به گزارش اکوایران، بازار ارز تهران امروز سه شنبه 10 مرداد، شاهد پیشروی قیمت دلار بود. طبق ادعای برخی از معامله گران قیمت دلار امروز تا نزدیک مرز 50 هزار تومان حرکت کرد.

فعالان بازار می گفتند یکی از دلایل رشد قیمت دلار ناشی از حمایت بازار ارز هرات از تهران بود، قیمت دلار در هرات عصر دیروز در حدود 48 هزار و 900 تومان بسته شد و در شروع معاملات نقدی امروز وارد کانال 49 هزار تومان شد و تا 49 هزار و 200 تومان بالا رفت. دلار فردایی هرات هم در حدود 49 هزار و 650 تومان معامله شد. این قیمت در مقایسه با روز گذشته 750 تومان افزایش را نشان می دهد.

از سوی دیگر نرخ حواله درهم در آغاز معاملات امروز با گپ مثبت 50 تومانی روانه بازار شد و و ظهر امروز در حدود 13 هزار و 750 تومان قیمت خورد که نسبت به عصر دوشنبه 180 تومان رشد را نشان می دهد. نرخ برابری درهم به دلار در نیمه کانال 50 هزار تومان قرار دارد. 

اثر منحل شدن کانون صرافان در بازار دلار

یکی از خبرهای مهم امروز در بازار در رابطه با منحل شدن کانون صرافان بود.آن طور که در خبرها آمده بانک مرکزی اعلام کرده که «به دلیل تخلفات و انحراف از اهداف، موضوع و وظایف و اختیارات کانون صرافان ایرانیان، موافقت‌نامه تاسیس این کانون صادره توسط بانک مرکزی، ابطال و انحلال کانون مذکور در دستور کار قرار گرفت.»

معامله‌گران می‌گفتند به نظر می‌رسد شکراب شدن رابطه بانک مرکزی و کانون صرافان هم در روند صعودی بازار امروز اثر گذار بوده است. 

یک شایعه در بازار دلار 

روز گذشته یک شایعه در بازار درباره قاچاق دلار از عراق به ایران دست به دست می‌شد. پخش‌کنندگان مدعی بودند محمد نوری عزیز، عضو کمیته دارایی پارلمان عراق از چاپ میلیون‌ها دینار عراقی در آرژانتین و سپس تبدیل آن به دلار آمریکا و ارسال آن با کامیون به ایران سخن گفته است. اکوایران نتوانست اصالت این ادعا را تایید کند و ریش سفیدهای بازار اعتقاد داشتند فیک نیوز است.

امروز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبر انتقال کامیون دلار از عراق به ایران واکنش نشان داد و گفته این موضوع را بررسی می کنیم. 

قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا امروز با نوسان محسوسی همراه نشده است. قیمت دلار امروز، سه‌شنبه 10 مرداد ۱۴۰۲ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در سطح 41 هزار و 302 تومان قرار گرفته که نسبت به روز گذشته کاهش جزیی دو تومانی داشته است.

همچنین قیمت یورو که روند افزایشی خود را از روز گذشته از سر گرفته بود، امروز نیز افزایش 20 تومانی را به ثبت رسانده و در سطح 45 هزار و 510 تومان قرار گرفته است.

در همین راستا قیمت درهم امارات نیز با رقم 11 هزار و 246 تومان بر تابلو درج شده که نسبت به روز گذشته تغییری نداشته است.

نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب 37 هزار و 547 تومان، 41 هزار و 373 تومان و 10 هزار و 224 تومان درج شده است.

قیمت ارز توافقی

قیمت انواع ارز در صرافی‌های مجاز با نوسان‌های متفاوتی همراه شده است.

قیمت دلار امروز سه‌شنبه دهم مرداد ۱۴۰۲ به صورت توافقی در سایت کانون صرافان (تا حوالی ساعت 12:30) با کاهش جزئی پنج تومانی نسبت به روز گذشته بطور میانگین 41 هزار و 297 تومان اعلام شده است.

در همین سایت قیمت یورو توافقی نیز در ادامه روند افزایشی روز گذشته، امروز نیز با افزایش 17 تومانی نسبت به روز گذشته، رقم میانگین 45 هزار و 505 تومان را به ثبت رسانده است.

قیمت درهم امارات به صورت توافقی بطور میانگین معادل 13 هزار و 254 تومان اعلام شده که با افزایش 27 تومانی همراه شده است.

شوک قیمت دلار به بازار سکه 

بازار سکه امامی امروز با شوک صعودی قیمت دلار به پرواز درآمد. هر قطعه سکه امامی در بازار امروز با 29 میلیون و 100 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به دیروز 500 هزار تومان افزایش را نشان می دهد.