مهدی پیرهادی رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر تهران به بازدید از منطقه ۱۹ شهرداری تهران اشاره کرد و  گزارشی از وضعیت این منطقه در صحن شورای اسلامی شهر تهران ارایه کرد.

پیرهادی با اشاره به ظرفیت های منطقه 19 نیز گفت: منطقه 19 شامل 70 بوستان، 4 ایستگاه مترو، 3 باب کتابخانه، 102 مسجد، 4 عدد میدان تره بار، 1 ایستگاه پسماند، 14 غرفه بازیافت، 43 درمانگاه، فاقد بیمارستان، 8 ایستگاه آتش نشانی، 6 سوله مدیریت بحران، 7 ساختمان بسیار پرخطر 359 ساختمان پرخطر و 275 ساختمان میان خطر است. در حال حاضر منطقه دارای 75 اتوبوس است که در حالت مطلوب می بایست دارای 160 دستگاه اتوبوس باشد و 85 دستگاه اتوبوس کمبود دارد.

وی با اشاره به سرانه فضای سبز منطقه 19 نیز اظهار داشت: سرانه فضای سبز منطقه 29.8 متر مربع است که در جایگاه سوم در سطح شهر تهران قرار دارد (سرانه فضای سبز شهر تهران در حال حاضر 16.78 متر مربع می باشد)، کمترین سرانه فضای سبز در بین نواحی منطقه 19 متعلق به ناحیه 2 با 10.15 متر مربع است. محله شهید کاظمی یکی از محله های ناحیه 3 است که از لحاظ فضای سبز و بوستان کم برخوردار است، همچنین محله نعمت آباد از کمبود سرانه فضای سبز رنج می برد و شهرک سید احمد خمینی نیز فاقد هرگونه بوستان است.

پیرهادی یکی از چالش های ایمنی این منطقه را متعلق به ریسک خطر آتش سوزی در انبارهای سازمان اموال تملیکیِ تحت مالکیت وزارت صمت عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال می توان به آتش سوزی وسیع یکی از این انبارها در سال 1399 اشاره کرد یکی دیگر از چالش های موجود در این منطقه را وجود گودهای رها شده و پر خطر  است ، یکی از گودهای مهم مربوط به گود تعاونی مسکن یاس است که در مالکیت شهرداری تهران بوده و قرار بوده است تا سال 1401 تعیین تکلیف شود، اما همچنان در وضعیت بلاتکلیف باقی مانده است. 

وی، تعداد مراکز درمانی ناایمن در سطح این منطقه را 11 مورد عنوان کرد و گفت: متولی رفع خطر در این مراکز وزارت بهداشت است .

رییس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، تعداد مدارس ناایمن در سطح این منطقه 16 مورد عنوان کرد و گفت: متولی رفع خطر در این مراکز وزارت آموزش و پرورش است ،ضایعات فروشان محدوده خلازیر به عنوان یکی از مهمترین معضلات موجود در سطح منطقه قابل ذکر است که برخی از دلایل عدم امکان ساماندهی آنها عبارتند از نداشتن محدوده صنفی مشخص و متغیر بودن تعداد واحدها، اغلب زمین های محدوده خلازیر در مالکیت سازمان اوقاف می باشند که بدون همکاری سازمان فوق، شهرداری توفیق زیادی در اجرای رای های صادره نخواهد داشت.

پیرهادی ادامه‌داد: عدم وجود کدنوسازی و قواره بندی مشخص از دیگر مشکلاتی است که راهکار حل این معضل همکاری بین بخشی با سازمان های خارج شهرداری از جمله شورای تامین استان، سازمان اوقاف، دادستانی، نیروی انتظامی و سازمان های داخل شهرداری از جمله سازمان مدیریت پسماند و اداره حقوقی شهرداری برای اجرای احکام قضایی است . 

عضو شورای شهر تهران، آلودگی هوا ناشی از سوزاندن ضایعات در خلازیر و کوره‌های آجرپزی، وفور موش و حیوانات موذی و سگ‌های ولگرد در سطح معابر منطقه، عدم اتصال شبکه فاضلاب ناحیه ۳ به شبکه جمع آوری فاضلاب شهری به جهت شیب موجود، وجود مراکز غیرمجاز دپو وت فکیک زباله به ویژه در محدوه خلازیر جنوبی را از دیگر موارد این منطقه عنوان کرد.

