به گزارش اکوایران، به نقل از رویترز، روزنامه نیویورک‌تایمز با انتشار گزارشی از سرپوش گذاشتن ارتش آمریکا بر روی کشته شدن حدود 64 زن و کودک طی حملات هوایی در جریان نبرد علیه داعش در سال 2019 در سوریه خبر داده است.

آوار ۲ تن مواد منفجره بر سر غیرنظامیان

 گزارش تأکید کرده که ارتش امریکا در حمله ای در 18 مارس 2019 در منطقه باغوز، آخرین منطقه‌ای که از کنترل تروریست‌های داعش خارج شد، با استفاده از جنگنده‌های F-15 به مقدار 2 تُن مواد منفجره بر گروهی از افراد غیر نظامی سرازیر کرد.

بر اساس این گزارش، این حادثه طی دو حمله هوایی و به دستور یک واحد محرمانه عملیات ویژه آمریکا که مسئول عملیات زمینی در سوریه بود، اتفاق افتاده و ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) که بر عملیات هوایی این کشور در سوریه نظارت دارد، تازه در هفته گذشته برای نخستین بار به این حملات اذعان کرده است. 

این گزارش تأکید کرده که نیروهای ائتلاف بین‌المللی با بولدوزر منطقه انفجار را صاف کرده و موضوع را از فرماندهان بلندپایه پنهان کرده‌اند.

00-airstrike-raqqa-superJumbo

سنتکام هم با انتشار بیانیه‌ای، روایتی را که به این روزنامه ارائه کرده بود، تکرار و اعلام کرد 80 نفر از جمله 16 جنگجوی داعش و چهار غیرنظامی در حملات کشته شدند.

در گزارش سنتکام مشخص نیست آیا 60 تن دیگر غیرنظامی بوده‌ یا خیر. در بیانیه روز شنبه ارتش آمده است که این حملات در دفاع از خود، مشروع و متناسب بود و اقدامات مناسبی برای منتفی کردن حضور غیرنظامیان اتخاذ شد. 

سنتکام اعلام کرد: ما از مرگ افراد بیگناه بیزار هستیم و همه اقدامات ممکن را به منظور جلوگیری از آن اتخاذ می کنیم. در این مورد، ما خودمان گزارش کردیم و بر اساس شواهد خود درباره حمله تحقیق کردیم و مسئولیت کامل مرگ های غیرعمدی را برعهده می گیریم. سنتکام افزود اکثر آن 60 نفر، احتمالا جنگجو بودند.

سنتکام خاطر نشان کرد این حملات زمانی انجام شد که نیروهای «سوریه دموکراتیک» زیر آتشبار سنگین بودند و با خطر شکست مواجه بودند و این که این نیروها گزارش کرده بود این منطقه عاری از وجود غیرنظامیان است.

جنایت جنگی محرمانه

نیویورک تایمز نوشته بازرس کل وزارت دفاع آمریکا تحقیقی را درباره حادثه هجدهم ماه مارس سال 2019 آغاز کرد ولی در نهایت هر گونه اشاره به این بمباران در گزارشش حذف شد و یک تحقیق مستقل و دقیق هرگز انجام نشد.

این روزنامه می افزاید گزارش این نشریه بر اساس اسناد محرمانه و توصیفاتی از گزارش های طبقه بندی شده همچنین مصاحبه با کارکنانی که به طور مستقیم در این حملات دخیل بودند، تهیه شده است.

نیویورک تایمز اعلام کرده این یکی از بزرگ‌ترین تلفات غیر نظامی در جنگ با داعش بوده و یک حقوقدان نیروی هوایی که آن زمان در مرکز عملیات حضور داشت، معتقد بود این حملات احتمالا در حد «جنایت جنگی» است و بعدا زمانی که اقدامی اتخاذ نشد، بازرس کل وزارت دفاع و کمیته نیروهای مسلح سنا آمریکا را مطلع کرد.

00-airstrike-aftermath-superJumbo