به گزارش اکوایران، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی، پیش‌بینی کرده که  مشارکت انتخابات ریاست جمهوری 1403، بالای 53 درصد خواهد بود.

موسسه افکارسنجی ملت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در راستای سنجش میزان مشارکت مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، یک نظرسنجی از افراد بالای ۱۸ سال در کشور و با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده متناسب با جمعیت و به شیوه تلفنی، از تاریخ ۶ تا ۹ خردادماه ۱۴۰۳ انجام داده است.

برخی از مهم‌ترین نتایج این پیمایش به شرح زیر است:

جامعه آماری پاسخگویان در نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس

مرکز پژوهش‌ها نوشت که در این نظرسنجی ملی، ۵۰/۱ درصد از پاسخگویان را مردان و ۴۹/۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین ۲۸/۹ درصد از پاسخگویان در بازه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال (جوان)، ۵۷/۳ درصد در بازه سنی ۳۶ تا ۶۰ سال (‌میانسال) و ۱۳/۱ درصد در بازه سنی بیش از ۶۰ سال (‌سالمند) قرار دارند.

۳۴/۵ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی، ۶۰/۵ درصد دارای تحصیلات غیر دانشگاهی و ۳/۹ درصد نیز ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بی‌سواد هستند. همچنین ۴۰/۳ درصد از پاسخگویان ساکن مراکز استان‌ها، ۳۶/۷ درصد ساکن شهرهای تابعه و ۲۳ درصد ساکن روستاهای کشور هستند.

تاثیر انتخابات در بهبود شرایط کشور

در گزارش این مرکز آمده است که در نتیجه پرسش «همانطور که می‌دانید حدود یک ماه دیگر قرار است برای انتخاب رئیس جمهور جدید، انتخاباتی زودهنگام برگزار شود. فکر می‌کنید شرکت در این انتخابات چقدر در بهبود شرایط کشور موثر است؟» نزدیک به دوسوم از پاسخگویان (۶۴/۲ درصد) به‌میزان زیاد یا خیلی زیاد و در مقابل، ۱۴ درصد از آنها به‌میزان کمی شرکت در این انتخابات را اثرگذار می‌دانند.

همچنین، ۱۸/۳ درصد از مردم شرکت در این انتخابات را اصلاً در بهبود شرایط کشور موثر نمی‌دانند.

میزان مشارکت در چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری

بر اساس این گزارش، از پاسخگویان پرسیده شد که «‌در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده، برخی از مردم شرکت می‌کنند و برخی شرکت نمی‌کنند؛ شما چطور؟» و ۵۳/۴ درصد بیان کرده‌اند قطعا شرکت می‌کنند و در مقابل ۱۷/۷ درصد اصلاً شرکت نمی‌کنند.

همچنین، ۲۸/۹ درصد در این زمینه مردد بوده و هنوز تصمیم نگرفته‌اند. با این حساب نرخ مشارکت در کل کشور با احتساب حاشیه خطای سه درصد تا پایان هفته دوم خردادماه، ۵۳/۴ درصد پیش‌بینی می‌شود.

لازم به ذکر است که موسسه افکارسنجی ملت مرکز پژوهش‌های مجلس، پیش از انتخابات مجلس دوازدهم، براساس یک نظرسنجی میزان مشارکت در آن انتخابات را ۴۰/۴ درصد پیش‌بینی کرده بود.

در پایان این گزارش آمده، انتظار می‌رود با توجه به ثبت‌نام چهره‌های مختلف و نزدیک شدن به روزهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، میزان مشارکت افزایش پیدا کند.

ثبت کمترین میزان مشارکت در سیزدهمین دوره انتخابات

در حالی مرکز پژوهش‌های مجلس از مشارکت بیش از 50 درصدی می‌گوید که در دوره‌ی پیشین و سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ نفر در آن شرکت کردند و میزان مشارکت مردم ۴۸.۸ درصد بود. آمار مشارکت مردم در دوره سیزدهم، پایین ترین میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری پس از انقلاب اسلامی را ثبت کرد.

پس از این دوره، مشارکت حداقلی به ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تعلق دارد که ۵۰.۶۶ درصد بود؛ یعنی دولت دوم هاشمی رفسنجانی.

بالاترین میزان مشارکت در ادوار مختلف

بررسی آمار مشارکت مردم در انتخابات دوره‌های قبل نشان می‌دهد که بالاترین میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ جمهوری اسلامی به ترتیب به انتخابات‌ دوره دهم (سال ۱۳۸۸) با ۸۴.۸۳ درصد و دوره هفتم (سال ۱۳۷۶) با ۷۹.۹۲ درصد بر می‌گردد. پیروز این انتخابات‌ به ترتیب محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی بودند.