به گزارش اکوایران، محسن منصوری، معاون اجرایی دولت سیزدهم و رییس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی، در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس خود، با اتکا به نتایج نظرسنجی آن‌چه او یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی خوانده، جلیلی را برنده انتخابات دانست. 

منصوری نوشت: «در دور اول انتخابات نتیجه اکثر نظرسنجی‌ها، دقیق نبود! دقیق‌ترین پیش‌بینی مربوط به یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی بود که با برآورد خوبی درصد مشارکت و آراء کاندیداها را تخمین زد. بر اساس اعلام آن دستگاه، هم اکنون در آمار مشارکت قطعی، آراء دکتر جلیلی ۵۰/۷ و دکتر پزشکیان ۴۹/۳ درصد می‌باشد.»

صحت این سخنان منصوری تاکنون از سوی هیچ مرجع رسمی افکارسنجی مورد تایید قرار نگرفته. همچنین معلوم نیست که او به نظرسنجی کدام دستگاه اطلاعاتی اتکا کرده است؟

واکنش‌ها به توییت منصوری

سید حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی و معاون ویژه وزیر اطلاعات در دوره معاونت دوری نجف‌آبادی -اولین وزیر اطلاعات دوره اصلاحات- در واکنش به توئیت منصوری نوشت: «جناب آقای منصوری؛ این خدمت اطلاعاتی شما در حافظه تاریخی آقایان جلیلی، پزشکیان و هوادارانشان ماندگار خواهد شد. نام شما به عنوان یکی از مهمترین عوامل افزایش مشارکت در انتخابات فردا ثبت خواهد شد. از شما و آن درز دهنده عزیز ممنونیم».

آشنا البته از دوره روحانی به توییت‌های خاص خودش مشهور بود؛ توییت‌هایی که گویی حرف اصلی آن‌ها بین سطور متن ظاهریشان قرار دارد. 

2107277_764

خبر مرتبط
جزئیات نظرسنجی جدید ایسپا از دور دوم انتخابات

اکوایران: براساس جدیدترین نظرسنجی ایسپا، نرخ مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۴5 درصد برآورده شده که مسعود پزشکیان ۴۹.۵ درصد از آرا را به خود اختصاص داده است.

در همین راستا، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت روحانی نیز به توئیت منصوری واکنش نشان داد و در پاسخ به او نوشت: «برآورد دستگاه‌های امنیتی چگونه به دست شما رسیده است؟ مگر در مرخصی نیستید؟ ان شالله مردم با رای خودشان به این عملکردهای غیرقانونی خاتمه خواهند داد.»

2107276_453

موسسات رسمی نظر‌سنجی چه می‌گویند؟

در همین فاصله‌ای که توییت منصوری در حال دست‌به‌دست شدن بود نتایج نظرسنجی یک موسسه دیگر نیز منتشر شد.

«موسسه ملی افکارسنجی خرد» در جدیدترین نظرسنجی خودش نتایج آرای سعید جلیلی را 50.7 درصد و مسعود پزشکیان را 49.3 درصد عنوان کرده است. جالب آن‌که نتایج منتشر شده از جانب «خرد» دقیقا همان آماری است که محسن منصوری اعلام کرده بود. حال آیا «موسسه خرد» منبع آماری منصوری است یا خیر، معلوم نیست.

از طرفی براساس جدیدترین نظرسنجی انتخاباتی که ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) منتشر کرده، میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، با در نظرگرفتن نرخ پاسخگویی (۴۸ درصد)، ۴۵ درصد با حاشیه خطای 2 ± برآورد شده است.

براین اساس، ایسپا میزان آرای احتمالی مسعود پزشکیان را ۴۹.۵ درصد و میزان رأی احتمالی سعید جلیلی را ۴۳.۹ درصد پیش‌بینی کرده است. همچنین ۴.۸ درصد مشارکت کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند کاندیدای خود را انتخاب نکرده‌‌اند و ممکن است تا روز جمعه، کاندیدای خود را انتخاب کنند.

خبر مرتبط
کم برآوردی پنج نظرسنجی‌ از دو نامزد

اکو ایران: مقایسه نتایج نظرسنجی‌های پیش از دور اول انتخابات با نتایج حاکی از این است که نتایج این دوره اتفاقات مهمی داشته که در نظرسنجی‌ها به درستی پیش‌بینی نشده بود.

درستی اظهارات محسن منصوری از آنجا مورد تردید است که سخنان مغایر با واقعیت او کم نبوده. منصوری در سانحه سقوط بالگرد سید ابراهیم رئیسی و هیات همراه نیز در اظهارنظری عنوان کرده بود: از نقاط امیدوارکننده وقوع سانحه برای بالگرد رئیس جمهوری این است با یکی از سرنشینان هلیکوپتر و یکی از کادر پرواز ارتباط برقرار شده است که نشان می‌دهد میزان سختی حادثه بالا نبوده است.