به گزارش اکوایران ،در جلسه امروز شورای شهر تهران مهدی عباسی، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا در خصوص نظرات ثبت شده در سامانه مدیریت شهری از سوی مردم و انتقادات صورت گرفته، بیان کرد: در جریان بررسی نظرات شهروندان در حوزه شهرسازی و معماری که از طریق سامانه مدیریت شهری ۱۳۷+ اعلام و در یک سال گذشته ارزیابی شده است؛ مطلع شدیم که به ترتیب، آلودگی صوتی ناشی از ساخت و ساز مسکونی، سد معبر مصالح ساختمانی، ایمنی ساخت و ساز مسکونی و همچنین ایمن سازی تخریب مسکونی، مورد شکایت و گله مردم بوده که از میان آن‌ها حدود ۵۱ درصد مربوط به آلودگی صوتی است. 

وی افزود: مشخص است مزاحمت‌های ناشی از ساخت و سازها و نیز سد معبرها یک اصل اساسی است که باید به آن پرداخته شود. لذا درخواست می‌شود با عنایت به تکرار این موضوعات در گزارش‌های سالیانه ادوار گذشته، که این موارد در صدر آن‌ها قرار دارد؛ به منظور کاهش مزاحمت‌ها، آزردگی خاطر و رعایت حقوق شهروندان مجاور کارگاه‌های ساختمانی و کاهش آثار نامطلوب ناشی از عملیات ساختمانی و ایجاد یک نظام‌بندی جهت پایش وضعیت ایمنی و فعالیت آن‌ها و همچنین ساماندهی سد معبر پیاده‌روها در دوره ساختمان سازی، موارد ذکر شده در ابلاغیه‌ای در فروردین ۱۴۰۱ مبنی بر الزام به ارائه طرح کارگاه ساختمانی و برنامه زمانبندی اجرای پروژه و نیز جمع آوری حصار حفاظتی موقت کارگاهی، رفع سد معبر از پیاده‌روها در پایان مدت تعیین شده، تعیین روز کاری کارگاه‌های مختلف ساختمانی، ایجاد سامانه پایش وضعیت سد معبر ساختمانی و ایمن سازی حصار کارگاهی، انتشار مجوزهای صادره حصار کارگاهی پلاک‌های در حال ساخت و همچنین اخطارهای ابلاغ شده و مهلت باقیمانده که در سامانه «تهران من» ثبت شده؛ مورد توجه قرار گیرد. اگر این موارد رعایت شود و شهرداری هم اهتمام لازم را در این باره داشته باشد؛ شاهد رضایت‌مندی شهروندان خواهیم بود. 

مهدی چمران، رئیس شورای شهر در پاسخ به تذکر عباسی توضیح داد: آلودگی صوتی از مسائلی است که کمتر به آن توجه می‌کنیم؛ در دوره چهارم، مصوبه‌ای تصویب شد که طی آن پیشنهاد ما این بود که در شهر آلودگی صوتی بیش از ۶۵ دسیبل نباشد. این پیشنهاد حتی در هیئت دولت نیز مطرح و با رأی مسئولین به ۷۰ دسیبل رسیده و تأیید شد؛ اما متأسفانه اجرایی نشد. 

چمران در ادامه بابیان اینکه آلودگی صوتی ناشی از تردد موتور سیکلت‌ها به طرز وحشتناکی در حال حاضر در تهران خودنمایی می‌کند؛ تأکید کرد: باید در در این زمینه چاره‌ای اندیشید که مستلزم یک تصمیم جمعی است و تنها به شورای شهر و شهرداری محدود نمی‌شود. برای اینکه اقدام درستی صورت بگیرد؛ همه باید به میدان بیایند.

در ادامه این جلسه مهدی پیرهادی  در قالب تذکری گفت: تقاضا و پیشنهاد من این است که ۲۱ عضو شورا به صورت دسته جمعی از محلات شهر تهران همچون هرندی بازدید کنند و از نزدیک در جریان وضعیت محلات قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه درختان خشک باید در سطح شهر تهران تعیین تکلیف شوند ادامه داد: اگر این درختان تعیین تکلیف شوند، به وجود آمدن درختان خشک جدید مشخص خواهد بود و مردم می دانند که این درختان در دوره جدید خشک شده اند یا از گذشته خشک شده بودند.

