علیرضا زاکانی در آیین بهره‌برداری از سه ایستگاه جدید مترو به همراه ایستگاه تبادلی تربیت مدرس و دو ورودی در خط مترو تهران با اشاره به معماری ایرانی و اسلامی خاص در دو ایستگاه «تربیت مدرس و بهارشیراز» گفت: در مسیری هستیم که اعلام کردیم از معماری ایرانی و اسلامی در طراحی‌ها به صورت جدی استفاده کنند و نکته قابل توجه این است که این ایستگاه (بهارشیراز) از بُعد پدافند غیرعامل به بیمارستان متصل است و این در حالی است که در نظر داریم بخشی از ایستگاه‌های مترو را هم به بیمارستان‌ها متصل کنیم.

او با بیان اینکه این ایستگاه در نزدیکی بیمارستان «خانواده» قرار دارد و از ارتش بابت کمک‌هایی که در ساخت این ایستگاه داشت تشکر می کنیم، گفت: امروز قرار بود در خدمت آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور باشیم اما جلسه ستاد تنظیم بازار شکل گرفت و معاون اول می‌بایست در آن جلسه شرکت می‌کردند و متولی این جلسه بودند.

شهردار تهران با بیان اینکه تهران در رنج است و بخشی از این رنج به دلیل پایتخت بودنش است، افزود: این در حالی است که تهران که پایتخت کشور است الگوی سایر شهرها بوده و نماد موفقیت است و اگر کسی به تهران نگاه کند می تواند به کل مجموعه نمره دهد و آبادی تهران می‌تواند بهترین پیام به یاوه‌گویی‌های کشورهای دیگر علیه ایران باشد.

وی با تأکید بر اینکه ۳۰ ماه و ۱۵ روز است که در شهرداری هستیم، گفت: وقتی که شهرداری را به ما تحویل دادند ۱۴۲ ایستگاه با ۲۵۴ کیلومتر خط وجود داشت؛ اما امروز ۳۰۳ کیلومتر خط با ۱۵۹ ایستگاه داریم و ۱۷ ایستگاه افتتاح کردیم و ۴۹ کیلومتر خط به شبکه مترو اضافه شده است.

زاکانی با بیان اینکه چند روز پیش حفاری ۹.۵ کیلومتر  تونل در بخش جنوبی خط ۶ مترو تمام شد، ادامه داد: دو کیلومتر این خط در سنگ و آن هم در شیب حفاری شده است و در سال آینده ثمرات این اقدامات در تهران مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما ناظر به کالبد تهران اقداماتی را انجام داده‌ایم که ثمرات آن به زودی مشخص می شود، گفت: در چند حوزه برنامه ریزی های گسترده‌ای صورت گرفته که یکی از آن‌ها کاهش آلودگی هواست؛ چرا که تعداد روزهای تهران که دارای هوای پاک است اندک بوده و امیدواریم بتوانیم با یک تحول بزرگ، هوای سالم به مردم هدیه کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه ۲۳ دستگاه در این زمینه مسئول هستند؛ اما شهرداری تهران وظیفه خود می‌داند تا در این راستا گام بردارد، تصریح کرد: حدود ۳۰۰۰ اتوبوس برقی داخلی و خارجی، ۱۰ هزار دستگاه ون، ۲۷ هزار دستگاه تاکسی برقی و... از محل قراردادهای داخلی و خارجی خریداری شده و به مرور وارد ناوگان خواهند شد.

وی با بیان اینکه ۱۵ اسفندماه جاری ۲۰۰۰ هکتار فضای سبز افتتاح شد که ۱۰۰۰ هکتار آن مثمر و در ۲۵۰ هکتار آن آبیاری زیرسطحی انجام شده است، گفت: این در حالی است که مطالعات دستگاه ۶۰۰۰ تنی زباله سوز در کمیته ملی محیط زیست در حال بررسی است و همچنین دو کارخانه آسفالت در تهران راه‌اندازی شد که تعداد زیادی فیلتر داشت؛ به گونه‌ای که خروجی کارخانه‌ها به اندازه یک اتوبوس دیزل بود و امسال تا سه روز پیش یعنی طی ۱۱ ماه و اندی بیش از یک میلیون و ۵۳ هزار تن آسفالت ریختیم.

شهردار تهران همچنین با اشاره به وضعیت ترافیک با تأکید بر اینکه همه از این وضعیت ترافیک رنج می برند، افزود: البته حالا به واسطه شب عید این ترافیک ها تشدید شده است؛ اما اساسا این ترافیک جز از طریق کاهش سفر مدیریت نمی شود و هدف ما نیز توسعه حمل و نقل است که در این راستا سعی کردیم زیرساخت هایمان را افزایش دهیم؛ به گونه‌ای که علاوه بر موارد فوق الذکر توسعه ساخت چهار خط متروی جدید را در دستور کار قرار دادیم که ساخت دو خط آغاز شده و ساخت دو خط دیگر به زودی انجام خواهد شد؛اما دقت داشته باشید که قیمت ساخت هر کیلومتر مترو حدود سه همت است که سعی کردیم با دقت نظر شورای شهر و با استفاده از توان داخلی و خارجی این موضوع را پیش ببریم.

وی با تأکید بر اینکه به سمت هوشمندسازی حمل و نقل و سفر ترکیبی خواهیم رفت، گفت: سال آینده چهره شهر از بُعد ترافیکی تغییر می‌کند.

زاکانی با تأکید بر اینکه تهران باید از مخاطراتی همچون زلزله، سیل و طوفان خارج شود، گفت: ما برای هر کدام از آن ها برنامه ریزی داریم که چکار کنیم که تن و بدن‌مان نلرزد؛ چرا که زلزله وحشتناک است اما باید اقداماتی انجام دهیم که مصونیت‌مان افزایش یابد.

