به گزارش اکوایران، به گفته پنج مقام اسرائیلی و آمریکایی، اسرائیل و ایالات متحده برای برگزاری مجدد نشست مشترک درباره جمهوری اسلامی ایران در ماه ژوئیه توافق کردند. این نشست هفته گذشته پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دولت بایدن را به عدم ارسال تسلیحات به اسرائیل متهم کرد، توسط کاخ سفید لغو شد.

به گزارش آکسیوس، گروه مشورتی راهبردی آمریکا و اسرائیل (SCG) که در سال 2009 در زمان دولت اوباما تشکیل شد، یک انجمن کلیدی برای گفتگوهای ایالات متحده و اسرائیل در مورد برنامه هسته‌‌‌ای ایران است.

این کارگروه توسط مشاوران امنیت ملی از اسرائیل و ایالات متحده رهبری می‌شود و نمایندگانی از امنیت ملی، سیاست خارجی و آژانس‌‌های اطلاعاتی هر دو طرف در آن حضور دارند.

این مجمع از مارس 2023 تشکیل نشده است. مقامات آمریکایی و اسرائیلی می‌گویند که از آن زمان، برنامه هسته‌ای ایران به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

قرار بود گردهمایی این مجمع پنجشنبه گذشته برگزار شود، اما پس از انتشار ویدئویی که نتانیاهو در آن دولت بایدن را به توقف ارسال تسلیحات آمریکا به اسرائیل متهم کرد، توسط کاخ سفید لغو شد.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در یک جلسه توجیهی گفت: «ویدئوی نتانیاهو بسیار ناامیدکننده، گیج کننده و آزاردهنده بود. ما نگرانی خود را در سطوح مختلف به دولت اسرائیل ابراز کردیم.»

مقامات ارشد اسرائیلی و آمریکایی گفتند که تاریخ این نشست مشخص نشده، اما افزودند که انتظار می‌رود در اواسط ژوئیه، قبل از سخنرانی برنامه‌ریزی شده نتانیاهو در کنگره در 24 ژوئیه برگزار شود.

یک هیات بلندپایه اسرائیلی به ریاست تزاچی هانگبی مشاور امنیت ملی و وزیر ران درمر برای این گفتگو به واشنگتن خواهند رفت.

کاخ سفید از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، این هفته در دیدار با مقامات ارشد دولت بایدن در واشنگتن، نگرانی‌های اسرائیل را در مورد تحولات برنامه هسته‌‌ای ایران مطرح کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز سه‌شنبه در جلسه خود در پنتاگون به گالانت گفت که ایالات متحده با اسرائیل در حصول اطمینان از اینکه جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند، همسو است. گالانت هم به آستین گفت: «اکنون زمان تحقق تعهد دولت‌های آمریکا طی سال‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.»

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که برنامه هسته‌ای‌اش سویه تسلیحاتی ندارد.