به گزارش اکوایران، دومین روز از میزگردهای تخصصی انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم روز گذشته با حضور نامزدها و مشاوران‌ آنها برگزار شد. سعید جلیلی در میزگرد سیاسی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در میزگرد فرهنگی و محمدباقر قالیباف در میزگرد اقتصادی به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در این حوزه‌های مشخص پرداختند.

جلیلی: سیاست خارجی عرصه واقعی است نه رمانتیک

171207897

 • امروز در صحنه روابط بین‌الملل فرصت‌هایی که وجود دارد بیشتر از تهدیدهاست، کار سیاست خارجی آن است که فرصت‌ها را به شکل درست استفاده و تهدیدها را کاهش دهد. عرصه سیاست خارجی عرصه واقعی است نه رمانتیک که خیال‌پردازی کنیم باید واقعیت‌ها را ببینم که در دنیا مناسبت‌ها چیست و چه فرصت‌هایی وجود دارد.

 • بعد از طوفان‌الاقصی، کسانی که برای ملت‌های منطقه برنامه‌ریزی می‌کردند دیگر هیبت و حیثیت آنها دچار تزلزل شده و از سوی دیگر برای ما تولید اقتدار شده است و ایران قدرت موثری است که در دفاع از خود عملیاتی کرد که موفق بود و همه او را تحسین کردند.  

 سیاست خارجی فرصتی برای تضعیف دشمنان است

برنامه سیاست خارجی فرصتی برای تضعیف دشمنان و رقبا یا ارتقای موقعیت باید قرار گیرد.

در کنار فرصت تمدنی و علم و فناوری که برای ما در دنیا شکل گرفته، فرصت‌های اقتصادی است که می‌تواند تا معیشت مردم امتداد پیدا کند. امروز در دنیا فرصت‌های اقتصادی فراوانی است و از آنجا که شروع کار دولت چهاردهم همزمان با اجرای برنامه هفتم توسعه است؛ امروز فرصت‌های اقتصادی در دنیا داریم البته دنیا را به سه چهار کشور خلاصه نکنیم؛ آن هم کشورهایی که بیشترین نقاط اختلاف با ما را دارند.

مهدی صفری، مشاور سعید جلیلی در میزگرد سیاسی:

 • اولین چیزی که در جهت خلق ارز باید دنبال کنیم، موضوع صادرات است. صادرات به کشورهای همسایه با موانعی از جمله تعرفه‌ها روبه‌رو بود که توانستیم این مشکلات و موانع را حل کنیم.

 • آینده صادراتی ایران در آفریقاست. برخی می‌گویند صادرات چقدر افزایش یافته است؟ تمرکز روی کشورهای افریقایی قبلا نبود، اما اکنون کار شروع شده است و قبلا صحبت‌های زیادی می‌کردیم، اما عمل نکردیم. اکنون موانع رفع و اعتمادسازی ایجاد شده است. 

 • ارتباط و تعامل با همسایگان می‌تواند مهم باشد و تامین‌کننده کالاهای اساسی و واردات باشند. همچنین انتقال تکنولوژی هم جز برنامه ما بوده است که در دارو انجام دادیم.

 • حوزه دانش بنیان یکی از مسائل مهم است که در دولت شهید رئیسی شروع شد و در دولت آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد.   

 • در سال ۱۴۰۰، کشور ۶۰۰ میلیون دلار صادرات دانش بنیان داشت و در سال ۱۴۰۲ این عدد به ۳.۶ میلیارد دلار رسید و برنامه داشتیم تا پایان امسال به پنج میلیارد دلار برسد. صادرات دانش‌بنیان خیلی مهم نیست. مهم این است که به شما به عنوان صاحب تکنولوژی نگاه کنند.

