دلار هرات در روز برفی آتیشی شد. شروع آتیشی هرات راهسازی بود برای ورود بازارها به کانال جدید. علاوه بر دلار، درهم و سکه هم کانال عوض کردند. دلیل صعودی شدن نوسان دلار، باز هم به انتظارات و بحث توافقی هسته‌ای برمی‌گردد. روز سه‌شنبه هفته گذشته مورا در توییتی علامت مثبت فرستاد، عکس امیرعبدالهیان و مکرون بر غلظت آن افزود اما توییت منفی رابرت مالی و مواضع بعدی مکرون و سایر کشورهای غربی، جهت انتظارات را منفی کرد. از روز چهارشنبه دلار به تدریج صعودی شد تا اینکه در روز شنبه قیمت دلار از مرز مقاومتی ۴۰ عبور کرد.

دلار به این نقطه که رسید چارتیست‌ها دست بالا بردند، به گفته آن‌ها این نقطه در چارت‌ها سفید است، یعنی نه روندی ترسیم شده است و نه چشم‌انداز فنی‌ دارد. آن‌ها به طعنه می‌گفتند معامله‌گران به تحلیل‌های تکنیکال توجه ندارند و حسیکال رفتار می‌کنند. با عبور از مرز جدید برخی با تکیه بر همین الگوی حسیکال روندهای پیش‌رو را تحلیل می‌کردند. برخی‌ها اعتقاد دارند کانال جدید مجوز کف و سقف تاز‌ه است، اما اکثر معامله‌گران تصور می‌کنند دلار جانی برای افزایش ندارد. البته این اکثریت در سه هفته گذشته هم همینطور فکر می‌کردند اما در روز جاری به اشباع خرید هم اشاره داشتند.

بازارساز هم در واکنش به شکست کانال ۴۰، پیش‌زمینه افزایش نرخ سود بانکی را کلید زد. نرخ سود گواهی سپرده  مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) به نرخ ۲۳ درصد رسید. اکوایران قبلا شنیده بود که نرخ سود سپرده بانکی هم احتمالا  ۵ واحد درصدی بالا رود، اگرچه قبلا این عدد تایید نشد اما سناریوی اول بانک مرکزی برای نرخ سود، ۵ واحد درصد و گزینه جایگزین در صورت همراهی نکردن شورای پول و اعتبار، ۳ درصد است.

سکه بازار در روز شنبه وارد کانال 20 میلیون شد. این درحالی بود که نرخ سکه فردایی در حوالی 18 میلیون و 600 هزار تومان در معامله می‌شد. معامله‌گران با توجه به این شکاف می‌گویند کسانی بودند که می‌گفتند بازار فردایی باعث افزایش نرخ می‌شود، الان می‌بینیم که فردایی چند وقتی است که پایینتر از نقدی بازار در معامله است. درواقع معامله‌گران با این اتفاق آن صحبترا رد می‌کنند.

در بازار سکه یک نکته‌ای وجود داشت و آن اینکه معامله‌گران می‌گویند تبدیل ربع سکه به سکه تمام و آبشده داغ شده است. آن‌ها می‌گویند یکسری‌ها به بازار می‌آیند و با فروش دو ربع سکه همراه با یک میلیون و 600 هزار تومان، سکه تمام می‌گیرند، چرا که با این پول میزان طلای بیشتری به دست می‌آورند. در آبشده هم همین‌گونه بود و تبدیل ربع سکه به طلای آبشده حتی طلای بیشتری نسبت به سکه به آن‌ها می‌دهد.

بازار اعتقاد دارد برخلاف گذشته خبردرمانی در حوزه برجام به راحتی قابل انجام نیست، چون اخبار مثبت طرف ایرانی را، طرف خارجی به راحتی به آن واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل انتظارات به سرعت تغییر مسیر می‌دهد.

یکی از نکات بازار شنبه، بازخوانی مجدد توییت حجت عبدالملکی درباره قیمت دلار بود. حجت عبدالملکی در آن توییت گفته است؛ مردم شریف و بصیر ایران با سلام و احترام، دولت با ارزپاشی به میزان 300 میلیون دلار، می‌تواند قیمت دلار را به کمتر از 15 هزار تومان برساند و دو ماه همان سطح نگه دارد و تامین این منابع برای بانک مرکزی مثل آب خوردن است.

معامله‌گران محاسبه کرده بودند از ۲۲ خرداد تا روز شنبه سوم دی یک میلیارد و 219 میلیون دلار در قالب عرضه ارز توافقی به بازار تزریق شده است، اما قیمت نه‌تنها پایین نرفته بلکه 6 هزار و 800 تومان هم بالا آمده است.نکته بعدی شکاف نرخ سهمیه و دلار آزاد بود که به 3 هزار و 500 تومان رسیده که عدد قابل توجهی است.