه پیدا کند و رئیس‌جمهوری می‌خواهند که تداوم‌بخش دولت رئیسی باشد. مردم نمی‌خواهند دوباره جریان حاکمیت دوگانه راه بیفتد و دوباره به اسم خصوصی‌سازی، حقوق کارگران و مردم پایمال شود.»

اسماعیلی وزیر ارشاد

زریبافان: دولت من، دولت جمهوری اسلامی است

مسعود زریبافان، رییس اسبق بنیاد شهید و معاون رییس جمهور دولت دهم نیز برای ثبت‌نام در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری به ستاد انتخابات کشور مراجعه کرد.

مسعود زریبافان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در صورت تایید صلاحیت تا آخر در صحنه انتخابات می‌مانید، گفت: «الان به عنوان کاندیدای پوششی نیامدم. اما اگر در ادامه فردی را اصلح‌ از خود بدانم، به وی کمک می‌کنم.»

او پس از ثبت‌نام دولت خود را دولت جمهوری اسلامی خواند و گفت: «من دولت خود را برای خدمت و مجاهدت می‌خواهم.»

مسعود زریبافان انتخابات ریاست جمهوری 1403

صادقی: چالش‌های کشور ریشه در حکمرانی دارد

محمود صادقی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به منظور شرکت در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، در ستاد انتخابات وزارت کشور ثبت‌نام کرد. صادقی در جمع خبرنگاران گفت: «شور ما در حال حاضر با چالش‌ها و بحران‌های متعددی روبرو است که این چالش‌ها عمدتا ریشه در نظام حکمرانی دارند. نه تنها فرصت پیشرفت را از بین برده است بلکه باعث ناکامی و نا امیدی ملت ایران در رسیدن به آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی شده است. ریشه این مشکلات در روی‌گردانی نظام تصمیم‌گیری‌های اساسی کشور از دانش و خرد، پشت کردن به تولید ملی و بی‌توجهی به عدالت است که این سیاست‌های نادرست منجر به شکل‌گیری سیستمی رانتی و ویژه‌خوار شده که منافع خود را در حذف و ستیز دنبال می‌کند.»

PhotoRetouch1717313850479

پورابراهیمی: اولویت حل مشکلات اقتصادى و معیشتى مردم است

محمدرضا پور ابراهیمی، نماینده ادوار نهم، دهم و یازدهم مجلس برای ثبت نام در چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اقدام کرد. رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی وارد ستاد انتخابات شد.

او در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از راهیابی به بهارستان باز ماند.

پورابراهیمی در نشست خبری پس از نام‌نویسی اولویت خود را حل مشکلات اقتصادى و معیشتى مردم عنوان کرد و گفت: در کنار مشکلات اقتصادی، توجه به موضوعات فرهنگى، اجرایى و سیاسى از برنامه‌های بنده است.»

او همچنین از اعتماد اعضاى «حزب مرکزى موتلفه» نیز تشکر کرد.

photo_2024-06-02_15-41-45

حضور شریعتمداری در ستاد انتخابات کشور 

محمد شریعتمداری وزیر تعاون دولت روحانی برای ثبت‌نام در دوره چهاردهم ریاست جمهوری به ستاد انتخابات کشور مراجعه کرد.

او در سخنرانی بعد از نام‌نویسی گفت:‌ «نه حاکمیت دوگانه شکل می‌دهم و نه یک‌دست‌سازی و خالص‌سازی خواهم کرد.

شریتعمداری در دولت اصلاحات هم هشت سال عهده‌داری وزارت بازرگانی بود. او در انتخابات ۱۴۰۰ نیز نام‌نویسی کرد و جز گزینه‌های اصلی اصلاحات نیز جای گرفت اما ردصلاحیت شد و به کارزار انتخاباتی نرسید.

photo_2024-06-02_16-31-29

نامزدهای دیگر امروز: از نمایندگان سابق مجلس تا چهره‌های نظامی

امیر سرتیپ افشارزاده، آجودان ریاست‌جمهوری در دولت‌های نهم و دهم به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم وارد ستاد انتخابات کشور شد.

حسینعلی قاسم‌زاده، نماینده حوزه انتخابیه بابل در مجلس هفتم برای ثبت‌نام در انتخابات وارد ستاد انتخابات شد.

حسن محمدیاری، نماینده حوزه انتخابیه تالش در مجلس یازدهم به منظور نام‌نویسی در انتخابات دوره چهاردهم ریاست جمهوری وارد ساختمان فاطمی شد.

صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی دولت احمدی‌نژاد نیز دیگر چهره‌ای بود که امروز برای ثبت‌نام انتخابات ریاست‌ جمهوری 1403 به وزارت کشور رفت.

سرتیپ ایرج شاهوردی، فرمانده پیشین حفاظت اطلاعات نیروی زمینی ارتش، با حضور در ستاد انتخابات کشور برای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

محمدحسن قدیری ابیانه، سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا به منظور نام‌‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم وارد ساختمان وزارت کشور شد.

سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران، به منظور نام‌نویسی در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد.

سید مجتبی محفوظی، نماینده مردم آبادان در مجلس یازدهم، در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت.

شهریار حیدری، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم، برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری وارد وزارت کشور شد.

علی صوفی، وزیر اسبق تعاون در دولت هشتم، برای انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم ثبت‌ نام کرد.

