به گزارش اکوایران؛ بانک مرکزی در تاریخ 28 فروردین امسال تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضا کرد که در این راستا قرار شد یک میلیارد دلار به واردات دارو و تجهیزات پزشکی تا 31 تیر اختصاص یابد. 

براساس گزارش های قبلی اکوایران، طبق آمارهای منتشر شده بانک مرکزی در هفته نخست تیر 1401، روند تامین ماهانه ارز در ایران مسیری نزولی داشته و از سطح بالای 400 میلیون دلار به 250 میلیون دلار در تیر ماه رسیده است. براساس اعلام بانک مرکزی در ماه میانی بهار، این رقم برابر با 420 میلیون دلار بوده و در ماه بعد 22.8 درصد کاهش پیدا کرده و به 324 میلیون دلار رسید.

طبق اعلام بانک مرکزی، میزان ارز تخصیص یافته در هفته اول ماه تیر 71 میلیون دلار بوده است.

امروز نیز بانک مرکزی اعلام کرد که از ابتدای سال 1401 تاکنون 3 میلیارد و 340 میلیون دلار ارز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شده است.

طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، تامین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی و ضروری کشور از اولویت‌های بانک مرکزی است و در این بین کالاهای حوزه سلامت اعم از دارو و تجهیزات پزشکی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

بر این اساس، بانک مرکزی متعهد به اختصاص و تامین ارز از محل منابع خود به کالاهای اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده که تاکنون از این محل برای ثبت سفارش‌های اعلامی وزارت بهداشت 1.3 میلیارد دلار تخصیص ارز توسط بانک مرکزی صورت پذیرفته است.

تخصیص ارز از محل سامانه نیما نیز بدون وقفه صورت می‌گیرد که از این محل نیز تاکنون بالغ بر 2.04 میلیارد دلار تخصیص ارز صورت گرفته است.

بانک مرکزی با لحاظ فوریت و ارجحیت در تامین ارز کالاهای حوزه بهداشت و درمان، درخواست‌های ارز ثبت شده توسط متقاضیان را ظرف ۲۴ ساعت در سامانه مربوطه تایید کرده و در مسیر همکاری مستمر خود با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همواره در تامین ارز کالاهای این حوزه و در نتیجه ایجاد امنیت و آرامش جامعه از این منظر، اهتمام ویژه معمول می‌دارد.