راهبرد فشار حداکثری شکست فاحش خورد

 • در ۶ سالی که در شورای عالی امنیت ملی بودم، آمریکا از شرق افغانستان و از غرب عراق را اشغال کرده بود. همچنین در سوریه حرکت‌های جدیدی آغاز شده بود که بعدا به داعش تبدیل شد و در حال تسری به عراق بود که بعد سراغ ایران بیایند؛ چرا آمریکا از عراق اخراج شد و در افغانستان نتوانست برای ما تهدید ایجاد کند؟ چرا نتوانست برنامه‌ریزی‌ای که در سوریه داشت، عملیاتی کند؟ چون یک فهم هوشمندانه از میدان داشتیم و یک برنامه‌ریزی و اجرای دقیق در برنامه‌ها داشتیم که برنامه‌ریزی آمریکا ناکام ماند.

 • سیاست خارجی براساس تعداد سفر و ملاقات نیست، بلکه نتیجه کار مهم است. چه در کاهش تهدید و چه در استفاده حداکثری از فرصت‌ها.

 • در آخرین گفت‌و گوها در سال ۱۳۹۲ آنهایی که به ما می‌گفتند حق ندارید یک سانتریفیوژ داشته باشید اما ما به ۱۹ هزار سانتریفیوژ رسیدیم یا اینکه می‌گفتند نباید مواد هسته‌ای داشته باشید، اما دیدید که ۱۰ هزار کیلو هم ۳ درصد و هم ۲۰ درصد داشتیم. بعد یک عده گفتند آقا اینها بیشتر تهدید است، اما نتیجه‌اش این شد که همین صادراتی هم که داشتند تعطیل شد؛ روابط با کشورها شکل نگرفت.

 • در جلسه‌ای اعلام کردند که نمی‌توانیم ۲۰۰ هزار بشکه نفت هم بفروشیم، اما من گفتم که ۲ میلیون هم می‌توانیم بفروشیم، کار به جایی رسید که بلینکن در سنا اعلام کرد که دولت سیزدهم روزانه ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشد. شهید رئیسی این مباحث را دنبال کرد. نتیجه این شد کسی که در مقام دشمنی با ایران است اعلام کرد که راهبرد فشار حداکثری شکست فاحش خورد.

 • مزیت نسبی ما نفت و گاز است. لازم نیست تنگه هرمز را به صورت نظامی و امنیتی ببندیم، نفت ما را می‌خرند و به صورت فرآورده با چند برابر قیمت به ما می‌فروشند، باید تبدیل نفت به فرآورده‌های نفتی که می‌توان با چندین برابر قیمت فروخت و از طرفی ایجاد اشتغال و ارزآوری می‌کند را دنبال کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی: زیرساخت اغتشاشات ۱۴۰۱ را فرهنگی می‌دانم

171208145

 • در عصر تهاجم فرهنگی اتفاقاتی در جامعه رخ داده است. از جمله اینکه سن ازدواج افزایش یافته و اکنون ۱۱ تا ۱۳ میلیون نفر از افراد جامعه مجرد هستند. همچنین در دهه ۹۰ آمار ازدواج ۳۳ درصد کاهش یافت و آمار طلاق ۲۱ درصد افزایش داشت.

 • اکنون میزان مصرف اعتیاد در زنان بیشتر شده و باید درون خانواده تقویت شود، سیاستگذاری برای تقویت خانواده، آموزش و پرورش، نظام مالیاتی و گردشگری طراحی شده است و در دولت خانواده برنامه‌ریزی کردیم هویت اسلامی ایرانی با تمرکز بر خانواده رشد پیدا کند.

 • اگر بخواهیم خانواده شاد و با امید داشته باشیم نیاز است از بانوان در مهارت در حوزه سواد رسانه، ورزش و دیگر عرصه‌ها استفاده شود.

 •  افکار شهید رئیسی را در حوزه فرهنگ دنبال خواهیم کرد و کسانی که به من کمک می‌کنند افرادی هستند که در ستاد تحول دولت حضور داشتند که  اصلی‌ ترین وزارتخانه‌ ها در دولت من وزارتخانه‌هایی هستند که از عنصر خانواده پشتیبانی می‌کنند.

