به گزارش اکوایران؛ جعفر میعادفر، رئیس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری امروز خود درباره اقدامات اورژانس برای ایام نوروز اظهار کرده که مأموریت نیروهای اورژانس در طرح نوروزی از امروز ۲۴ اسفندماه و همزمان با آغاز پیک اول سفرهای نوروزی در کشور آغاز شده و این ماموریت تا ۱۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

میعادفر اعلام کرده که در اجرای این طرح سه‌هزار و ۲۰۰ پایگاه اورژانس برای خدمات رسانی به هموطنان و مسافران نوروزی در آماده‌باش قرار دارند، همچنین ۲۶ هزار نیروی اورژانس در مأموریت‌های نوروزی حضور خواهند داشت. بیش از هزار بیمارستان کشور هم در طرح سلامت نوروزی آماده خدمت به هموطنان و مسافران نوروزی هستند.

وعده رئیس سازمان اورژانس برای واردات هزار دستگاه آمبولانس جدید

براساس اظهارات رئیس سازمان اورژانس کشور درباره کمبودهای آمبولانس، یکی از مهم‌ترین مشکلات کمبود ناوگان آمبولانس است و حدود پنج سال است که آمبولانس جدیدی وارد چرخه نشده است. خوشبختانه در بودجه سال ۱۴۰۲ با کمک دولت و مجلس ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان خودرویی اورژانس تصویب شده که ۱۵۰۰ میلیارد تومان آن از محل درآمدهای مالیاتی عوارض سیگار است و ۲۰۰۰ میلیارد تومان آن هم از عوارض بیمه شخص ثالث است. با این بودجه ما می‌توانیم که دست‌کم ۱۰۰۰ دستگاه آمبولانس جدید را وارد چرخه کنیم.

میعادفر اظهار کرده که برای واردات ۱۰۰۰ دستگاه آمبولانس نیز این اجازه را از دولت گرفتیم که از ظرفیت خیرین استفاده کنیم. اگر خیری بخواهد که آمبولانس وارد کند، با موافقت دولت از معافیت گمرکی و ارزش افزوده برخودار خواهد بود. همچنین مناقصه‌ای هم برای ۵۰۰ دستگاه آمبولانس داشتیم که طی شش ماه آینده این تعداد آمبولانس نیز به ناوگان خودرویی ما اضافه خواهد شد.

رئیس سازمان اورژانس کشور از جذب بیش از سه هزار تکنیسین اورژانس در سال آینده خبر داده و گفته وزارت بهداشت مجوز جذب ۲۵ هزار نیروی جدید در سال آینده را دریافت کرده که از این تعداد ۳۷۵۰ نفر هم سهم اورژانس و فوریت‌های پزشکی است.

میعادفر با انتقاد از کمبود فضای فیزیکی پایگاه اورژانس در کلانشهرها از جمله تهران، بیان کرده که تهران محروم‌ترین استان در این بخش و امکان خرید زمین برای ساخت پایگاه را ندارد؛ از این رو نیاز است نمایندگان مجلس، شهرداری و خیران در این حوزه کمک کنند. ما در کل کشور ۳۰۰۰ پایگاه داریم که حدود ۳۰۰ پایگاه در استان تهران است. این درحالی است که از مجموع پنج میلیون ماموریت اورژانس، یک میلیون و ۱۰۰ هزار ماموریت در تهران انجام می‌شود.

براساس اظهارات رئیس سازمان اورژانس کشور، در تهران چهار پایگاه اورژانس بانوان از هشت صبح تا ساعت ۲۰ فعال هستند. البته در کلانشهرها آمادگی داریم پایگاه‌های اورژانس بانوان را فعال کنیم، ولی مهم‌ترین مشکل کمبود فضای فیزیکی برای احداث پایگاه اورژانس است. اکنون پایگاه‌های اورژانس بانوان سه نفره است که شامل دو خانم و یک آقا است.

میعادفر درباره شماره‌گذاری آمبولانس‌ها گفته که در این خصوص مشکل ما پول است. طبق مصوباتی که وجود دارد برای پلاک گذاری باید رقمی معادل ۱۰ درصد قیمت خودرو پرداخت شود، خب ما این مبلغ را نداریم که ۱۰ درصد از قیمت هر آمبولانس را برای شماره‌گذاری آن بدهیم. در این خصوص لازم است که معاون اول رئیس جمهوری یا دستگاهی دیگر وارد شده و مشخصا اعلام کند که آمبولانس‌های اورژانس از این قانون مستثنی شوند.

به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور، مشکل دیگر ما این است که الان یک آمبولانسی پنج سال کار کرده و حال می‌گویند که دوباره باید استاندارد را دریافت کنید، خب اگر ما چنین امکانی داشتیم که آمبولانس جدید وارد می‌کردیم. اینکه برخی از آمبولانس‌ها پلاک ندارند، دلیلش فقط پول و در واقع مشکلات مالی است که وجود دارد.

براساس اظهارات میعادفر، همین حالا هم اگر آمبولانسی پلاک نداشته باشد، قابل شناسایی است و کدی که برروی آن قرار دارد دقیقا می‌گوید که این آمبولانس برای کدام شهر و کدام پایگاه است.

مشکل سوخت آمبولانس‌ها حل نشده است

براساس اظهارات رئیس سازمان اورژانس کشور، مشکل سوخت خودروهای اورژانس همچنان وجود دارد و پیشنهاد ما این است که سهمیه سوخت بر اساس پیمایش ارائه شود، ما که قرار نیست ببریم و این سوخت را بفروشیم، ما در استان‌هایی مانند هرمزگان و سیستان و بلوچستان خیلی در این مورد مشکل داریم. چرا که گاهی ممکن است آمبولانس ما ۱۰۰ کیلومتر را طی کند. از طرف دیگر برخی از آمبولانس‌های ما گازوئیلی است و تا جایگاه برود و به پایگاه برگردد باید مسافت زیادی را طی کند. ما درخواست افزایش سهمیه سوخت آمبولانس‌ها را داریم.