شهردار تهران می گوید تنها 8 نفر در شهرداری حقوقی بیش از سقف اعلام شده می گیرند .تاکنون 5 فیش منتشر شده که سه فیش ارقام آن بیش ازسقف اعلام شده از سوی شهرداری تهران برای مدیران است . دو فیش دیگر هم مربوط به دختر دانشجوی یکی از اعضای شورای شهر بود که به عنوان مسئول دفتر وی فعالیت می کرد و دیگری یکی از کارمندان شهرداری که در دوره مرخصی زایمان بود و حقوق کامل دریافت می کرد .مهدی چمران در زمان انتشار این فیش ها تاکید داشت این افراد کارمند شهرداری هستند و باید دلایل دریافت چنین حقوقی از سوی شهرداری توضیح داده شود .  

اما او امروز در صحن شورای شهر تهران به انتشار آخرین فیش واکنش نشان داد و گفت :‌در مورد موضوع حقوق سال گذشته تلاش فراوانی کردیم تا موضوع حقوق را حل و فصل کنیم. نامه‌هایی به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای ارسال کردیم اما آنچه که می‌خواستیم عملی نشد. در شرایط موجود نیز مدام فاصله حقوقی زیاد می‌شود.

 فیشی که در خصوص یکی از کارکنان منتشر شد زیاد است باید توجه داشته باشیم که مدیری که شب کاری ندارد اضافه شب کاری دریافت نمی‌کند و باید چنین مسائلی را دنبال کنیم.

چمران ادامه داد: ما از افرادی که این موضوعات را مطرح می‌کنند تشکر می‌کنیم اما باید توجه داشته باشیم فردی که فیش حقوقی‌اش منتشر شد جانباز است و استثنائاتی همچون عدم پرداخت مالیات برای وی اجرایی شده و با توجه به این‌که ایثارگر است سقف حقوقی برای وی در نظر گرفته نمی‌شود. این مسائل باید مدنظر قرار گیرد. بی‌تردید اگر خداوند برکت ندهد فردی دهها برابر حقوق بگیرد هم فایده‌ای ندارد البته که باید کمینه و بیشینه حقوق را در نظر بگیریم.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه گفت: حقوق اعضای شورا رقمی است که دولت تعیین کرده ما در حقوق پرسنل شهرداری دخالتی نداریم و شهرداری براساس روال خود پرداخت‌ها را انجام می‌دهد و خودش در این زمینه پاسخگوست. افتخار اعضای شورا این است که با شرایط موجود به شورا آمده‌اند و حق‌الجلسات اگر زیاد یا کم باشد با همین حقوق خدمت می‌کنند و همین شرایط را پذیرفته‌اند.

شهردار پایتخت هم امروز به خبرگزاری ایلنا درباره حقوق و مزایای کارکنان شهرداری تهران گفته است :‌ من براساس آنچه در مصوبات قانونی قید شده است، تمام موارد از جمله سقف حقوق‌ها را سال به سال ابلاغ می‌کنم تا کسی نتواند فراتر از چیزی که در قانون تعیین شده است، حقوق بگیرد. بنابراین دریافتی‌ها در شهرداری تهران کاملا در چارچوب قانون است.

زاکانی ادامه داد: در میان ۱۰۴ هزار پرسنل شهرداری تهران که ۶۳ هزار نفر از آنها به صورت مستقیم با ما کار می‌کنند و ۴۱ هزار نفر نیز از طریق پیمانکاران به ما متصل هستند، هشت نفر هستند که مورد خاص دارند و خارج از سقف تعیین‌شده حقوق می‌گیرند، البته هیچ کدام از این هشت نفر جزو معاونان شهردار نیستند. پرداخت حقوق خارج از سقف به این هشت نفر با توجه به شرایط خاصی که این افراد دارند، قانونی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت حقوق خارج از سقف به این افراد براساس تصویب مصوبه خاصی در شورای شهر انجام می‌شود، گفت: خیر، اما پرداخت‌ها به این افراد قانونی است، یعنی در همان قانونی که سقف حقوق‌ها مشخص شده است، قشرهایی نیز به عنوان استثنا ذکر شده‌اند که می‌توانند خارج از سقف حقوق بگیرند، تمام این هشت نفر نیز جزو همان استثناها هستند.

زاکانی در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت حقوق خارج از سقف به گروه‌های استثنا نیاز به مصوبه خاص شورا دارد یا خیر، توضیح داد: خیر، این مساله در قوانین بالادستی کشوری قید شده است و شورای شهر در ذیل این قانون می‌تواند مصوبات خود را وضع کند.

شهردار پایتخت درباره برنامه‌های مدیریت شهری برای تکمیل سامانه شفافیت شهرداری تهران نیز گفت: ما برای این منظور کمیته‌ای را تشکیل داده ایم که براساس بررسی‌های اعضای آن، از ماه‌ها قبل ۷۳ سرفصل برای انتشار عمومی در سامانه شفافت مشخص شده است. در ماه‌های اخیر نیز همکاران ما به صورت پیوسته در حال بارگذاری این سرفصل‌ها در سامانه شفافیت هستند تا با تکمیل این سامانه، این دغدغه ذهنی مردم برطرف شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است فیش حقوقی یا ارقام مربوط به خالص دریافتی کارکنان شهرداری نیز در سامانه شفافیت منتشر شود یا خیر، اظهار داشت: تمام آنچه که در مصوبات قانونی درباره سرفصل‌های انتشار در سامانه شفافیت قید شده ، در این سامانه منتشر خواهد شد.