وی افزود: اعمال جرایم و اجرای احکام صادره اگر تعیین تکلیف شود، اتفاق خوبی خواهد افتاد؛ این اولین بار است که مدیریت شهری جرأت پیدا کرده که جای درختان خشک، نهال و یا درخت با بن مناسب غرس کند، اما تقاضا داریم شهرداری یکبار موضوع درختان خشک را تعیین تکلیف کند و درخت خشکی در تهران نداشته باشیم.

ناصر امانی نیز در صحن علنی شورای شهر با بیان اینکه روز گذشته در بزرگراه شهید چمران و هم در بزرگراه یادگار امام در چندین نقطه تجمع چهار پنج نفری معتادان با فاصله ۵۰ یا صد متر را دیدم، گفت: در بزرگراه یادگار امام ایستادم و به شهردار منطقه زنگ زدم چون فضای سبز را آتش زده بودند.

وی با بیان اینکه ای کاش شهرداری و نیروی انتظامی کلونی‌های اصلی تجمع معتادان را نمی‌زدند،گفت:این افراد معمولا در دو سه نقطه شهر متمرکز بودند ولی در حال حاضر منظر همه شهر از معتاد متجاهر و کارتن‌خواب آلوده شده و به هر محله‌ای که می رویم مردم از معتادان متجاهر و کارتن خواب‌ها می‌نالند.

وی ادامه داد: بزرگراه‌های اصلی و زیبای شهر که معرف فضای سبز و انضباط شهری بودند مثل یادگار امام و شهید چمران که از جنوب تا شمال تهران گسترش دارند محل و نماد نازیبای شهر تهران شدند. نمی‌دانم به کی و کجا تذکر دهم؟! باید برای این مساله فکری شود. این همه شعار، تبلیغ و قرارگاه نتیجه‌اش این شد؟

احمد صادقی هم جلسه شورای شهر  با اشاره به عدم ارائه برنامه های اجرایی از سوی شهرداری برای مهار تورم و رشد تولید گفت: شهرداری باید در ۶ حوزه فرهنگی و اجتماعی، خدمات شهری و محیط زیست، ایمنی و مدیریت بحران، هوشمند سازی، شهرسازی و معماری و حمل و نقل و ترافیک پس از یک ماه از تصویب، برنامه خود را ارائه می کرد اما چهار ماه گذشته و برنامه ای ارائه نشده است.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران با بیان اینکه ۶ صورت جلسه در یکی از جلسات مصوب می شود، افزود: نحوه اتصال شهرداری ها به درگاه واحد باید توسط شهرداری تهران پیگیری و به شورا گزارش می شد و دستورالعمل های تشکیل پرونده باید از سوی معاونت شهرسازی تهیه می شد.

وی ادامه داد: آموزش دفاتر مناطق منتخب جهت طی فرآیند جدید مطابق درگاه ملی باید صورت می گرفت و پس از دو ماه از برگزاری جلسه هیچ گزارشی به کمیسیون شهرسازی و کمیته شفافیت ارسال نشده است و در سوم مردادماه موضوع را پیگیری کردیم و موضوع بی جواب مانده است و معاونت شهرسازی با این بی توجهی مزاحم دسترسی مردم به خدمات غیرحضوری شده است.

صادقی تأکید کرد: شهردار تهران باید این موضوع را پیگیری و گزارشات اقدامات صورت گرفته را به شورا ارائه دهد.

پرویز سروری در این جلسه ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات اخیر سازمان املاک بیان کرد: از جمله اخبار خوشی که سال گذشته دریافت کردیم؛ تثبیت اسناد ۱۰۰ هکتار از شهر آفتاب بود.۵۰ هکتار هم در شوارع ژاندارمری تثبیت شد و از ابتدای سال تاکنون ۵۰۰ سند تک برگ صادر شده است و این یعنی ما در حال ثبت دارایی‌های شهر هستیم. از دست‌اندرکاران این امر قدردانی می‌کنیم؛ آهنگ خوبی را می‌نوازند و اقدام خوبی را آغاز کرده‌اند شورای شهر حتماً از این اقدام تقدیر خواهد کرد. 

