دلار در معاملات شبانه شنبه دنبال کنندگان بازار ارز را غافلگیر کرد،در این شب قیمت دلار بالا رفت و سقف شکنی کرد این پیشروی در دومین روز هفته نیز ادامه پیدا کرد و قیمت دلار را در مسیر صعودی نگه داشت.چرا دلار بازار را سوپراز کرد؟

عوامل سوپرایز دلار

یک:نزدیکی روسیه و ایران پس از جنگ اوکراین حساسیت غرب را برمی انگیزد. یکی از مواردی که در حاشیه صحبت ها پیرامون توافق هسته‌ای از سوی طرفین اعلام شده نزدیک شدن ایران و روسیه است، غربی ها مدعی هستند که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده که البته ایران بارها این ادعا را رد کرده است، ولی همین ادعا توسط غربی ها گاهی اوقات مانع از احیای توافق و از سرگیری مذاکرات شده است.

اکونومیست در گزارشی در ماه می درباره نگرانی غرب از روابط ایران و روسیه نوشت‌:جنگ روسیه و اوکراین باعث شده ایران دست برتر را در کنار روسیه داشته باشد، این جنگ در کنار تحریم ها، ایران و روسیه را به شرکای ارزشمندی تبدیل کرده، ایران می تواند موشک ها و هواپیما های مدنظر خودش را از روسیه دریافت کند و در نقطه مقابل نیز روسیه به دریافت پهپاد و هواپیمای بدون سرنشین از ایران دلبسته است. با توجه به جنگ اوکراین و روسیه در نزدیکی اروپا این همکاری مطلوب غرب نیست. 

برخی از فعالان بازارهای در ایران اعتقاد دارند: این دست تحلیل ها از سوی رسانه های نشان داری چون اکونومیست موجب شده در ذهن فعالان اقتصادی و معامله گر ایرانی این طور ترسیم شود که ایران و روسیه به شرکای استراتژیکی تبدیل شده اند و عوامل اثر گذار بر سیاست و اقتصاد این دو می تواند موجب تغییر انتظارات شود.

در پایان هفته قبل ایران توسط بنیاد نوبل برای مراسم اهدای جوایز نوبل دعوت شد ولی در روز شنبه سوئد دعوت خودش از ایران، روسیه و بلاروس را پس گرفت. قرار گیری ایران در کنار روسیه و بلاروس در شرایطی که این دو کشور به خاطر جنگ اوکراین طرد شده اند از چشم‌ بازار ارز دور نماند و دلار در معاملات شبانه شنبه بالا رفت. در ادامه خبر تحویل هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰ به ایران واکنش ایالات متحده را در پی داشت نشریه آمریکایی فوربس مدعی شد که این اتفاق نشان می دهد که روسیه در آینده هواپیمای سوخو ۳۵ را تحویل ایران خواهد.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد پارامترهای روسی در رشد بازار ارز بی تاثیر نبوده است چرا که ایران در مذاکرات با اهمیت ماه جاری به چانه زنی با طرف های غربی می پردازد که در حال حاضر نسبت به روسیه رویکرد متخاصم داشته اند و به دنبال منزوی کردن این کشور هستند.

دو:در این هفته اقلیم کردستان عراق دچار تنش شده و مقامات نارچدند  ممنوعیت آمد و شد وضع کنند. سلیمانیه یکی از مبادی ورود ارز به ایران است که در کردستان عراق قرار دارد و دلار سلیمانیه در واکنش به این مسایل پیش آمده روند افزایشی داشته است که بی تاثیر در رشد قیمت دلار در تهران نبود، ولی با این وجود روند صعودی در روز یکشنبه ادامه پیدا نکرد و سند سپتامبری‌ که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران معرفی کرد موجب عقب نشینی دلار شد. امیرعبدللهیان در گفت و گو با روزنامه اطلاعات اعلام کرد که صحبت ها میان ایران و آمریکا با ابتکار عمان به طور غیرمستقیم در حال انجام است و سندی به نام سند سپتامبر میان ایران و کشورهای عضو برجام آماده است که در نهایت تقابل پارامترهای روسی و سند سپتامبر و زورآزمایی نیروهای افزایشی و کاهشی در برابر یکدیگر موجب عقب نشینی قیمت دلار شد.

شرط رشد ادامه دار طلای آب شده

 در حال حاضر دلار حمایت ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومانی را پشت سر دارد و برای نزولی شدن باید این حمایت را به سمت پایین بشکند در غیر این صورت شکست مقاومت ۴۹ هزار و 800 تومانی باعث صعودی شدن دلار تا محدوده ۵۰ هزار تومان می‌شود.

طلای آب شده هم روز قبل لیدر شد و به مسیر صعودی روز شنبه ادامه داد، در ادامه برخورد طلای اب شده به مقاومت ۱۰میلیون و ۳۲۰ تومانی باعث عقب نشینی آن شد .

برای رشد بیشتر طلای آب شده باید قیمت دلار خود را به بالای کانال ۵۰ هزار تومانی برساند.

ارزش معاملات خرد کاهش یافت

زور خبر افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها در بازار سرمایه تمام شد و به همین خاطر قدرت خرید در روز قبل در بازار سرمایه کم شد و ارزش معاملات خرد به کانال پنج هزار میلیارد تومانی کاهش یافت.

قدرت صعودی شاخص کل در حال کمتر شدن است و به نظر می رسد در ادامه با توجه به نزولی شدن ارزش معاملات خرد، ترمز رشد بازار سرمایه در کوتاه مدت کشیده شود.

شاخص کل بالای مقاومت دو‌میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی قرار دارد ولی به نظر می رسد هنوز جای پای آن در این محدوده تثبیت نشده است و با توجه به نقشه بازار می تواند به سمت آن حمایت برگردد، شاخص کل در حال حاضر مقاومت دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحدی را پیش رو دارد ولی اگر حمایت دو‌میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی از دست برود حمایت دو میلیون و ۷۰ هزار واحدی می تواند مانع از کاهش بیشتر شاخص کل شود.