به گزارش اکو ایران، روز یکشنبه اسامی نامزدهای‌تائید صلاحیت‌شده برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد. از روز گذشته نیز نامزدها برنامه‌های تبلیغاتی خود در صداوسیما را شروع کردند.

در حالی که نامزدها تبلیغات را شروع کرده‌اند، میزان مشارکت در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری از جمله موضوعاتی است که این روزها در محافل و در بستر شبکه‌های اجتماعی مورد بحث قرار می‌گیرد.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)  در آستانه این دوره از انتخابات نظرسنجی‌های متعددی درباره انتخابات اجرا می‌کند که اجرای آن با محوریت نگرش مردم به انتخابات و تحلیل رفتار رأی‌دهی در ۳۱ استان کشور است.

آنطور که ابراهیم شیرعلی، رئیس ایسپا گفته است، آخرین نظرسنجی انتخاباتی ایسپا مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در روزهای ۱۹ و ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ (موج دوم) تا پیش از معرفی نامزدهای تایید صلاحیت‌شده از سوی شورای نگهبان، نظر مردم را در خصوص چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرسیده است.

59 درصد شهروندان حاضر به شرکت در نظرسنجی نشدند

او در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» در این مورد گفت: «در طرح مذکور با ۳۹۰۶ نفر از افراد بالای ۱۸ سال ساکن در ۳۱ استان کشور (مناطق شهری و روستایی) مصاحبه حضوری انجام شد. نرخ پاسخگویی به پرسشنامه حدود ۴۱ درصد محاسبه شد و باید در تحلیل یافته‌های نظرسنجی به این عدد توجه کرد. یعنی ۵۹ درصد از شهروندان در سراسر کشور حاضر نشدند با پرسشگران ایسپا در تکمیل پرسشنامه همکاری کنند.»

یکی از سوال‌های محوری در طرح‌های نظرسنجی ایسپا، نرخ مشارکت مردم در انتخابات است. شیرعلی در این مورد گفت: «نتایج موج دوم نظرسنجی ایسپا نشان داد، ۴۴.۴ درصد از شهروندان گفته‌اند قطعا در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت خواهند کرد و ۷.۳ درصد اشاره داشتند به احتمال زیاد در این انتخابات شرکت می‌کنند.»

او توضیح داد: «۲۸.۷ درصد از مردم گفتند که به هیچ وجه در این انتخابات شرکت نمی‌کنند و نزدیک به ۱۵ درصد نیز هنوز درخصوص شرکت یا عدم شرکت در انتخابات تصمیم نگرفته و مردد هستند.»

دلایل شرکت نکردن در انتخابات

اما شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی برای عدم مشارکت در انتخابات چه دلایلی داشتند؟ عدم تاثیر انتخابات در بهبود وضعیت کشور، اعتراض به مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی، احتمال عدم تایید صلاحیت نامزدی مورد نظر پاسخگویان و نبودن فردی کارآمد در بین نامزدها در انتخابات پیش‌رو از جمله دلایل افرادی بود که گفتند به هیچ ‌وجه در انتخابات پیش‌رو شرکت نخواهند کرد یا احتمال کمی دارد در انتخابات شرکت ‌کنند.

شیرعلی توضیح داد: «نحوه پیگیری اخبار مربوط به انتخابات نتایج نظرسنجی نشان داد، ۲۸.۴ درصد از شهروندان اصلا اخبار مربوط به انتخابات را پیگیری نمی‌کنند. در مقابل ۳۸.۳ درصد از شهروندان از طریق صدا و سیما، ۱۴ درصد از طریق سایت‌ها و صفحات مجازی داخلی (ایسنا، انتخاب، فارس و ...)، ۹.۴ درصد از طریق سایت‌ها و صفحات مجازی خارجی (بی‌بی‌سی، ایران اینترنشنال و ...)، ۳.۶ درصد از طریق نزدیکان و آشنایان و ۲.۹ درصد از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری را پیگیری می‌کنند.»