قصد کنار کشیدن ندارم

 • زیرساخت اغتشاشات ۱۴۰۱ را فرهنگی می‌دانم؛ برخلاف فتنه‌های قبلی که جنبه سیاسی، امنیتی و اقتصادی داشت و مواضع صریحی داشتم که برخی رسانه‌ها هم بر روی مواضع من کار کردند.

 • عنصر کانونی فرهنگ ایرانی ایثار است، ولی آدم برای هرچیزی ایثار نمی‌کند، آدم برای مکتب خود ایثار می‌کند. گاهی وظیفه در ماندن است گاهی هم در رفتن؛ نیامدم که بروم به هیچ عنوان قصد کنارکشیدن ندارم، اما آماده فداکاری برای جامعه هستم.

 • قوی‌ترین وزیر باید وزیر آموزش‌وپرورش باشد و در یک بازه زمانی چهار تا هشت ساله ۳۰ درصد بودجه کشور باید به آموزش‌وپرورش تخصیص داده شود.

 • دسترسی به فضای مجازی در لیبرال‌ترین کشور دنیا اینگونه است که پدر خانواده می‌تواند بعضی سایت‌ها را بر روی فرزندش ببندد. طبع جامعه ما عفیف است. اگر این کار را به مردم بسپاریم بهتر است. حتما ترکیبی از فعالان فضای مجازی و ترکیبی از مردم را به عنوان نمایندگان دولت برای کنترل فضای مجازی خواهم گذاشت و یک آزادی هم باید به خانواده بدهیم.  

قالیباف: دخل و خرج مردم یکی نیست

 • 566806_689در دهه گذشته رشد متوسط سالانه کمتر یک درصد بوده است. این در شرایطی است که رشد نقدینگی ما ۲۶ برابر شده است. خروجی این حرف به این معنا است که امروز تمام خانواده‌های ایرانی حس می‌کنند که دخل و خرج آنها یکی نیست.

 • وقتی استخراج گاز به نصف برسد، برای واردات گاز بیش از ۳۱ میلیارد دلار باید پرداخت کنیم تا شرایط فعلی را دنبال کنیم که این وضعیت نشانه حساس بودن شرایط آن دارد.

 • بخشی از اصلاحات ریشه در مسائل اقتصادی دارد و بعضی در حوزه خارجی مربوط است. اما قطعا این دو بر یکدیگر تاثیرگذار هستند. البته هرچند که تحریم اقتصادی را دشمنان ما ایجاد کردند، اما از این موضوع غافل نباشید که بخشی از آن به اشکالات ما مربوط است.

دو کار باید انجام دهیم: مهار تورم و رشد اقتصادی

 • باید دو کار انجام داد. نخست مهار تورم و دوم رشد اقتصادی است. در مهار تورم دو موضوع مهم کسری بودجه که به تعبیر رهبر معظم انقلاب «ام الخبائث» است و ناترازی بانکی است که برای حل آن باید باید چاره اندیشی شود.

مجید شاکری، مشاور قالیباف در میزگرد اقتصادی:

 • وظیفه حاکمیت سرخ یا سبز کردن تابلو بورس نیست، اما در تامین مالی واقعی بخش اقتصاد مسئولیت دارد در کوتاه‌مدت راه حلی که روی میز وجود دارد این است بانک مرکزی حضور فعال داشته باشد در حالی حد کنترل نقدیندگی را حفظ کرده نرخ بهره در بازار تامین مالی اوراق شرکتی کاهش بدهد اما مساله اصلی اینجاست که در یک دوراهی هستیم دو راهی که هر دو طرف آن بن بست است.

 • ما در نقطه‌ای هستیم که باید وارد موضوع اصلاح نظام اقتصادی بشویم، همزمان هم در برنامه توسعه هفتم یک بدنه قابل توجه بانکی هم در حوزه اصلاح نظام بانکی خرید دارایی اسمی و ایجاد شرکت مدیریت دارایی‌های بانکی است، از طرفی قانون بانک مرکزی ابزارهای جدیدی را در اختیار بانک مرکزی قرار داده که قبلا وجود نداشته است.

