اکوایران: بازار ارز و سکه در روز سه‌شنبه با یک خبر مثبت مواجه شد. آمریکا برخی از معافیت‌های تحریمی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را تمدید کرد. از مدت‌ها قبل معامله‌‌گران تصور می‌کردند اگر معافیت‌ها تمدید شود به معنای باز بودن روزنه توافق است و اگر این معافیت تمدید نشود نشانه میخ آخر تابوت برجام خواهد بود. مخابره تمدید معافیت‌ها، فضای بازار را کاملا عوض کرد.

پس از این خبر هم سلسله‌ای از اخبار مثبت در بازار دست به دست شد و حتی در نوبت عصر شایعه ازسرگیری گفتگوهای غیرمستقیم برای توافق هسته‌ای در قطر داغ شد. اخبار مثبت نوبت صبح سه‌شنبه سد افزایش بودند و شایعه نوبت عصر سیگنال نزول دلار هرات به کانال 43.

در روز دوشنبه اشاره شد که به دلیل رنج بودن دلار از تحلیل‌های فنی خط خورده است. امروز برخی تکنیکالیست‌ها برای ردیابی مقصد دلار در بازار رنج کنونی دست به ابتکار زدند، آن‌ها به تحلیل فنی تِتِر روی آوردند. در تحلیل فنی تتر، تکنیکالیست‌ها تصور می‌کنند 45 هزار و 300 تومان عدد مهمی است. اگر 45 هزار و 300 تومان و خود 45 هزار از دست برود فاز دلار نزولی می‌شود و اگر حفظ شود، عکس آن رخ می‌دهد.

مباحثه بر سر هوشمندی بازار سکه کماکان ادامه دارد. در روز سه‌شنبه مجددا طلای آب‌شده نزولی شد اما سکه در سطح روز قبل باقی ماند تا حباب سکه کماکان عدد 4 میلیون و 500 هزار را نشان دهد. معامله‌گران کماکان به دنبال حل معمای حباب سکه در بازار هستند. از نگاه آن‌ها دلیل چنین حبابی در قیمت سکه به دلیل تصور معامله‌گران این بازار از قیمت دلار است. معامله‌گران سکه تصور می‌کنند قیمت دلار با دست مرئی بازارساز در این سطوح حفظ شده و تا وقتی که این دست وجود دارد قیمت‌های فعلی مبنای تصمیم نمی‌تواند باشد. به همین خاطر آن‌ها اصرار بر حفظ موقعیت خودشان در بازار سکه دارند.

برخی دیگر هم اشاره دارند سختی‌های عرضه خودرو در بورس کالا موجب شده است اثر جانشین در بازار سکه از بین برود. چون معامله‌گران سکه، بازار جایگزین برای سرمایه‌گذاری را خودرو می‌دیدند اما به گفته آن‌ها سیاست‌های کژدار و مریز در بورس کالا موجب شد آن‌ها قید تبدیل را بزنند.

در بازار فضای رنج موجب شده است تحلیل‌ها به سمت این موضوع برود که در ورود به بازار ارز چه نقطه‌ای است؟ از لابه‌لای صحبت‌های معامله‌گران می‌شود برداشت کرد آن‌ها دو نقطه را برای در ورود هدف‌گذاری کردند. در صورت شکست نقطه رنج کنونی در جهت نزولی معامله‌گران فکر می‌کنند در ورود 43 هزار تومان است. اما در حالت عکس، در ورود، شکست و تثبیت سقف 45 هزار و 300 تومان است، یعنی همان مرزی که برای تتر هم مهم است.

اما در بازار معامله‌گران اعتقاد داشتند کم کم تمایز سیاست‌های فرزین و همتی در بازار ارز دارد آشکار می‌شود. آن‌ها قبلا معتقد بودند سیاست‌های فرزین و همتی یکسان است اما در روز سه‌شنبه یک طیف از معامله‌گران نظرشان را تغییر دادند. به گفته آن‌ها همتی در بازار به صورت پله‌ای عمل می‌کرد و قیمت را پایین می‌کشید اما فرزین دلار را در یک دامنه محدود حبس می‌کند و اصراری بر کاهش قیمت ندارد. با این حساب معامله‌گران دو سیگنال دریافت می‌کنند: اول اینکه بازارساز قیمت بازار را پذیرفته است. دوم اینکه در همان قیمت‌ها با آن‌ها رقابت می‌کند. به همین دلیل هم برخی تصور می‌کردند اگر چهارشنبه دلار متشکل که در مرز 43 هزار نوسان دارد وارد کانال 42 هزار تومان شود یک سیگنال کاهش برای قیمت اسکناس دلار در بازار تهران است.