او گفت: «نرخ مشارکت در انتخابات تابع عوامل مختلفی است و نرخ مشارکت در زمان باقی‌مانده تا روز برگزاری انتخابات تغییر خواهد کرد. نظرسنجی موج دوم قبل از تایید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان اجرا شد و تایید و معرفی ۶ نامزد نهایی، قطعا تغییراتی را در میزان مشارکت مردم رقم خواهد زد. در کنار این عامل، رسانه‌ها، برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای نهایی و نیز برگزاری و پخش مناظره‌های انتخاباتی از سوی صدا و سیما در نرخ و میزان مشارکت تاثیرگذار خواهد بود.»

پیش‌بینی مردم از وضعیت کشور با آمدن رئیس جمهور جدید

ایسپا در موج اول نظرسنجی انتخاباتی که روزهای ۶ تا ۱۰ خردادماه با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال در کل کشور (مناطق شهری و روستایی) و اندازه نمونه ۵۰۰۹ نفر اجرا شد، میزان امیدواری مردم و ارزیابی آن‌ها از وضعیت کشور با آمدن رئیس جمهور جدید را مورد پرسش قرار داد.

نتایج نشان داد ۳۹.۵ درصد از پاسخگویان در نظرسنجی مورد اشاره گفتند با آمدن رئیس جمهور جدید وضعیت کشور بهتر خواهد شد. در مقابل ۱۶.۲ درصد فکر می‌کنند وضعیت کشور بدتر خواهد شد و ۲۲ درصد نیز معتقدند وضعیت کشور با آمدن رئیس جمهور جدید فرقی نخواهد کرد. همچنین ۲۲ درصد از پاسخگویان ارزیابی از وضعیت کشور با تغییر رئیس جمهور نداشته و اظهار بی‌اطلاعی کردند.

اولویت دولت آینده از نگاه شرکت‌کنندگان در انتخابات

شیرعلی، رئیس ایسپا توضیح داد: «از دیدگاه ۵۸.۵ درصد از مردم، دولت و رئیس جمهور آینده باید موضوع و مسئله «فقر و محرومیت» را در اولویت کاری خود قرار دهد. «ایجاد اشتغال» با ۳۹.۷ درصد، موضوع «تورم و ارزش پول ملی» با ۳۶.۵ درصد، «سیاست خارجی و روابط با دیگر کشورها» با ۲۸.۷ درصد، موضوع «امنیت ملی» با ۲۸.۴ درصد، «ساماندهی بخش مسکن» با ۲۰.۶ درصد، «مبارزه با فساد و رانت» با ۱۹.۶ درصد از جمله مواردی است که مردم به آن اشاره کرده‌اند.»

او ادامه داد: «یافته‌های نظرسنجی نشان می‌دهد، مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی همچنان در صدر توجهات مردم قرار دارد.»

مرکز پژوهش‌های مجلس: مشارکت بالای 53 درصد است

گفتنی است در روزهای اخیر نیز مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی از نظرسنجی این مرکز درباره مشارکت مردم در انتخابات نوشت. مرکز پژوهش‌های مجلس نوشت که نتیجه نظرسنجی موسسه افکارسنجی ملت از سنجش مشارکت مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نشان می‌دهد میزان مشارکت در این دوره از انتخابات بالای 53 درصد خواهد بود.

در ادامه این گزارش آمده بود که در نتیجه پرسش «همانطور که می‌دانید حدود یک ماه دیگر قرار است برای انتخاب رئیس جمهور جدید، انتخاباتی زودهنگام برگزار شود. فکر می‌کنید شرکت در این انتخابات چقدر در بهبود شرایط کشور موثر است؟» نزدیک به دوسوم از پاسخگویان (۶۴/۲ درصد) به‌میزان زیاد یا خیلی زیاد و در مقابل، ۱۴ درصد از آنها به‌میزان کمی شرکت در این انتخابات را اثرگذار می‌دانند. ۱۸/۳ درصد از مردم نیز شرکت در این انتخابات را اصلاً در بهبود شرایط کشور موثر نمی‌دانند.