حسین میرزایی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با حضور در ستاد انتخابات کشور در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

غلامحسین رضوانی، نماینده مجلس یازدهم و عضو جبهه پایداری برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم وارد ستاد انتخابات کشور شد.

سید غنی نظری خانقاه، نماینده ادوار مجلس برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

جلیل جعفری، نماینده ادوار مجلس برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

مراجعه 80 نفر برای ثبت‌نام در انتخابات

براساس اعلام سخنگوی ستاد انتخابات کشور، در این دوره، تنها داوطلبانی می‌توانند وارد محل اصلی ثبت‌نام شوند که شرایط ۱۲ گانه‌ای که از سوی ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره یک اعلام شده را دارا باشند.

به گفته او، در سه روز گذشته جمعاً ۱۷ داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند. هرچند ۸۰ نفر یعنی ۷۲ آقا و ۸ خانم، برای ثبت نام مراجعه کرده‌اند، اما به این دلیل که شرایط قانونی را نداشته‌اند تنها همان ۱۷ داوطلب موفق به ثبت نام شدند. نام‌نویسی از داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری فردا به پایان می‌رسد.

خبر مرتبط
روز سوم نام‌نویسی انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم: کدام چهره‌ها کاندیدا شدند؟

اکوایران: در روز سوم نام‌نویسی انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری چهره‌های مطرح سیاسی همچون مسعود پزشکیان، علی‌رضا زاکانی، وحید حقانیان و احمد رسولی‌نژاد به منظور اعلام کاندیداتوری خود به وزارت کشور رفتند.

چهره‌هایی که در سه روز گذشته کاندید شدند

ساختمان فاطمی روز گذشته میزبان چهره‌های شناخته‌شده‌ای به منظور نام‌نویسی در انتخابات دوره چهاردهم ریاست جمهوری بود. علیرضا زاکانی، شهردار تهران، مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس و سید وحید حقانیان، معاون امور ویژه دفتر رهبر انقلاب از جمله شاخص‌ترین این افراد بودند. همچنین سید محمدرضا میرتاج‌الدینی، سید احمد رسولی‌نژاد، حبیب الله دهمرده و زهره الهیان نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی نیز از چهره‌های مطرحی بودند که در روز گذشته اعلام کاندیداتوری کردند.

خبر مرتبط
روز دوم نام‌نویسی انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم: لاریجانی ثبت‌نام کرد

اکوایران: در دومین روز از مهلت نام‌نویسی انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری، علی لاریجانی، عبدالناصر همتی، محمد خوش چهره و برخی دیگر به وزارت کشور رفتند و ثبت نام کردند.

در روز دوم نام‌نویسی نیز علی لاریجانی، رئیس ادوار هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی، محمود احمدی‌بی‌غش نماینده سابق مردم شازند در مجلس هشتم و یازدهم و محمد خوش‌چهره، نماینده مجلس هفتم شورای اسلامی و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند.

خبر مرتبط
نخستین روز نام‌نویسی انتخابات ریاست جمهوری: آمدن مرد در سایه

اکوایران: از صبح امروز، 10 خرداد ماه با دستور وزیر کشور، نام‌نویسی از دوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در ستاد انتخابات کشور آغاز شد. در این گزارش آخرین تحولات امروز ۱۰ خرداد ماه را بررسی می‌کنیم.

در نخستین روز نام‌نویسی چهره‌‎های مطرح سیاسی همچون سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا صباغیان نماینده مجلس دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم، عباس مقتدایی نماینده مجلس دوره‌های نهم، یازدهم و سیزدهم، قدرتعلی حشمتیان، دبیرکل حزب مستقل و اعتدال ایران و مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌ سالاری نامزدی خود را در انتخابات چهاردهم اعلام کردند.

فرایند پنج‌ روزه نام‌نویسی از دواطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری از ساعت ۸ صبح پنجشنبه 10 خرداد در ستاد انتخابات کشور آغاز شد.

نگاهی به روز چهارم ثبت‌نام در ادوار گذشته

1400: حضور تاجزاده در انتخابات

24 اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ چهارمین روز نام‌نویسی دوره سیزدهم ریاست جمهوری بود. ستاد انتخابات کشور در این روز میزبان سید مصطفی تاجزاده، فعال اصلاح طلب و معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات، علیرضا افشار، فرمانده پیشین نیروی مقاومت بسیج، فریدون عباسی، رییس کمیسیون انرژی مجلس یازدهم و شاهین محمد صادقی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو هیات رییسه مجلس نهم جهت نام‌نویسی در انتخابات 1400 بود.

1396: روحانی - رئیسی در روز چهارم

25 فروردین ماه 1396، حسن روحانی، رییس جمهور دولت یازدهم، سید ابراهیم رئیسی، رییس وقت دستگاه قضایی کشور، علیرضا زاکانی، نماینده دوره نهم مجلس و مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری در چهارمین روز نام‌نویسی از نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، به ستاد انتخابات وزارت کشور رفت.

1392: ترافیک حضور چهره‌ها

در چهارمین روز نام‌نویسی از نامزدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری، چهره‌های شناخته‌شده‌ای همچون محمدرضا عارف، معاون اول دولت اصلاحات، غلامعلی حدادعادل، رییس دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، علیرضا زاکانی، نماینده دوره نهم مجلس، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نطام، اکبر اعلمی، نماینده ادوار مجلس و علیرضا علی‌احمدی، وزیر آموزش و پرورش دولت نهم به منظور شرکت در انتخابات نام‌نویسی کردند.