25 آذر ماه سال گذشته بود . شهردار تهران در نشست نخبگان منطقه 17 اعلام کرد  ظرف دو ماه آینده دیگر معتادان متجاهر را در تهران نخواهیم دید.بیش ازیک سال از این وعده گذشته و در این مدت شهردار تهران وعده های کوچک تری می دهد . او در این مدت بارها تاکید کرده که مسئولیت شهرداری درحوزه ساماندهی معتادان متجاهر 5 هزار نفر است که این ظرفیت را ایجاد کرده است . اما چرا هنوز دربرخی از خیابان های شهر حضور پرتعداد معتادان متجاهر را شاهد هستیم ؟

احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری می گوید :‌متولی معتادان متجاهر، ستاد مبارزه با مواد مخدر است. در شهرداری ظرفیت برای نگهداری 5 هزار معتاد متجاهر ایجاد شده است و از این افراد نگهداری و صیانت می‌شود. برای بعد از بهبودی امکان کارآفرینی فراهم شده است و این پرسش مطرح است که چرا نهادهای مسئول معتادان متجاهر را جمع‌آوری نمی‌کنند؟چرا معتادانی که جمع‌آوری می‌شوند دوباره در مدت کوتاهی در خیابان رها می‌شوند؟ جواب کدام را باید بدهیم. شهرداری اعلام آمادگی کرده که در حوزه معتادان متجاهر ظرفیت ایجاد می‌کند که به تعهد خود عمل کرد اما طرح جمع‌آوری به موقع انجام نمی‌شود. قرار بود این معتادان زودهنگام آزادسازی نشوند اما این اتفاق در گردش است درحالی که باید یک ماه طرح جمع‌آوری انجام شود و اینها به مراکز ماده 16 بروند.

مدیرعامل سازمان رفاه خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران می گوید:25 هزار تخت برای مراکز ماده 16 در استان تهران ایجاد شده که باید این افراد در این مراکز مستفر شوند و آزادسازی زودهنگام هم اتفاق نیفتد تا وضعیت معتادان متجاهر ساماندهی شود

 احمدی صدر درخصوص افزایش  ظرفیت‌های مراکز نگهداری از معتادان متجاهر در تهران هم می گوید:تعهدی که شهرداری تهران برای نگهداری این افراد دارد 5 هزار ظرفیت است که این تعهد را انجام داده‌ایم و اگر ظرفیت جدیدی ایجاد کنیم سعی می‌کنیم در حوزه‌های دیگر مانند اشتغال‌زایی و صیانت بعد از خروج این افراد باشد،ما از تعهد 5 هزار نفری که در حوزه نگهداری بر عهده گرفته‌ایم فراتر نمی‌رویم و 2 هزار و 500 ظرفیتی که ایجاد می‌شود در حوزه‌های صیانت و حفاظت از افراد بهبود یافته خواهد بود.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درخصوص تکالیفی که در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی در برنامه 4 ساله چهارم برای شهرداری پیش بینی شده است هم می گوید:480 پلاک قرمز که منبع بزه در تهران محسوب می‌شوند را شناسایی کردیم؛ به هرحال 14 نهاد در حوزه آسیب‌های اجتماعی متولی هستند و این نهادها باید به میدان بیایند ،انتظار می‌رود دستگاه قضایی نسبت به صدور حکم برای این 480 پلاک اقدام کند و پلیس هم برای پلمپ آنها اقدام موثر و قانونی داشته باشد.البته کار پلمپ برخی از این پلاک‌ها انجام شده و تخلیه شده‌اند؛ همچنین به تازگی یکی از پلاک‌های قرمز را به مرکز کار آفرینی ویژه بانوان تبدیل کردیم و این روند روز به روز تداوم می‌یابد.

 علیرضا زاکانی شهردار تهران هم هفته پیش اعلام کرده بود که جمع‌آوری معتادان متجاهر سرعت گرفته و شهرداری تهران در حوزه نگهداری معتادان متجاهر تعهد 5 هزار نفری دارد که ظرفیت‌های شهرداری را برای انجام این تعهد تکمیل کرده‌ایم. اکنون برای توسعه ظرفیت‌های پذیرش تا 2 هزار و 500 نفرِ دیگر در حال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم هستیم تا به دستگاه‌های دیگر کمک کنیم.