وی با بیان اینکه با کمک دستگاه‌های دیگر ۱۶ ساختمان بالای ۷ طبقه پایش خواهد شد که تا الان ۳۵۰۰ ساختمان پایش شده و اطلاعات ۱۴۴۰ ساختمان تحویل شده است، ادامه داد: تا سال آینده پایش این ۱۶ هزار ساختمان تمام می شود اما این دوای کار نیست؛ بلکه باید به سمت نوسازی پیش برویم چرا که حدود ۱۷ درصد تهران بافت ناپایدار است و این یعنی در برابر زلزله آسیب پذیر است که با حمایت دولت قرار است نوسازی گسترده را شروع کنیم و عنقریب است که با حمایت دولت گره‌های این موضوع باز شود.

شهردار تهران در خصوص وضعیت معتادان متجاهر و آسیب های اجتماعی گفت: به زودی می خواهیم که جشن بگیریم چرا که تهران کودک خیابانی، متکدی و معتاد متجاهر نخواهد داشت و عنقریب است که این موضوع را جشن بگیریم.

وی درباره نظافت و آراستی شهر نیز افزود: در شش ماه آینده شاهد تغییرات در این حوزه خواهیم بود و در حوزه پسماند نیز کارهای خوبی انجام شده و باید ادامه داشته باشد.

زاکانی با بیان اینکه ۶۰ دستگاه پله برقی خریداری شده که ۲۰ دستگاه تا اردیبهشت ماه نصب خواهند شد، اظهار کرد: توجه به بدمسکنی و بی مسکنی هم باید در دستور کار قرار گیرد و قرار شده که با حمایت دولت، شهرداری نقش زیادی در معیشت مردم ایفا کند چرا که قیمت ها این نیست که در بازار می بینید و سیستم توزیع معیوب است و این در حالی است که زیرساخت های زیادی در شهر فراهم شده است.

وی با تأکید بر اینکه ما در آستانه تحول بزرگ قرار داریم و باید حمایت و مشارکت مردم را داشته باشیم، گفت: همه دستگاه‌ها پای کار هستند اما مردم ستون فقرات بوده و باید پای کار بیایند و مسئولان نیز باید درد خدمت به مردم را داشته باشند و امیدواریم با اخلاص مورد عنایت حضرت حق قرار بگیریم.

علیرضا زاکانی همچنین با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با افتتاح ایستگاه‌های امروز در غرب تهران شاهد ارائه خدمات مطلوب تری خواهیم بود، گفت: سال آینده ایستگاه‌های جنوبی خط ۶ مترو یعنی پایین تر از دولت آباد افتتاح می‌شود و در نیمه اول سال دو ایستگاه شهرری و حرم عبدالعظیم حسنی (ع) وارد مدار بهره برداری می شود.

وی تأکید کرد: توسعه خطوط مترو با همه گرانی‌ها در دستور کار ویژه شهرداری و شورای شهر قرار دارد و این در حالی است که در کنار توسعه خطوط مترو افزایش ناوگان را نیز دنبال می‌کنیم؛ به گونه‌ای که براساس قرارداد در نیمه دوم سال آینده واگن‌هایی که از طریق خرید خارجی ثبت شده است به مرور وارد ناوگان می‌شوند و این در حالی است که ۳۱۳ واگن ملی نیز که در حال حاضر دو رام آن آماده است به مرور وارد مدار می‌شود.

شهردار تهران با بیان اینکه اساس ما این است که بتوانیم ظرفت حمل و نقل عمومی را افزایش دهیم، گفت: با ورود واگن هایی که قرارداد آن‌ها منعقد شده، تعداد واگن های مترو به دو برابر ظرفیت ۲۵ سال اخیر می رسد.

زاکانی با تأکید بر اینکه ۳۰ ماه قبل زمانی که شهرداری به ما تحویل داده شده ۸۷۰ اتوبوس فعال در شهر داشتیم که حالا این عدد به ۲۲۰۰ اتوبوس رسیده و در ماه‌های آینده نیز با ورود ۵۰۰۰ اتوبوس ظرفیت اتوبوس‌ها به ۷۰۰۰ اتوبوس می‌رسد، تصریح کرد: در حوزه تراموا، موتورسیکلت و تاکسی نیز اقداماتی انجام شده است که شهروندان به مرور گشایش‌ها را مشاهده می‌کنند.

وی  در مورد وضعیت نظافت شهر تهران افزود: شهر دچار فرسودگی است، شما گاردریل‌ها را ببینید که درب و داغان است یا جداول را ببینید که عمدتا فرسوده هستند و این در حالی است که در چند سال اخیر به شهر رسیدگی نشده؛ اما تدابیری اندیشیده شده که در ماه‌های منتهی به سال آینده اقدامات موثری را در این حوزه ببینیم چرا که همه جداول و گاردریل‌ها سامان داده شده و چهره شهر عوض می‌شود و یک کار سنگین در حال انجام است و قبول داریم که باید تحولی در این زمینه صورت گیرد.

وی در خصوص اقدامات مسکنی شهرداری گفت: در حوزه مسکن با کمک دولت دو خط را دنبال می کنیم که یکی از آن‌ها بسته مسکن است و می خواهیم جلوی افزایش سرسام آور قیمت مسکن و اجاره را گرفته و دیگری ارائه تسهیلاتی به مردم برای ساخت است تا بازگشایی‌هایی در تهران در حوزه مسکن اتفاق بیفتد.