به گزارش اکوایران، بررسی روند حرکتی بازار ارز از ابتدای ماه جاری تا امروز یکشنبه ۱۹ فروردین‌ماه حکایت از نوسان هیجانی قیمت دلار دارد.

 موضوعی که با واکنش‌های زیادی همراه شده است. پای دلار امروز به مجلس هم کشیده شده و حسینعلی حاجی‌دلیگانی در جلسه علنی امروز گفت: افزایش قیمت ارز و سکه و طلا در کشور زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار داده، وضعیت به‌گونه‌ای شده که قیمت‌ها ترمز بریده است. او خواستار حضور محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی در مجلس شد و تاکید کرد که «اگر بانک مرکزی ارز ندارد چرا ارزپاشی می‌کند؟ اگر هم ارز دارد دلیل افزایش قیمت ارز چیست؟» محمدباقر قالیباف البته این تذکر را بی پاسخ نگذاشت و از برنامه برای «برگزاری جلسه را با حضور مسئولان مربوطه» خبر داد.

 ماجرای نرخ ارز و سکه نه‌ تنها به موضوع پربحث بهارستان تبدیل شده بلکه آذری جهرمی؛ وزیر سابق ارتباطات در مطلبی با بازنشر اظهارات قالیباف به سخنان روحانی نوشت: «دلار ۶۵ هزار تومان را رد کرد! روحانی گفته بود: «اگر اقتصاددانی بلد است که تمام روابط خارجی خراب باشد؛ اما اقتصاد مملکت هیچ دست نخورد به ما هم بگوید» آقایان با تمسخر او گفتند ما و جوانان انقلابی بلدیم. ممکن است دولتی‌ها و مجلسی‌ها دقیقاً توضیح دهند که چه بلدند؟»

همچنین رامین پولادرگ، عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در واکنش به نوسانات ارزی اخیر باتوجه‌به درگیری‌ها و اتفاقات منطقه‌ای به ایسنا گفته «افزایش قیمت دلار کاملاً سیاسی و هیجانی است». 

 با این همه در سمت رسمی، قیمت‌ ارز نوسان قابل‌ملاحظه‌ای را ثبت نکردند و معاملات در آرامش به سر می‌برند.

بر همین اساس و آن‌طور که سایت مرکز مبادله ارز و طلا آمده هر اسکناس دلار آمریکا در مرکز مبادله ارز و طلا، ۴۳ هزار و ۵۶۷ تومان معامله شد؛ همچنین قیمت حواله دلار آمریکا ۴۰ هزار و ۶۴۸ تومان بود. هر اسکناس یورو هم امروز به قیمت ۴۷ هزار و ۲۳۲ تومان معامله شد و نرخ حواله یورو نیز به ۴۴ هزار و ۶۷ تومان رسید. از سوی دیگر اسکناس درهم امارات نیز در روز جاری ۱۱ هزار و ۸۶۳ تومان و حواله آن هم ۱۱ هزار و ۶۸ تومان دادوستد شد.

 همچنین امروز در صرافی ملی نرخ خرید دلار ۴۳ هزار و ۱۳۲ تومان و قیمت فروش دلار ۴۳ هزار و ۵۶۸ تومان اعلام شد. البته قیمت یورو تا حدودی بالا رفته بود که خرید با نرخ ۴۶ هزار و ۷۶۰ تومان انجام شد و با نرخ ۴۷ هزار ۲۳۲ تومان نیز به فروش رسید.

 در کنار بازار ارز و اتفاقات آن؛ امروز بازار جهانی طلا تعطیل بود؛ اما قیمت اونس طلا در حال حاضر بر روی ۲۳۳۰ دلار قرار دارد. البته امروز بازار داخلی طلا و سکه شاهد قدرت‌نمایی جناح کاهشی بود. به‌این‌ترتیب و آن‌طور که سایت اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرده طلا ۱۸ عیار امروز ۱۵۳ هزار و ۷۰۰ تومان ارزان شد و تا ۳ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت

از سوی دیگر قیمت سکه امامی هم امروز مانند دیروز سقوط کرد و در زمان تدوین این گزارش در حول‌وحوش ۴۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان به فروش رسید که نسبت به‌روز قبل دو میلیون و ششصد هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که این فلز زرد رنگ داخلی عصر دیروز هم ۸۰۰ هزار تومان ارزان شده بود.