ساعت 10 و 22 صبح امروز بود که یکی از ساختمان های اداری و تجاری خیابان بهار نرسیده به خیابان طالقانی آتش گرفت .جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی درخصوص این حادثه گفته است سه ایستگاه آتش‌نشانی همراه نردبان هیدرولیکی به محل حادثه اعزام شدند. این ساختمان دارای سه طبقی منفی بود که آتش‌سوزی در طبقات منفی رخ داده بود و دود و حرارت بسیار زیادی به اطراف متساعد می‌شد.به گفته اهالی طبقات منفی محل نگهداری صندلی‌های پلاستیکی بوده و تاکنون این حادثه فوتی نداشته و عملیات کماکان ادامه دارد.قدرت‌الله محمدی هم  جزئیات حریق ساختمان شماره ۱۵۳ خیابان بهار را این گونه تشریح می کند : ساعت ۱۰:۲۰ گزارش وقوع حریق در خیابان طالقانی به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی شهرداری تهران ارسال شد و آتش‌نشانان ظرف مدت چهار دقیقه در محل حادثه حاضر شدند و همزمان عملیات اطفا حریق آغاز شد.کانون حریق در طبقه منفی سه است که انباری از مواد پلاستیکی، صندلی و قابل اشتعال است. ساختمان محل حادثه و ساختمان‌های اطراف تخلیه شد. در حال حاضر حریق در طبقه منفی یک تحت کنترل است و در طبقه منفی دوم نیز تا ۸۰ درصد اطفا شده است. در حال حاضر همه تمرکز ما روی طبقه منفی سه است که کانون اصلی حریق محسوب می‌شود.

 

علیرضا زاکانی  شهردار تهران هم که در محل حادثه حضور دارد درباره حریق گسترده خیابان بهار به رسانه ها گفته ، قبل از اینکه ساختمان خیابان بهار دچار حریق شود اخطار کمیسیون ماده ۱۰۰ برای آن صادر شده بود.

 

این ساختمان ۷ طبقه و ۳ طبقه زیر زمین با اندازه ۳۸۰ متر مربع دارد و ساختمان از قبل اخطار کمیسیون ماده ۱۰۰ داشته است.وی ادامه داد: این ساختمان جز ساختمان‌های ناایمن نیست ولی ساختمان پلمپ شده بوده و تغییر کاربری داده است و تبدیل به انبار شده اما متأسفانه مالکان اقدام به شکستن پلمپ کرده‌اند که شکایت قضائی از سوی شهرداری تهران صورت گرفته است. متأسفانه از امروز صبح ساعت ۱۰ این ساختمان دچار آتش سوزی شده است اما دیر این موضوع اعلام شده است و اکنون ۳ طبقه درحال سوختن است. آتش در محل منفی یک اطفا شده و منفی دو و سه نیز درحال اطفا است.

وی با اشاره به احتمال ریزش ساختمان گفت: در بدبینانه ترین حالت ممکن است ساختمان بریزد اما کارشناسان مربوطه درحال کار هستند و دوربین‌های مخصوص برای بررسی وضعیت ساختمان کار گذاشته شده است.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران هم به آخرین وضعیت حریق در ساختمان شماره ۱۵۳ خیابان بهار اشاره کرده و گفته است : متأسفانه سه طبقه از این ساختمان دچار آتش‌سوزی شده است که نیروهای آتش‌نشانی موفق به اطفای حریق در طبقه منفی یک شده‌اند. آتش در دو طبقه زیرین شدید است نیروهای آتش نشانی هیچ فرد دیگری در ساختمان حضور ندارد و به دلیل رعایت نکات ایمنی و احتمال ریزش ساختمان تمامی ساکنان ساختمان‌های کناری نیز تخلیه شده‌اند.این ساختمان سنی بیش از ۶۰ سال داشته است و به همین دلیل سیستم اطفای حریق ندارد و به همین دلیل دچار حادثه شده است.

 شهادت یک آتش نشان 

عبدالمطهر محمد خانی سخنگو ‌و رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در صفحه شخصی خود در فضای مجاز از شهادت رضا دارابی رییس ایستگاه ۱۲۰ آتش نشانی در عملیات اطفا حریق ساختمان خیابان بهار خبر داد.

سخنگوی شهرداری تهران در صفحه خود نوشت؛قهرمان عزیز شهر، رضا دارابی، رئیس ایستگاه ۱۲۰ آتش‌نشانی تهران در حین عملیات اطفای حریق ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار به دلیل شدت جراحات ناشی از سقوط در چاهک آسانسور ساختمان به شهادت رسید.

پیش از این به دلیل عدم استحکام سازه در اثر تداوم آتش و حرارت بالا بویژه در طبقه منفی 3 ساختمان دستور عملیات تخلیه آتش‌نشانان از پشت‌بام ساختمان حریق‌زده 153 خیابان بهار صادر شده بود . 

