در روزهای گذشته قیمت دلار هرات در یک سه ضلعی گرفتار شده، سقف این سه ضلعی قیمت ۳۲ هزار و ۶۸۰ تومان بود. در معاملات سه‌شنبه قیمت دلار برای ساعتی، از این مثلث خارج شد و مقاومت ۳۲ هزار و ۶۸۰ تومان را هم پشت سر گذاشت، اما بالای این سطح نتوانست تثبیت دهد. بعد از افول قیمت دلار نقدی در بازار هرات تا ۳۲ هزار و ۴۰۰ پایین آمد، در بازار تهران هم قیمت دلار تغییر زیادی نداشت و نسبت به دوشنبه ۵۰ تومان بالا رفت.

معامله‌گران باتوجه به نزدیکی قیمت نقدی و فردایی دلار در بازار هرات و سلیمانیه، تصور می‌کنند وقت فروش نیست. در بازار سکه هم شایعه تغییر مدل سکه از ۸۶ به ۱۴۰۱ بیشتر شنیده می‌شود. در سکه‌های امامی تاریخ ضرب سال ۱۳۸۶ هست، اما اکنون شنیده می‌شود که تاریخ ضرب ۱۴۰۱ خواهد شد. معامله‌گران می‌گویند اگر همین اتفاق بیفتد این تغییر تاریخ می‌تواند قیمت‌های جدیدی را در بازار سکه بوجود بیارورد.

با توجه به فاصله حباب سکه بهار و امامی، معامله‌گران بیشتر تمایل خرید بهار را دارند. آن‌ها می‌گویند با پرداخت کمتر نسبت به سکه امامی، می‌توانید گرم طلای همان را داشته باشید.

 

بازار سکه

 

در بازار سه‌شنبه، باوجود افزایش قیمت دلار در ساعت‌های ابتدایی، قیمت سکه تغییر نکرد، معامله‌گران معتقد بودند بازار سکه هوشمندانه رفتار کرد و نوسان خاصی نداشت چون احتمال تثبیت هرات در بالای مقاوت را پایین می‌دانست.

برخی از شرکت‌ها در پایان سال میلادی، برای تسویه حساب‌های خارجی خودشان، به درهم نیاز پیدا می‌کنند. در بازار به این وضعیت اثر ژانویه یا پدیده کریسمس گفته می‌شود. در بازار سه‌شنبه صحبت از این بود که پدیده کریسمس زودتر از سال‌های قبل مشاهده می‌شود، شاهد معامله‌گران هم قیمت دلاری درهم بود که هنوز در سطح ۳۳ هزار تومان برآورد می‌شود.

در زمان‌هایی که اثر ژانویه در بازار رویت می‌شود، قیمت دلار میل به صعود پیدا می‌کند، طبیعتا امسال هم نمی‌تواند استثنا باشد ولی تفاوت امسال با سال‌های قبل قطعی اینترنت است. در این دو ماه احتمال می‌رود معاملات خارجی افت کرده باشد و تقاضا برای درهم مثل سال‌های قبل نباشد.

اثر ژانویه یک شغل هم در بازار ایجاد کرده است. یکسری‌ها درحال جمع کردن درهم هستند تا در زمان تشدید تقاضای ژانویه و بالا رفتن نرخ، بفروشند.

در بازار سه‌شنبه محاسبه قیمت دلاری خودرو هم داغ بود. ظاهرا عرضه خودرو هایما در بورس کالا ظرف یک ماه ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داشته است. معامله‌گران مدعی بودند محاسباتشان نشان می‌دهد با قیمت‌های این روزها، دلار برخی خودروها بر پایه ۳۷ هزار تومان محاسبه شده است.