به گزارش اکوایران، روز گذشته مهدی چمران رییس شورای شهر تهران یکی از اصلی ترین عوامل آلودگی هوای تهران را سوخت بی کیفیت عنوان کرد . به تازگی نامه ای از سوی دبیر انجمن خودروسازان ایران به مدیرعامل شرکت ملی  پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نوشته شده که توزیع سوخت بی کیفیت در آن اشاره شده است .

در متن این نامه آمده است :‌«جناب آقای مهندس سالاری

معاون محترم وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

موضوع : درخواست عرضه سوخت استاندارد در جایگاه های پخش کشور

با سلام باستحضار میرساند عمده سوخت بنزین توزیعی در جایگاههای سوخت کشور شامل بنزین معمولی بوده که عدد اکتان آن حدود ۸۷ می باشد و در نوع بنزین سوپر این عدد اکتان به عدد ۹۲ و بیشتر نیز می رسد ولی  متاسفانه عرضه آن یا بسیار محدود بوده و یا بصورت دوره ای در دسترس مصرف کننده نمی باشد . علاوه بر مشکل اکتان پایین وجود مقادیر گوگرد بیش از حد استاندارد در بنزین نیز اثرات مخربی در طول عمر سیستم سوخت رسانی و عملکرد موتور و کاتالیست خواهد داشت . همانطور که مطلع می باشید جهت کنترل انتشار گازهای گلخانه ای، تکنولوژی موتورهای خودروهای روز دنیا به سمت افزایش بهره وری انرژی حرکت کرده است، موتورها پیچیده تر شده اند. راهبردهای متعددی برای بهبود مصرف سوخت موتور جرقه زنی از جمله افزایش نسبت تراکم تزریق مستقیم سوخت و کاهش سایز موتور از طریق یستم توربوشارژ در دسترس هستند.

در نتیجه، موتورها در دما و فشار سیلندر بالاتر یاپتانسیل بیشتری برای ضربه زدن ناک موتور) کار می کنند که لازمه امکان عملکرد صحیح آنها استفاده از بنزین یا اکتان استاندارد حداقل ۹۵ می باشد و استفاده از ینترین یا اکتان پایین تر در آنها منجر به آسیب جدی به موتور و درصورت ادامه کارکرد با سوخت نامناسب طولانی مدت، موتور کلاً نابود و غیر قابل مصرف می گردد . شایان ذکر است همه خودروسازان و واردکنندگان خودروهای وارداتی و تولید داخل کشور در راستای سیاست گذاریهای کلان کشور و کاهش مصرف انرژی اقدام به واردات و تولید محصولات مجهز به موتورهایی با تکنولوژی روز دنیا نموده که از شرایط مذکور برخوردارند ولی لازمه کارایی و عملکرد صحیح و اثربخشی آنها تامین بنزین  استاندارد متناسب با اکتان حداقل ۹۵ می باشد که بر اساس استاندارد های بین المللی طراحی و تایید شده و با حفظ قدرت و شتاب خودرو، میزان مصرف سوخت خودرو نیز کاهش میابد و از طرفی عمر مفید سیستم سوخت رسانی و قوای محرکه خودرو نیز حفظ می گردد. ولی متاسفانه صرفا بدلیل عدم تامین و توزیع سوخت استاندارد در سراسر کشور،خودروسازها مجبور به کالیبراسیون معدد موتور با صرف هزینه بالا ( حدود پانصد هزار دلار بابت هر نوع خودرو) و زمان حداقل ۶ ماه می باشند تا یک خودرو طراحی شده با سطح استاندارد یورو ۶ را به سطح پایین تر جهت تطابق کالیبراسیون با اکتان پایین تر و جلوگیری از آسیب موتورها ناشی از ضربه خودسوزی بنزین  گردند که این تغییر باعث کاهش قدرت و عملکرد و در انتها، افزایش مصرف سوخت و آلایندگی گازهای خروجی این خودروها نیست به طراحی استاندارد اولیه آنها می گردد .

photo_۲۰۲۳-۱۱-۲۹_۱۴-۵۳-۰۷

در ضمن پسماند ناشی از احتراق گوگرد مازاد در سوخت بنزین نیز در محفظه احتراق و سیستم اگزوز و کاتالیت موتور منجر به خوردگی و نیز گرفتگی مجاری گازهای خروجی موتور و کاتالیست و شمعها و در نتیجه کاهش عمر مفید این قطعات می گردد .

لذا با توجه به مشکلات عدیده مذکور ناشی از عدم تامین بنزین استاندارد و از طرفی نیاز ضروری کشور جهت کاهش مصرف سوخت و آلایندگی محیط زیست مستدعی است دستور فرمایید برنامه تامین و توزیع سراسری بنزین با استاندارد یورو ۵ و یورو ٦ را به این انجمن ارسال نمایید.

ضمناً با توجه به اینکه توزیع گازوئیل یورو۵ و یورو ۶ با گوگرد PPM۵۰ نیز در سراسر کشور فراهم نبوده و مشکلات خودروهای دیزلی به مراتب بیشتر از خودروهای بنزینی می باشد.

لذا استدعا دارد دستور فرمایید برنامه تولید و توزیع گازوئیل سراسری با استاندارد یورو ۵ و یورو را نیز به این انجمن ارسال نمایید.

احمد نعمت بخش،دبیر انجمن خودروسازان ایران»

photo_۲۰۲۳-۱۱-۲۹_۱۴-۵۲-۵۸