به گزارش اکوایران، شاخص کیفیت هوای تهران، آسمانی آلوده‌تر از روزهای گذشته را نشان می‌دهد و رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت هم گفته «در حال حاضر شاخص کیفیت هوا در تهران ناسالم برای تمام گروه‌های سنی است. شاخص آلودگی هوا بالاتر از ۱۹۰ رسیده و با پیش‌بینی سازمان هواشناسی و با وضعیت جوی پایدار فعلی، بر میزان غلظت ذرات معلق و آلودگی هوا افزوده خواهد شد.»

کیفیت هوای تهران هم‌اکنون در رده «ناسالم» و بر روی عدد 159 (تا پیش از ساعت 14:00) قرار دارد؛ اما این، شاخصی است که در ساعات اخیر اندکی پایین آمده و آلودگی تهران در ساعات گذشته مرز 190 را تجربه کرد. مطابق جدیدترین آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوا در ایستگاه‌های پارک قائم (منطقه ۱۸)، شهرداری منطقه ۱۹ و پارک سلامت (منطقه ۱۷) با عبور از عدد ۲۰۰ در شرایط «بسیار ناسالم» و هشدار بنفش قرار دارد.

بر اساس این آمار، آلوده‌ترین ایستگاه سنجش کیفیت هوای تهران به شهرداری منطقه ۱۹ با شاخص ۲۰۶ تعلق دارد.

ایسنا در گزارشی نوشته: «کیفیت هوا در ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، شریف (منطقه ۲)، شهرداری منطقه ۲، پاسداران (منطقه ۳)، دانشگاه علم و صنعت (منطقه ۴)، شهرداری منطقه ۴، پونک، ژئوفیزیک (منطقه ۶)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه ۷)، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری منطقه ۱۱، پارک رازی (منطقه ۱۱)، میدان امام خمینی (منطقه ۱۲)، پیروزی (منطقه ۱۳)، پارک شکوفه (منطقه ۱۴)، مسعودیه (منطقه ۱۵)، شهرداری منطقه ۱۵، شادآباد (منطقه ۱۸)، شهرری (منطقه ۲۰)، شهرداری منطقه ۲۱، شهرداری منطقه ۲۲ و شهرک چشمه (منطقه ۲۲) در شرایط ناسالم گزارش شده است.»

بر اساس این گزارش، کیفیت هوا در ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه ۱)، دانشگاه تهران (منطقه ۶) و گلبرگ (منطقه ۸) نیز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

از ابتدای سال جاری تا این لحظه (پنجشنبه 24 آذر)، تعداد روزهای ناسالم پایتخت بیش از دو برابر مدت مشابه سال قبل بوده و تهران تا امروز (270 روز گذشته از ابتدای سال) 14 روز ناسالم، 106 روز ناسالم برای گروه‌های حساس، دو روز بسیار ناسالم و دو روز خطرناک را تجربه کرده است که افزایش قابل توجه آلودگی نسبت به پارسال را نشان می‌دهد.

تعداد روزهای پاک، همچون سال گذشته تنها دو روز بوده و تعداد روزهای قابل قبول هوای تهران نیز تا این زمان، 51 روز کمتر از سال گذشته یعنی 144 روز بوده است.

همچنین، سازمان هواشناسی امروز (پنجشنبه) برای تهران و کرج هشدار نارنجی آلودگی هوا و برای هفت شهر دیگر نیز هشدار زرد صادر کرده است. بر اساس این هشدار، کیفیت هوا در تهران و کرج برای تمام گروه‌ها در وضع ناسالم است و شهرهای سمنان، مشهد، اصفهان، قم، تبریز، ارومیه و اراک نیز وضعیت مطلوبی ندارند و هشدار زرد برای آنها صادر شده است.

در چنین هوای آلوده‌ای توصیه می‌شود که بیماران قلبی و تنفسی، مادران باردار، سالمندان و بیماران دیابتی ترددی در شطح شهر نداشته باشند و ورزشکاران نیز در هوای باز به هیچ عنوان فعالیت نکنند. در حال حاضر با توجه به افزایش ذرات معلق در هوا، افراد عادی برای تردد در سطح شهر باید از ماسک استفاده کنند و فعالیت‌های خود را به حداقل برسانند.