پیرهادی با اشاره به تصفیه خانه منطقه 19، افزود: با توجه به نیاز منطقه به تصفیه خانه جهت بهره برداری از پساب مقرر گردیده تا تصفیه خانه ای در زمینی به مساحت 10 هزار متر مربع احداث گردد، طراحی این تصفیه خانه به روش هوا دهی عمقی و بر اساس تصفیه بیولوژیکی فاضلاب و با ظرفیت اولیه دو هزار متر مکعب بوده است. 

وی ادامه داد: در خصوص اجرای خط انتقال فاضلاب به تصفیه خانه میدان مرکزی میوه و تره بار نیز ظرفیت اولیه تصفیه خانه دو هزار متر مکعب بوده که با بررسی کارشناسی به پنج هزار متر مکعب افزایش یافته است. 

پیرهادی افزود: عملیات اجرای دیوار محوطه به طول تقریبی ششصد متر، محوطه سازی، احداث سازه آشغالگیر و دانه گیر و چربی گیر و تکمیل ایستگاه پمپاژ، تکمیل سیستم فیلتراسیون، تکمیل سیستم هوادهی مخزن پساب، تکمیل لوله گذاری 800 میلیمتری پلی اتیلن برای برگشت خط انتقال، تهیه و نصب پمپ ها و تجهیزات ایستگاه پمپاژ و افزایش عمق حفاری جهت لوله گذاری بر اساس گزارش منطقه در حال انجام می باشد.

وی با اشاره به احداث مخازن آب ذخیره در سطح منطقه گفت: با توجه به سرانه فضای سبز موجود بخشی از آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز، از طریق چاه های آب و بخش دیگر با احداث و تکمیل تصفیه خانه میدان مرکزی میوه تره بار واقع در صالح آباد غربی، با ظرفیت دو هزار مترمکعب پساب تامین می شود.

عضو شورای شهر تهران ادامه‌داد: احداث 5 عدد مخزن بتنی آب شامل یک مخزن 10 هزار مترمکعبی در میدان مرکزی میوه و تره بار و 4 مخزن دو هزار متر مکعبی در نواحی 1 الی 4 با هدف مصرف بهینه آب و کاهش خطرات ناشی از نفوذ پساب و فاضلاب به پی ساختمان های مسکونی محدوده غربی منطقه و احتمال آبشستگی و ریزش ساختمان بر اساس گزارش منطقه در حال انجام است ، پروژه بعدی اجرای 1400 متر لوله گذاری به منظور رفع معضلات محیط زیستی فاضلاب در محدوده خیابان سهیل از میدان باران تا شقایق و معابر شهید عیسی بیگلو و شهید میرزایی در حال انجام است.

به گفته وی، دلیل اجرای این پروژه، وجود کانالی از خیابان ورامینی در تقاطع میرزایی شمالی به متراژ ۲۰۰ متر در میدان باران به خیابان سهیل مرکزی حدفاصل میدان باران تا میدان خلازیر بوده که در سال 1391 احداث شده است. با توجه به محل قرارگیری کانال مذکور در عمق ۲ تا ۷ متری از سطح زمین و همچنین جنس و ابعاد نامناسب این کانال، عملیات لایروبی و بازدید از آن مستلزم وجود تعداد زیادی منهول مناسب و نزدیک به هم می باشد که متاسفانه اکثر منهول های موجود، مدفون و غیر قابل برداشت بوده است. 

پیرهادی افزود: با عنایت به گذشت زمان و تغییر حالت بستر کانال و متعاقباً باز شدن درزها در نقاط مختلف، مقدار زیادی آب از لابلای درزها به خارج از شبکه نفوذ کرده که این موضوع به دلیل عدم ساخت و ساز و گودبرداری تاکنون قابل رویت نبوده است.

وی در ادامه با اشاره به خلاصه بازدید از عملیات بزرگراه آزادگان جهت رفع خطر خط لوله آب شماره 4 آزادگان منطقه 18، نیز گفت: خط لوله آب شماره 4 آزادگان به طول 2700 متر در رفیوژ میانی مابین باند تندرو و کندرو جنوبی بزرگراه آزادگان از محدوده منطقه 18 آغاز و پس از عبور از زیر پل بزرگراه آیت الله سعیدی وارد منطقه 19 شده و قبل از جاده خلازیر در رفیوژ میانی بزرگراه آزادگان به کانال قطعه 3 دولتخواه تخلیه می شود . 