نایب رییس شورای شهر تهران در تذکری با اشاره به این که  بی تردید نباید اجازه دهیم که بی قانونی تبدیل به قانون شود. کسانی که قانون را نادیده می‌گیرند نباید مورد تشویق قرار گیرند گفت :‌شهرداری نباید به کسانی که با بی حجابی مرتکب بی قانونی می‌شوند خدمات ارائه کند،  نباید اینگونه باشد که تنها با نصب یک بنر و تذکر این کار به صورت نمایشی پیگیری شود و با کسانی که اهمال می‌کنند برخورد قاطع صورت گیرد.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های دریافتی مطلع شدیم که متأسفانه در مراکزی که خدمات شهرداری ارائه می‌شود؛ اعم از مراکز میوه و تره بار، فروشگاه‌های شهروند و مجموعه‌های سلامت، اقدام چندان جدی‌ای در خصوص رعایت قانون صورت نمی‌گیرد. لذا درخواست می‌شود شهرداری حتماً این موضوع را جدی گرفته و در دستور کار خود قرار دهد و در مورد کسانی که در این زمینه اهمال می‌کنند؛ برخورد قانونی صورت گیرد. قانون، اصل است و همه ما باید نسبت به آن تمکین داشته باشیم.

مهدی اقراریان، رئیس کمیته نظارت شورای شهر تهران،هم  در خصوص وضعیت رعایت حجاب و عفاف در اماکن مربوط به شهرداری متذکر شد: نامه‌ای خطاب به شهردار تهران آماده کردیم که در آن به وظایف قانونی که شهردار تهران در موضوع قوانین مربوط به حوزه عفاف و حجاب بر عهده دارد؛ اشاره شده است و در اولین فرصت ارسال خواهد شد. امیدواریم پاسخ اقدامات صورت گرفته، به دست ما برسد و در گام بعدی در صورت نیاز، مشروح آن را در اختیار رسانه‌ها نیز قرار خواهیم داد.

حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران هم در تذکری در خصوص تعیین تکلیف و ساماندهی خودروهای رها شده در پارکینگ خاوران تذکر داد: در بازدید دوباره از پارکینگ خاوران پس از ۳۳ روز، با توجه به وضعیت خودروهای رها شده که شامل سواری بنز، سمند، پژو، مگان، پراید، وانت پیکان، نیسان، مزدا، مینی بوس، اتوبوس بنز ۱۰ تن، ماشین آلات راهسازی، تانکرهای آب، آبرسان‌های سنگین و نیمه سنگین، تراکتور و جرثقیل می‌شود؛ اقدامات اجرایی در رابطه با تعیین تکلیف و ساماندهی آن‌ها انجام نشده است. لذا درخواست می‌شود این موضوع در دستور کار مسئولین ذیربط قرار گیرد. 

کاشانی در ادامه با اشاره به اقدام شهرداری منطقه ۱۲ مبنی بر تغییر مخازن جمع آوری زباله، متذکر شد: ای کاش این اقدام در مناطق ۲۲گانه تهران هم به طور همزمان انجام می‌شد. در اقدام شهرداری منطقه ۱۲ ، ۳۰ درصد از این موضوع محقق شد که جا دارد از شهردار منطقه برای این موضوع تشکر کنیم. از شهرداران سایر مناطق نیز درخواست می‌شود اقدام مشابهی را انجام دهند. 

عضو شورای شهر در رابطه با فروش و واگذاری ۶ فقره ملک نیز بیان کرد: مصوبه‌ای در این رابطه در شورای شهر تعیین شد که در فرمانداری، دستخوش سه تغییر شد. نخست اینکه در جدول ذیل ماده واحده در بخش مربوط به مبلغ برآورد شده سمن معامله، نظر فرماندار این بود که برآورد اولیه دیگر معنا ندارد و در این باره بهتر است که نظر کارشناسان لحاظ شود و مبلغ ناشی از ارزیابی کارشناسانه مبنای عمل قرار گیرد. 

وی افزود: در تغییر یا اصلاحیه دوم چنین ذکر شد که شهرداری تهران موظف است منابع حاصل از واگذاری ۶ فقره ملک مذکور را بر اساس قیمت کارشناسی روز و صرفاً بابت تسویه بدهی بانک هزینه کند و در اصلاحیه سوم آمده که واگذاری ملک به شرکت مپنا و مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران باید حذف شود. لذا درخواست ما این است که مصوبه شورای شهر و اصلاحیه‌های فرمانداری انجام شود.