در اقتصاد مصرف کننده و تولید کننده به دنبال حداکثر کردن منافع خودشان هستند و بر این اساس در اقتصاد نقش آفرینی می کنند. اجزای اقتصاد به وسیله یک طناب نامرئی به هم وصل شده اند و عدم تعادل در یک قسمت به سایر قسمت ها منتقل خواهد شد. وقتی نرخ دستوری در بازاری تعیین می شود تعادل در بازار به هم می خورد، روز قبل اکبر پازوکی رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اعلام کرد که شرکت ها نتوانستند مجوز افزایش قیمت قیمت لوازم خانگی را از وزارت صمت بگیرند و به دلیل شوک نوسانات نرخ ارز، برخی فروشندگان، فروش لوازم خانگی را متوقف کردند.

لوازم خانگی حتی تولید داخل نیاز به واردات دارد همه اجزای یک وسیله لزوما در یک کشور تولید نمیشود بخشی از اجزای لوازم خانگی مانند تراشه ها هم که قیمت بالایی هم دارند وارداتی هستند و همین مسئله ارزی برای لوازم خانگی را توجیه می کند. با افزایش قیمت ارز فروشنده سعی دارد منافع خود را تامین کند و حداکثر کند، در این شرایط با افزایش قیمت دلار وقتی قیمت ها رشد نمی کند و با اعمال قیمت دستوری پایین می ماند سود تولیدکننده و فروشنده تحت تأثیر قرار گرفته و کم می شود، انگیزه تولید کم میشود و تولید در سطح پایینی قرار می گیرد.

از طرفی با افزایش قیمت دلار مصرف کننده وقتی می بیند که قیمت تغییر نکرده و تحت تأثیر قیمت دستوری ثابت مانده از فاصله قیمت دستوری با قیمت تعادلی شناسایی سود می کند و ارزانتر بودن تقاضا را افزایش میدهد نظیر این اتفاق در سال های گذشته برای خودرو هم اتفاق افتاده است. در چنین شرایطی عدم تعادل قیمتی باعث میشود تولیدکننده با محدود کردن هزینه ها کیفیت را کاهش دهد که در نهایت باعث ضرر مصرف کننده و تولید داخل میشود در شرایطی که اگر تعادل به مکانیسم بازار سپرده میشد، تقاضا در بازار کنترل بهتری می شد و تقاضای ارز برای واردات هم تعدیل می شد.

این مسئله برای کالاهای صادراتی با دلار نیمایی هم صدق می کند بازار ها چون به دنبال حداکثر کردن منافع هستند و بالاتر بودن نرخ دلار آزاد منافع بیشتری تامین میکند به همین دلیل دلار آزاد به عنوان شاخص قیمت گذاری شناخته میشود و متر و معیار قیمت گذاری میشود.

هرگونه تعیین نرخ دستوری پایین تر از بازار آزاد فرصتی شناسایی می شود که می تواند ایجاد رانت کند. فاصله سی درصدی نرخ دلار آزاد و دلار نیمایی هم مسلما باعث افزایش واردات میشود و بر اساس تجربه ای که قبلاً هم وجود داشت شرکت های صوری واردات روی کاغذ را برای دریافت ارز دستوری افزایش می‌دهد که به برهم خوردن تعادل منابع و مصارف ختم می‌شود و درنهایت به تراز تجاری و تراز پرداخت ها فشار آورده و منابع کشور را در شرایط تحریم می‌بلعد. در شرایطی که عدم ثبات قیمت باعث نارضایتی میشود عدم رعایت مکانیسم بازار هم شرایط را بدتر می کند و ضربه بیشتری بر پیکره ضعیف اقتصاد وارد می‌کند که به تضعیف بیشتر تولید و اقتصاد داخل ختم میشود.

در شرایطی که تغییر رییس بانک مرکزی فضا را برای کاهش قیمت بیشتر دلار فراهم کرده است سیگنال های منفی سیاسی مانع از کاهش بیشتر قیمت دلار شده و و در صورتی که دلار بالایی زیادی ندارد نزول آن را نیز متوقف میکند انباشت سیگنال های منفی سیاسی می تواند دوباره به عنوان اهرم فشار بر بازار باعث چرخش بازار ارز شود.

روز قبل روزنامه تلگراف انگلستان مدعی شد بریتانیا سپاه را در لیست تروریستی قرار میدهد. این اقدام مشروعیت بخشی به اقدام آمریکا در دوره ترامپ است که با مخالفت جامعه جهانی مواجه شده بود ولی حالا آمریکا کشورهای دیگر را کم کم با خود همسو کرده و اجماع بین المللی علیه ایران را تقویت کرده است.

 اسرائیل هایوم خبر از صحبت تلفنی بلینکن با همتای اسرائیلی خود داد مکالمه ای که در آن وزیر خارجه آمریکا مرگ احتمالی برجام را تایید کرده و وعده هماهنگی آمریکا و اروپا را در اعمال افزایش فشار بر ایران را به اسرائیل داده است، خبری که نشان میدهد اسرائیل همچنان در عرصه دیپلماسی به کارشکنی و خرابکاری در احیای برجام ادامه می دهد.

اونس طلا همدست دلار شد

اونس طلا روز قبل تقویت شد و سال نو را با افزایش ارزش شروع کرد، رییس صندوق بین المللی پول و مایکل بری (اقتصاددانی که رکود و بحران سال ۲۰۰۸ را به خوبی پیش بینی کرد ) در باره رکود اقتصادی هشدار داده اند همین مسئله رشد اونس را رقم زد، اونس طلا از کانال ۱۶۰۰ دلاری روند صعودی را آغاز کرده و پیشروی می کند و و در کانال ۱۸۰۰ دلاری پیشروی می کند همین مسئله باعث رشد بیشتر سکه امامی و بازدهی بهتر آن در برابر دلار شده است.

امیدواری به شکست کانال مهم

منفی های بازار سهام همچنان خریداران دار دارد و در معاملات منفی شاخص کل ارزش معاملات افزایش پیدا می کنند ، در روز قبل قبل شاخص کل پشت کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی متوقف شد و کاهش حدود هزار واحدی را ثبت کرد ولی ارزش معاملات بالا رفت . اشتیاق خریداران در منفی های شاخص نشان میدهد که بازار هنوز برای خریداران جذابیت دارد و ممکن است موفق به شکستن کانال ۱۶ میلیونی شود.

حجم معاملات گروه خودرو رشد پیدا کرده و با قیمت گذاری دستوری دلار نیمایی امیدها به سمت گروه خودرویی برگشته است. سهام گروه خودرو در هفته جاری مقاومت های مهمی را شکسته اند و حجم های مناسبی را ثبت کرده اند‌ به همین دلیل با توجه به عقب نشینی ساعت آخری گروه خودرو در روز قبل، احتمال شکل گیری یک پولبک برای سهام خودرویی در آستانه مقاومت کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی بعید نیست، عقب نشینی که می تواند قدرت گروه خودرو را برای رهبری بازار سرمایه در آستانه شکست مقاومت پیش رو را افزایش دهد.