پیرهادی ادامه‌داد: بدلیل آتش زدن لوله های پلی اتیلن و همچنین سرقت لوله ها در ابتدای مسیر ورودی به محدوده منطقه 19 شبکه آبهای سطحی حدود 100 متر از ابتدای مسیر کاملاً از بین رفته و بجای خط لوله، تونلی خاکی در زیر فضای سبز رفیوژ میانی باندهای جنوبی باقی مانده که بدلیل حجم بارش های انتهای سال گذشته این تونل خاکی با جریان سیلاب به وجود آمده از بین رفته و باعث آب پس زدگی رواناب در زیر پل بزرگراه آزادگان شده و باعث ایجاد مشکلات ترافیکی در محدوده شده است و به مرور احتمال آبشستگی و نشست اتوبان وجود دارد، لذا با نظر معاونت فنی و عمران، عملیات رفع خطر و پیشگیری از بروز بحران در دستور کار مهندسین مشاور قرار گرفت.

عضو شورا درباره معضلات بوستان ولایت، نیز اظهار داشت: رها شدن بخش اعظمی از عرصه بوستان و عدم استفاده از ظرفیت کامل در طی سالیان متمادی، فرسودگی تجهیزات شهری بکار رفته در رینگ پیرامونی بوستان ولایت، نیاز به بازپیرایی و اصلاح فضای سبز، عدم اجرای پروژه های عمده بوستان بر اساس مصوبات کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری از قبیل پروژه های خدماتی و ساماندهی و همچنین پروژه های اتصال دهنده بوستان ولایت به محلات اطراف و برقراری هم پیوندی عرصه بوستان ولایت از مسائل این بوستان است.

پرویز سروری، نایب رئیس شورا  در واکنش به نطق پیرهادی و ارائه گزارشی از منطقه 19 شهرداری تهران  گفت در بازدیدی که قبل از عید از منطقه ۱۹ انجام شد، نگرانی‌های زیادی احساس شد، ساختمان‌هایی در آنجا ایجاد شده است که حتی یک پارکینگ تامین نکرده اند، قطعا این ساختمان‌ها بدون مجوز شهرداری احداث شده است اگر برای آینده منطقه فکری نشود، نگران کننده خواهد بود و این موضوع حتما مشکلات مضاعفی را برای منطقه ایجاد خواهد کرد، لذا از شهردار منطقه ۱۹ درخواست می‌شود که توضیح دهد این ساختمان‌های بدون مجوز چگونه ساخته شدند و حتما برای آن فکری شود، احساس من این است که این ساختمان‌ها غیر قانونی احداث شده و می‌تواند برای شهروندان خطراتی را ایجاد کند.

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران نیز در واکنش به نطق پیرهادی درباره منطقه 19 گفت:منطقه 19 سه مشکل زیربنایی دارد؛ اول بحث فاضلاب منطقه است که در هنگارم بارندگی وارد منازل مسکونی و اماکن تجاری می‌شود و بوی تعفن همه جا را فرا می‌گیرد؛ دوم وقفیه‌های خاصی است که در منطقه وجود دارد و مردم میان شهرداری و اوقاف گیر افتاده‌اند، سوم؛ بازار خلازیر است که یک بارانداز ملی شده اما سود این فعالیت‌ها نه به جیب مردم منطقه می‌رود و نه به جیب شهرداری که برای توسعه شهر هزینه کند، اما به جای آن دود فعالیت‌ها کل منطقه را فرا گرفته است.

تورج فرهادی، شهردار منطقه ۱۹ در واکنش به تذکرات اعضاء توضیح داد: در فاز یک تصفیه خانه تمام شده و هر زمان که شهردار تهران صلاح بداند، آماده افتتاح خواهد بود، متاسفانه اقداماتی که سال گذشته در محدوده خیابان عیسی بیگلو انجام شده باعث فرونشست زمین شده و این فرونشست سبب شکسته شدن کبل‌ها شده و ورود آب و فاضلاب‌های جمع شده، شده است و حتی به حریم خانه‌ها نیز نفوذ کرده است که شرایط بسیار بدی را سبب شده است، ما مجبور شدیم برای رفع خطر احتمالی اقدامات لازم را هر چه سریعتر انجام دهیم بدون آن که اعتبار لازم را در اختیار داشته باشیم و در حال حاضر به دنبال تامین اعتبار لازم برای اتمام کار هستیم.

