به گزارش اکوایران، دنیای سیاست در فرانسه به لرزه درآمده است. در حالی‌که فرانسوی‌ها به زودی باید میزبان ورزشکاران و هواداران برای بازی‌های المپیک باشند، ماجراهای سیاسی به بحران در این کشور تبدیل شده است.

دور نخست انتخابات زودهنگام پارلمانی فرانسه‌، حدود یک هفته پیش برگزار شده بود و بسیاری براساس نتایج به دست آمده در دور اول، تصور می‌کردند که مارین لوپن به همراه حزبش با عنوان «اجتماع ملی» در دور دوم، قدرت را در اختیار بگیرد.

مسئله قدرت گرفتن لوپن و حزبش که به عنوان راست افراطی در جهان مطرح است، به عنوان تهدیدی در عرصه سیاست در جهان شناخته می‌شد.

با این حال، نتایج با مشارکت بالای مردم فرانسه، به کلی متفاوت از آب درآمد. در واقع، در حالی‌که تصور می‌شد حزب راست افراطی قدرت را در دست بگیرد، این حزب سوم شد و در مقابل، چپ‌ها توانستند قدرت را به نفع خود بچرخانند. در این بین، حزب مکرون هم رتبه دوم را به دست آورد.

نکته مهم این است که هیچ‌یک از این احزاب به اکثریت دست نیافته‌اند و فرانسه را وارد فضایی چنددسته کرده‌اند. به عبارت ساده‌تر، فرانسه وارد نوعی بن‌بست سیاسی شده است.

بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند مهم‌ترین مسئله در انتخابات فرانسه، مقوله مهاجران بوده است. نتیجه‌ای که تا این لحظه به دست آمده، بیشتر به نفع مهاجران است. با این حال، حزب راست افراطی هنوز خاموش نشده و به فعالیتش برای به قدرت رسیدن در انتخابات ۲۰۲۷ ادامه می‌دهد.

در ویدیوی بالا توضیح داده شده که مشکلات سیاسیِ فعلی در فرانسه چگونه به وجود آمد و چرا مکرون تصمیم گرفت انتخابات پارلمانی را سه سال زودتر از موعد در فرانسه برگزار کند.