بدون تامین امنیت سرمایه، مردم ریال به ارز و طلا تبدیل می‌کنند

 • برنامه هفتم هم آماده شده است. ما ۶ برنامه داشتیم زیر ۳۰ درصد اجرا شده است. قانون هر چقدر هم خوب و دقیق نوشته شده باشد، اگر اجرایی آن تحقق پیدا نکند فایده ندارد.

 • مقاومت‌های سختی که در دستگاه ها هستند. باید این مقاومت‌ها شکسته بشود و تحقق پیدا کند تا امنیت سرمایه تامین باشد و گرنه مردم ریال به ارز و طلا می کنند حبس می کنند یا بر می دارند و از کشور خارج می‌کنند و سرمایه خارج می‌شود، اینها قابل اجرا نیست مگر با یک کارنامه مشخص.

 • من با برنامه هفتم سه سال زندگی کردم و قول شرف می‌دهم برنامه هفتم قوی‌ترین برنامه است و با قدرت آن را پیاده کنم.

نمی‌شود بی‌عرضه‌گی دولت را از جیب مردم برداریم

 • سهم دولت در ایران خودرو ۷ درصد و در سایپا ۱۷ درصد است، اما دولت، مدیرعامل آنان را تعیین کرده و هزینه بالا و قیمت خودرو را دستوری می‌کند و بعد خودرویی به بازار ارائه می‌دهد که سه تا چهار برابر گران‌تر از قیمت خودروهای همسایه بوده و مصرف سوخت بالایی دارد. به عبارتی نمی‌شود بی‌عرضه‌گی دولت را از جیب مردم برداریم و بعد فضولی در کار مردم کنیم.

 • ۵۰ درصد تولید انرژی پیش از اینکه مصرف شود، هدر می رود که نمونه آن گازهای مشعل است و همه این موارد را به ضمانت کارنامه و آگاهی که دارم اصلاح خواهم کرد.

 • ما به سمت استقلال بانک مرکزی می‌رویم که در قانون جدید این استقلال به بانک مرکزی داده شده است. دخالت دولت در امور بانک مرکزی با این قانون حداقلی شده است.

 • مطابق با برنامه هفتم توسعه، به جای خرید خدمت، خرید خدمات کرده که به معنای کوچک کردن دولت است. در واقع، برنامه هفتم هر گونه تولید خدمت در شرکت‌های دولتی را ممنوع کرده که نتیجه آن چابک شدن دولت است. ما حتماً تصدی‌گری را از دولت جدا کرده و به مردم می‌دهیم.

 • ما نرخ ارز نیمایی داریم که این نرخ را به گونه‌ای پیش برده‌ایم که در کانالی باشد که نرخ ماهیانه آن قابل پیش‌بینی باشد و بتواند رشد ملایم داشته باشد؛ از سوی دیگر با دخالت در بازار آزاد باید آن را کنترل کرد.

 • درباره ارز ترجیحی هم یک مرتبه تصمیم گرفته شد که نرخ آن ۲۸,۵۰۰ تومان شد و دیدید که رفتار یک شبه باعث چه اتفاقاتی شد و همین را درباره ارز ۴,۲۰۰ تومان هم دیدیدم. پس باید با پیش‌بینی‌پذیری کار را در حوزه بهبود وضعیت ارز دنبال کرد.

در بورس دخالت نمی‌کنیم

 • بورس بهترین محل برای تامین مالی است و بورس باید بتواند دارایی‌ها مردم از صندوق امانت بانک‌ها به بورس بیاورد. اما زمانی دولت می‌تواند این کار انجام دهد که در بورس دخالت نکند و قیمت دستوری به بورس ندهد. برهمین اساس، در مجلس قانون گذاری کردیم که دولت در این باره قیمت دستوری ندهد.

 • نهاد بورس هم نیازمند اصلاحات ساختاری است؛ چرا که باید به بازارگردانی و سیستم مدیریتی آن توجه کرد.