وی افزود: در حال حاضر ما با یکسری مشکلات اداری و تشریفات فرآیندی مواجه شدیم لذا درخواست داریم در این زمینه به فوریت به ما کمک شود چرا که دیگر توان منطقه بیش از این نیست که بتواند مسئله پیمانکار را حل کند ضمن اینکه در فاز ۴ آزادگان، آب‌های سطحی منطقه ۱۸ دقیقا از وسط آزادگان عبور می‌کند که این امر باعث فروریختن بخشی از این منطقه شده و هر آن ممکن است که به یک فاجعه ملی تبدیل شده و حمل و نقل کشور را با اختلال مواجه کند.

فرهادی تصریح کرد: تاکنون چندین بار نامه نگاری در این خصوص انجام شده است، امیدوارم که هرچه زودتر این مشکل رفع شود.

شهردار منطقه 19 در واکنش به تذکرات اعضا پیرامون موضوع فاضلاب و آب چرخانی نیز توضیح داد: موضوع فاضلاب و آب چرخانی یک مسئله بسیار جدی در دشت تهران است و با توجه به فرونشست جدیدی که در حال رخ دادن است که بیش از ۳۰ سانتیمتر بوده و استفاده از چاه‌ها نیز باعث تشدید این موضوع شده است، زیرساخت‌های شهری را شکسته و از بین می‌برد، لذا نیاز به مدیریت آب‌های سطحی و زیرزمینی و فاضلاب به شدت احساس می‌شود.

فرهادی افزود: ما نیاز به ذخیره آب تصفیه خانه و همکاری شرکت آب و فاضلاب داریم که باید این اتفاق رخ دهد.

وی در خصوص مباحث بیان شده درباره بازار خلازیر نیز توضیح داد: در این خصوص نیز در حال آماده سازی طرحی هستیم که به زودی در ماده ۵ مطرح خواهد شد و در صورت ضرورت به شورای عالی هم ارائه خواهد شد، در خصوص کارخانه سیمان هم باید بگوییم که این کارخانه مربوط به سازمان عمران مناطق معاونت شهرداری است و متاسفانه گردوغبار ناشی از فعالیت آن در حال نشست است و چندین بار در این خصوص تذکر داده شد و شکایات متعدد اهالی را نیز به دنبال داشته است، برای حل این معضل جای دیگری پیش‌بینی شده که باید آن ترتیبات اداری انجام شود تا از ادامه آسیب زیست محیطی جدی در آن منطقه جلوگیری شود. 

فرهادی ادامه داد: در خصوص مسئله موقوفات توافقی نیز شهرداری تهران ملاقاتی با با آیت الله تحریری داشته است که پیرو آن ملاقات مردمی مشترکی انجام می‌شود، مسئله این است که اتفاقاتی که در گذشته رخ داده به این زودی قابل حل نیست چرا که زمین‌ها طی سی الی چهل سال گذشته دست به دست و خرد شده است.

شهردار منطقه 19 در مورد ساخت و سازهای غیر مجاز نیز گفت: در این خصوص عملا سوله‌ها و دیوار کشی‌ها را کنترل کردیم و درباره طبقات غیرمجاز در حال ساخت تنها اقدامی که می‌توانیم انجام دهیم این است که آن‌ها را به ماده صد ارجاع دهیم، در امتداد عملیاتی که علاوه بر ماده صد انجام می‌دهیم جلوگیری‌های لازم نیز انجام می‌شود اما واقعیت امر این است که مسئله باید به صورت ریشه‌ای حل شود.

فرهادی در خصوص تعیین تکلیف بوستان ولایت در توضیحاتی بیان کرد: با توجه به اینکه چند بار طرح این بوستان تعویض شده است، هیچ کدام از طرح‌هایی که قبلا مصوب شده به نتیجه نرسیده است و اخیرا شهرداری تهران در حال پیگیری طرح ویژه‌ای تحت عنوان ناحیه فناوری است که به نظر می‌رسد سازمان نوسازی در مراحل نهایی آماده سازی آن است تا به امید خدا به مرحله اجرا برسد.

وی با بیان اینکه بخشی از بزرگراه آزادگان فرو ریخته و هر لحظه ممکن است فاجعه ملی رخ دهد، تصریح کرد: اگر این اتفاق رخ دهد بخش عمده حمل و نقل با بحران مواجه می‌شود. لذا درخواست ما این است که به ما مجوز دهید تا پیمانکار بگیریم.

فرهادی با اشاره به فرونشست ۳۰ سانتی متری در منطقه گفت: آب‌های سطحی و زیرزمینی باید مدیریت شود و در همین زمینه به تصفیه خانه احتیاج داریم.