نسترن رفیعی: محله بهجت‌آباد، به شکل یک سه‌گوش در میان خیابان ولی‌عصر و بلوار کریم‌خان زند و نقطه برخورد آن‌ها در میدان ولی‌عصر قرار گرفته‌ و اولین آپارتمان‌های پایتخت در این محله ساخته شده است و از محله‌های قدیمی تهران محسوب می‌شود.

یک مشاور املاک در منطقه 6 تهران می‌گوید:«ساختمان‌هایی که در بهجت آباد ساخته می‌شود نسبت به منطقه، از متریال ضعیف‌تری استفاده می‌شود؛ اما همچنان قیمت‌ها رو به بالا و سرعت نقدشوندگی در این محله کند است.»

می‌توان گفت به طور نسبی هر ملک برای فروش، یک سال تا یک سال و نیم به زمان نیاز دارد و نهایتا با قیمتی پایین‌تر از قیمتی پیشنهادی مالک به فروش می‌رسد و این به علت تعداد بالای واحد در این محله، قیمت‌های بالا، متریال ضعیف و نقشه ملک است.ساختمان‌های قدیمی مشتریان خاص خودش را دارد، افراد به دلیل عدم توانایی خرید خانه مد نظر خود برای مثال با 5 میلیارد تومان، به‌اجبار به خرید خانه‌هایی با قدمت بالا روی می‌آورند.

بر اساس گفته‌های این مشاور املاک خرید و فروش ساختمان‌های 15 تا 20 ساله سریع‌تر از خانه‌های نوساز است و این به دلیل کاهش توان خرید مردم و گرانت‌تر بودن خانه‌های نوساز است.

یک مشاور املاک در ستارخان می‌گوید: بازار خرید و فروش مسکن در این محله هم‌اکنون به دلیل دسترسی خوب منطقه، در وضعیت خوبی قرار دارد و خانه‌های قدیمی حتی در طبقات بالا و بدون امکانات، در مدت کمی به فروش می‌رسند.

به گفته مشاور املاک در منطقه 5 تهران، بازار خرید و فروش در شهرک آپادانا هم‌اکنون هیجانی و تعداد معاملات رو به بالا است.

یک خانه نوساز در بهجت‌‎آباد با متراژ 173 مترمربع، 12 میلیارد و 400 میلیون قیمت‌گذاری شده است و در این محله یک خانه قدیمی با متراژ 138 متر، 4 میلیارد و 500 میلیون به فروش می‌رسد.

در شهرک آپادانا برای خرید یک خانه 136 متری که پیش از سال 1370 ساخته شده است، باید بودجه‌ای 6 میلیارد و 800 میلیون تومانی در نظر گرفت.

در محله ستارخان، یک خانه 100 متری و 26 سال ساخت، با قیمت 4 میلیارد و 350 میلیون به جهت فروش عرضه شده است.

photo_2022-12-29_15-19-07