به گزارش اکوایران، نشست مطبوعاتی ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی امروز دوشنبه - 18 تیرماه- در ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد.

تلاش دستگاه دیپلماسی برای تحقق اهداف دولت جدی

 • هم به دولت هم به ملت تبریک‌ عرض می‌کنم، هم‌ به جناب پزشکیان تبریک عرض می‌کنم‌ که موفق شدند رای اعتماد ملت بزرگ ایران را کسب کنند و برای ایشان آرزوی موفقیت می‌کنیم. دستگاه دیپلماسی همانند قبل از تمام ظرفیت‌های خود در حوزه سیاست و روابط خارجی برای کمک به رییس جمهور به منظور تحقق اهداف ایشان و تحقق منافع ایران‌ استفاده خواهد کرد.

توضیح کنعانی درخصوص دستاوردها و اقدامات دستگاه دیپلماسی

 • ارتقاء مناسبات مختلف با همسایگان، بازسازی روابط سیاسی با برخی کشورهای منطقه که دچار آسیب شده بود، تقویت مناسبات ایران با دیگر کشورها در حوزه فرامنطقه در زمینه‌های مختلف، نقش ایران در تقویت همکاری‌های منطقه‌ای در چهارچوب ثبات در منطقه، توجه به سازو کارهای جند جانبه مثل شانگهای و بریکس، ظرفیت‌هایی است که ایران به کار گرفت و با عضویت در این سازوکارها به سمت پیشبرد منافع ملی رفت.

 • توجه به ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی برای بازتاب مواضع ایران و همچنین‌ عضویت در سازوکارهایی که با آنها به سمت کسب منافع کشور رفتیم ضروری است.

 • امضای موافقتنامه تجارت آزاد، توجه به تحولات حساس در حوزه قفقاز و ایفای نقش در ثبات متطقه و نقش موثر ایران در تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و مبارزه با ناامنی و تروریسم، همه سرفصل‌های مهم‌ دستاوردها و اقدامات دستگاه دیپلماسی است.

کانال‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا باز است

 • موضوع مذاکرات سازوکار مشخصی دارد و ایران همه تلاش‌های دیپلماتیک خود را تا این‌ لحظه به کار گرفته است. این دولت تا روز آخر در چهارچوب سازوکارهای تعیین‌شده ادامه خواهد داد، طبیعتا در دوران رقابت‌های انتخاباتی هم نامزدها دیدگاه‌های خود را به نظر ملت بزرگ‌ رساندند، من در ارتباط با رویکردهای آتی اظهار نظر نخواهم کرد.

 • کانال‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا باز است و روند مذاکرات جاری است و جزئیات آن در زمان مقتضی منتشر می‌شود. ما برای تحقق حقوق ملت از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده می‌کنیم.

ایرانیان خارج از کشور سرمایه ایران هستند

 • همه ایرانیان شهروندان این‌کشور هستند، ایرانیان خارج سرمایه کشور هستند، مشارکت بیش از 20 درصدی این شهروندان نسبت به دور اول انتخابات، نشان داد که این شهروندان با وجود برخی مشکلات مصمم‌تر از دوره اول بودند. آنچه دستگاه دیپلماسی در این دوره از انتخابات انجام داد تلاشی صادقانه بود تا ایرانیان خارج از کشور از حقوق خود استفاده کنند.

 • هر شهروندی از شهروندان ایرانی برای مطالبه و استیفای هر نوع از حقوق از دست رفته خود اقدام‌کند، نمایندگی‌های ما همه تلاس خود را انجام‌ خواهند داد.

تلاش برای آزادی شهروند ایرانی-مسیحی

 • ما حمایت کنسولی و سیاسی از شهروندان به ویژه زندانیان را یک وظیفه اولویت‌دار برای خود می‌دانیم، این حمایت‌ها مستمر است.

 • تلاش‌های زیادی را انجام دادیم و ایشان از همه حمایت‌های ما برخوردار بوده، به ایشان دسترسی داشتیم و در دادگاه ایشان حضور داشته و دفاعیه مکتوب برای ایشان در دست داشتیم. دیدار با خانواده این شهروند مجموعه اقدامات دستگاه دیپلماسی بود، تلاش ما تا آزادی این شهروند ادامه پیدا خواهد کرد.

مواضع سیاسی آمریکا در مورد انتخابات مداخله جویانه است

 • مواضع سیاسی آمریکا در مورد انتخابات مداخله جویانه است و این‌ را نشان‌دهنده عمق سیاست‌های دشمنانه آمریکا نسبت به ایران تلقی می‌کنیم. انتظار آن است آمریکا نسبت به روند مردم سالاری در ایران سر تعظیم فرود بیاورد‌. در ارتباط با دیگر کشورها، اصل برای ایران، تعامل با دنیاست. معتقد هستیم‌ که تعامل سازنده می‌تواند تامین کننده منافع دو طرف باشد. ایران در چهارچوب رویکرد نظام، رویکرد تعاملی را با کشورهای دنیا ادامه می‌دهد.

روابط با چین ادامه خواهد داشت

 • روابط با چین به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه طبیعتا ادامه پیدا خواهد کرد، روابط ایران تابع سیاست‌های کلی است و با نگاه به منافع مشترک تقویت خواهد شد. امیدواریم‌ شاهد تقویت بیش از پیش با کشورهای دوست باشیم.

 • همکاری در حوزه کارت‌های شتاب بین ایران و روسیه

 • همکاری ایران و روسیه درخصوص کارت‌های شتاب از مدت‌های گذشته بوده و زیرساخت‌های آن در حال آماده سازی بوده، ما می‌توانیم بگوییم‌ پیشرفت‌های زیادی در این زمینه داشته‌ایم. امیدواریم‌ شاهد استفاده شهروندان دو کشور از این امکان باشیم.

ایران‌ حمایت از لبنان را یک‌ اصل می‌داند

 • هرگونه تعدی به لبنان زمینه ساز تشدید تنش و ناآرامی در منطقه خواهد بود. اقدامات ماجراجویانه صهیونیست‌ها می‌تواند منطقه و جهان را تحت تاثیر قرار بدهد، تجربه نشان داده که لبنان در حمایت از امنیت خود قوی است. ایران‌ حمایت از لبنان را یک‌ اصل می‌داند و حمایت از لبنان در موقع مناسب را در نظر دارد.

 • مسیر سیاست خارجی ما یک‌ مسیر معقولی است. سیاست تعامل با کشورهای مختلف مبتنی بر عزتمندی کشور و ملت، تمرکز بر سیاست همسایگی و استفاده از ظرفیت‌های چند جانبه گرایی، آنچه ما عملکردیم‌ شاهد نتایج آن هم بودیم. انضمام ایران به سازو کارهای چند جانبه با کشورهای مختلف طبیعتا به تقویت قدرت ایران در چانه زنی‌های دیپلماتیک اضافه خواهد کرد. طبیعتا اکنون در شرایط خوبی قرار داریم‌ و دولت آتی هم با استفاده از این عناصر برای تحقق منافع ملی از این دستاوردها به خوبی استفاده خواهد کرد.

 • مسیر سیاست خارجی ما یک‌ مسیر معقولی است