به گزارش اکوایران، روز یکشنبه مرکز مبادله ارز و طلای ایران میزبان برگزاری نخستین جلسه حراج سکه طلا بود.اما از همان دقایق نخست شروع حراج، سایت معرفی شده برای حراج سکه با اختلال همراه شد. در همین رابطه اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفته این اتفاق به دلیل ازدحام در سامانه برای ثبت‌نام و احراز هویت و همچنین ثبت سفارش رخ داده و مردم نگران نباشند و عجله هم نکنند تا پایان امسال حراج سکه تکرار می‌شود و ادامه خواهد داشت و در روزهای آینده آگهی بعدی برای حراج دوم را منتشر می‌کنیم.

طبق اعلام این مرکز  از تعداد ۱۲ هزار و ۸۷۷ قطعه ربع سکه ثبت سفارش شده در سامانه، با توجه به کف قیمت تعیین شده توسط عرضه کننده، یکه هزار و ۱۱۸ قطعه سکه با میانگین قیمت ۱۱ میلیون و ۵۴۸ هزار  تومان به برندگان تخصیص داده شد. همچنین قرار است دومین حراج سکه طلای مرکز مبادله چهارشنبه ۱۶ اسفند برگزار شود.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با تیتر «پیام ترافیک حراج سکه» در مورد این اتفاق نوشته که دارایی ریالی زیادی در دست مردم وجود دارد و  به دلیل بالا بودن انتظارات تورمی، تقاضا برای تبدیل کردن این ریال‌ها به یک دارایی باارزش بسیار بالاست.

این نکته هم در حراج سکه و هم در انتشار اوراق با سود ۳۰درصدی مشخص شد. از سوی دیگر می‌توان مطمئن بود عرضه‌ سکه در این حراج، کفاف این همه تقاضا را نخواهد داد.

بنابراین افراد به سراغ بازار دیگری خواهند رفت که در دسترس‌ترین آن، طلا و سکه و ارز خواهد بود. رشد طلای جهانی هم بازار سکه را جذاب‌تر می‌کند. البته در صورت بهبود وضعیت بازار سهام، این امکان وجود دارد که افراد به سراغ بورس بروند.

علاوه بر مرکز مبادله، قیمت سکه امامی در سایت اتحادیه طلا و جواهر روز گذشته با کاهش ۵۰ هزار تومانی با ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش رسید. البته دو روز قبل، قیمت این فلز گران‌بها تا ۳۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان هم  بالا رفته بود. 

در حالا حاضر قیمت طلای جهانی در مرز حساسی قرار دارد. این فلز زرد رنگ جهانی صبح امروز در حدود ۲۰۸۱ دلار به فروش رسید. تحلیلگران اقتصادی معتقدند در صورتی که قیمت اونس طلا بالای این محدوده ماندگار شود احتمال رسیدن آن به مرز ۲۱۰۰ دلار وجود دارد.

در شرایط کنونی تحلیلگران فنی معتقدند جناح افزایشی بازار امروز برای رسیدن به مرز ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تلاش خواهد کرد. به عقیده این دسته، در صورتی‌ که سکه بالای مرز ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تثبیت دهد، احتمال نوسان صعودی سکه تا محدوده ۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان وجود دارد. با این‌ حال اگر سکه پایین مرز ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ماندگار شود ممکن است به تدریج تا پله هشتم کانال ۳۳ میلیون تومان عقب‌نشینی کند.