 

51557

 

همچنین محمدخانی در مورد آخرین وضعیت حریق در خیابان بهار گفت: در حال حاضر آتش‌نشانان در طبقه منفی ۳ در حال اطفای حریق هستند و عملیات لکه‌گیری و کاهش دمای زیرزمین ساختمان همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه یکی از آتش‌نشانان در پی عملیات اطفای حریق ساختمان اداری - تجاری در خیابان بهار تهران به درجه رفیع شهادت نائل شد، گفت: تلاش آتش‌نشانان برای مهار حریق ادامه دارد اما تا زمانی که سازمان آتش‌نشانی تاییدیه ایمنی ساختمان را ندهد و همچنین کارشناسان نظام‌مهندسی نسبت به چک و تایید ساختمان تجاری - اداری اقدام نکنند، خیابان بهار حد فاصل سمیه تا طالقانی مسدود خواهد بود.

اقبال شاکری نماینده مجلس نیز درخصوص حادثه ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار  گفت: هر هزینه ای که در حوزه ایمنی می دهیم ناشی از بی توجهی بهره مندان و مالکان از اخطارهایی است که در این زمینه سازمان آتش نشانی ارائه می دهد.

وی افزود: سازمان آتش نشانی کار خود را در باره این ساختمان به نفع مطلوب انجام داده و چندین بار اخطارها و تذکرات لازم را به مالک و بهره برداران ساختمان داده است همچنین کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز به این مساله ورود کرده و با حکم قضایی اقدام به پلمپ این ساختمان کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: متاسفانه با کاربری های اشتباه از یک ساختمان ناایمن جان مردم و کسبه را به خطر می اندازند.

وی بیان کرد: سازمان آتش نشانی پیش رو ایجاد امنیت در شهر است و تا جایی که امکان داشته تجهیزات و لوازم مورد نیاز را تعبیه کرده است. امروز نیز ایستگاه های مختلف با تجهیزات کامل وارد عمل شدند.

شاکری یادآور شد: برای ایمن سازی نقاط ایمن باید دادستانی ورود کند. رفع خطر ساختمان های ناایمن به معنای پلمپ کردن این مجموعه ها نیست بلکه به معنای ایمن سازی این مجموعه هاست.

وی تاکید کرد: دوباره مدیریت شهری و آتش نشانی ورود خوبی در زمینه ایمن سازی ساختمان های ناایمن داشته اند و حتی بنرهایی برای اطلاع رسانی مردم زده اند تا شهروندان بدانند که اقدام به جا خوبی است.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه گفت: باید کارهای بازدارنده را در شهر تهران در حوزه ایمنی افزایش دهیم.

وی افزود: اصناف و وزارت کار نسبت به وضعیت ساختمان های صنف ها ورود کنند و مانند شهرداری کار خود را به درستی انجام دهند.

حضور دادستان تهران در محل حادثه 

علی صالحی، دادستان تهران به منظور بررسی موضوع شخصا در محل حادثه ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار حضور یافت.

دادستان تهران در این بازدید که مسئولان آتش نشانی، مدیریت بحران، ضابطین، مسئولین شهرداری تهران حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت اطفای حریق ساختمان مورد اشاره را دریافت کرد.

صالحی گفت: در رابطه با این آتش سوزی پرونده قضایی تشکیل شده است و گزارش نهایی حادثه به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

صالحی در مورد گزارش‌هایی که پیش‌تر در رابطه با این ساختمان مطرح شده بود از مقامات مسئول شهرداری سوال کرد که عنوان شد این ساختمان یک مرتبه پلمب شده بوده است.

دادستان تهران بیان کرد: مالک ساختمان از پارکینگ به عنوان انباری استفاده می‌کرده که امروز به دلیل نامعلومی دچار حریق شده است. این بخش ساختمان به علت تغییر کاربردی پلمب شده بود که بعد از مدتی فک پلمب شده است که باید بررسی شود علت فک پلمب چه بوده است. در صورت اثبات تخلف در رفع نواقص و فک پلمب ساختمان مقصران تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند.

36

دادستان تهران در رابطه با علت وقوع حادثه اعلام کرد: مطابق اعلام کارشناسان به دلیل دمای بالای آتش در محل آتش سوزی فعلا امکان اعلام دقیق علت آتش سوزی وجود ندارد.

دادستان تهران گفت: در جلسه مدیریت بحران که محل حادثه تشکیل شد، حضور پیدا کرده و دستورات قضایی لازم به رئیس کلانتری محل، آتش نشانی و شهرداری داده شده و پرونده قضایی در مورد این حادثه در دادستانی تهران نیز تشکیل شده است و موضوع در حال بررسی است.