به گزارش اکوایران، چند روز پیش بود که یوسف نوری - وزیر آموزش و پرورش دولت سیزدهم - اعلام کرد «پیشنهاد عدم تعطیلی مدارس» را با رئیس‌جمهور مطرح کرده و در نهایت ابراهیم رئیسی، بر عدم تعطیلی مدارس مگر در موارد استثنا تاکید داشته است. چندی نگذشت که باز هم آلودگی هوا منجر به تعطیلی مدارس کلانشهرها شد و پس از بارندگی‌های هفته گذشته و کاهش نسبی آلودگی هوای تهران، بار دیگر شاهد افزایش ذرات معلق در آسمان هستیم.

بر اساس سامانه کنترل کیفیت هوای تهران، هم‌اکنون (صبح شنبه، 10 دی) شاخص کیفیت هوای پایتخت عدد 151 را نشان می‌دهد و هوا برای همه افراد، ناسالم است.

در ۲۴ ساعت گذشته نیز این شاخص روی عدد 158 و بازه ناسالم برای همه افراد قرار داشت.

روز گذشته (جمعه 7 دی) اداره کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد آلودگی هوا در مناطق پرتردد تهران طی پنج روز آینده تداوم خواهد داشت و اینطور که به نظر می‌رسد، باید مجددا منتظر اعلام‌های روزانه و عصرگاهی و حتی شامگاهی تعطیلی مدارس و شاهد از بین رفتن نظم زندگی خانواده‌ها در کلانشهرهای آلوده باشیم.

طبق گفته چند روز پیش شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، ادامه این روند یعنی تا حداقل چهار روز آینده، روزانه سه تا هفت نخ سیگار را از طریق هوا استنشاق خواهیم کرد.

وی همچنین هشدار داده بود که در چنین هوایی بهتر است «کارمندان ادارات تهران به ‌ویژه کارمندان خانم باردار و کارمندان دارای بیماری قلبی و تنفسی، در صورت امکان دورکاری کنند».

بنا به توصیه‌ها، افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج ازمنزل خودداری ورزند و افراد دیگر باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.