به گزارش اکوایران، روز گذشته بازار سکه شاهد قدرت‌نمایی جناح افزایشی بود؛ بر همین اساس قیمت سکه امامی که در معاملات نقدی روز یکشنبه با ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش رسیده بود دیروز طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر به ۳۵ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید. البته صبح امروز در زمان تدوین این گزارش سایت اتحادیه قیمت هر قطعه سکه امامی را ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درج کرده است.

 تحلیلگران اقتصادی درباره علت نوسان افزایشی قیمت سکه چند دلیل مطرح کردند. نخست اینکه برخی از معامله‌گران دیروز مدعی بودند که نرخ دلار صعودی شده است. دومین دلیل هم جهش قابل توجه قیمت طلای جهانی است که بازار داخلی ایران را تحت‌تأثیر خود قرار داد. قیمت اونس طلا دیروز به بالاترین حد خود در سه ماه اخیر رسید که ناشی از افزایش شرط‌بندی برای کاهش نرخ بهره در ژوئن توسط فدرال رزرو آمریکا بود. همچنین طلا در طول هفته گذشته حدود ۵۰ دلار افزایش یافت که ناشی از کاهش هزینه‌های تولید و ساخت‌وساز ایالات متحده و فشارهای ضعیف‌تر قیمت بود.

 تحلیلگران و معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند که در اواخر سال جاری فدرال رزرو اقدام به کاهش نرخ بهره کند، همین خبر باعث جهش اونس جهانی طلا و ورود آن به کانال دو هزار و ۱۰۰ دلاری شد.

 به‌عبارت‌ دیگر رشد قیمت‌ها در بازار سکه در حالی است که روز یکشنبه مرکز مبادله ارز و طلای ایران میزبان برگزاری نخستین جلسه حراج سکه طلا بود و طبق اعلام این مرکز از تعداد ۱۲ هزار و ۸۷۷ قطعه ربع‌سکه ثبت سفارش شده در سامانه، باتوجه‌ به کف قیمت تعیین شده توسط عرضه‌کننده، یک هزار و ۱۱۸ قطعه سکه با میانگین قیمت ۱۱ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان به برندگان تخصیص داده شد. همچنین قرار است دومین حراج سکه طلای مرکز مبادله چهارشنبه ۱۶ اسفند برگزار شود.

 از سوی دیگر نوسان صعودی قیمت‌ها در شرایطی است که نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در تازه‌ترین اظهارات خود تأکید کرده که در حال حاضر بازار هیچ‌گونه التهابی ندارد و هیچ جو خاصی بر آن حاکم نیست.

 در شرایط کنونی تحلیلگران فنی معتقدند بازار سکه از دو جناح (نرخ دلار و قیمت طلای جهانی) تحت‌ فشار است. به عقیده دسته‌ای از فعالان بازار، امروز سکه برای جناح افزایشی برای رسیدن به مرز ۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تلاش خواهد کرد. به عقیده این دسته درصورتی‌که سکه بالای مرز ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تثبیت دهد، احتمال نوسان صعودی سکه تا مرز یاد شده وجود دارد.

بااین‌حال اگر سکه مرز ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را از دست دهد ممکن است احتمال عقب‌نشینی تا پله دوم کانال مذکور محتمل است.

 برخی از فعالان بازار بر این باورند که افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر به‌صورت هیجانی بوده و جو روانی بازار موجب شده سطح تقاضا برای خرید سکه زیاد شود. این دسته از تحلیلگران می‌گویند با فروکش‌ کردن قیمت‌ها دوباره به حالت قبل باز خواهد گشت و ازاین‌رو باید از خرید هیجانی دوری کرد.