به گزارش اکوایران، قیمت دلار تهران در کانال 49 هزار تومان فقط یک روز دوام آورد. در هرات هم با وجود این قیمت دلار از کف برگشت.

در هفته گذشته قیمت دلار در این بازار  بر مدار کاهش بود و حتی به کف حمایت 49 هزار و 200 تومان رسیده بود اما در این سطح حمایت شد و‌ برگشت.

از منظر معامله‌گران برگشت قیمت از کف برای تخلیه اشباع فروش بوده و به نوعی پولبک به مرز شکسته محسوب می‌شد. قیمت دلار هرات در روز شنبه در 49 هزار و 600 تومان شروع به کار کرد و با افزایش در 49 هزار و 870 تومان بسته شد که نسبت به کف بیش از 600 تومان افزایش داشته است. 

قیمت دلار فردایی هرات حتی وارد کانال 50 هزار تومان هم شد اما در این کانال دوامی نداشت و به 49 برگشت. 

قیمت درهم امارت هم زیر مرز 13 هزار و 700 تومان فقط یک روز دوام آورد و در روز شنبه با گپ مثبت 70 تومانی در 13 هزار و 780 تومان باز شد و با کاهش در 13 هزار و 750 تومان به کار خود پایان داد. 

قیمت سکه امامی در 29 میلیون و 400 هزار تومان بازگشایی کرد و در چارت در معاملات روز شنبه فقط یک کندل ثبت کرد و قیمت دیگری نداشت. با این حرکت سکه در چارت یک گپ بین 29 میلیون تا 29 میلیون و 400 هزار تومان ایجاد شده‌است.

بحث داغ بازار

بحث داغ بازار همچنان ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت و مالیات 25 درصدی بود. با این حال که در روز شنبه سخنگوی سازمان امور مالیاتی دریافت مالیات 25 درصدی از فروش را تکذیب کرد اما خود ثبت معاملات در سامانه، بازار را به رکود کشاند. علاوه بر رکود در بازار و کم شدن معاملات یکسری اعتراض در بازار هم شکل گرفت. در بازار گفته می‌شد بازار طلا و جواهرات یزد در اعتراض به ثبت معاملات، مغازه‌های خود را بستند. البته چند وقت پیش هم این اتفاق افتاده بود. با اجرایی شدن این قانون از روز شنبه دو اتفاق دیگر هم در بازار افتاده است؛ اول اینکه یک لفظ جدید در بازار به وجود آمده، نقدی با کارت ملی. اتفاق دوم این بود که در اولین روز اجرایی شدن این قانون، سامانه دچار اختلال شد.

معامله‌گران می‌گفتند این قانون در اولین روز موجب شد که معاملات کم شود و در اعتراض خیلی‌ها دست به خرید و فروش نزنند. به واسطه همین، سمت عرضه طلا و سکه در روز شنبه مختل شد و قیمت‌ها بالا رفتند.

دو خبر در بازار روز شنبه مورد توجه معامله‌گران بود. خبر اول درمورد اختلافات بر سر جزایر سه‌گانه و بازار درهم دوبی بود. با این خبر تحلیل‌گران معتقدند امکان اینکه مبادلات درهم مختل شود وجود دارد.

خبر دوم پیش‌بینی خبرگزاری نزدیک به دولت از قیمت دلار است. خبرگزاری فارس مدعی شده با توجه به مازاد عرضه ارز در سامانه نیما، کارشناسان اقتصادی معتقدند برنامه بازارساز در بازار ارز، کاهش قیمت دلار غیررسمی به ۴۷ هزار تومان در آینده نزدیک است.

به نظر می‌رسد بانک مرکزی نرخ هدف خود را برای دلار آزاد، عددی بین بازه ۴۷ تا ۴۸ هزار تعیین کرده و با شیوه‌های مختلف به‌دنبال رسیدن به این موضوع است. 

سوال معامله‌گران در این رابطه این است که این گزارش فارس جو هست یا اینکه رانت اطلاعاتی است؟

تحلیل‌گران فنی معتقدند کف مطلق بازار 49 هزار و 200 تا 300 تومان است و اگر قیمت دلار بالای محدوده 49 هزار و 900 تا 50 هزار و 50 تومان تثبیت دهد یعنی اینکه از کاهش و اصلاح دست کشیده است. 

در سکه حواله هم حمایت 30 میلیون و 100 هزار تومان است و تا زمانیکه بالای این عدد باشد می‌تواند به سمت 30 میلیون و 600 هزار تومان حرکت کند.