به گزارش اکوایران، لایحه نرخ افزایش کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی درجلسات پایانی شورای شهر تهران به تصویب رسید. اعضای شورای شهر به ارسال دیرهنگام این لایحه انتقاد داشتند اما با یک فوریت این لایحه را بررسی و تصویب کردند.

امروز سعید بشیری معاون عمرانی فرمانداری درخصوص بررسی این لایحه در هیأت تطبیق فرمانداری تهران، گفته است: نرخ کرایه‌های حمل‌و‌نقل عمومی مصوب شورای اسلامی شهر تهران در هیات تطبیق فرمانداری تهران بررسی شده و نهایتا مورد تأیید قرار گرفت.

او ادامه داد: بر روی ارقام باتوجه به اینکه پایین‌تر از نرخ تورم بود، نکته‌ای نداشتیم؛ اما چند نکته حقوقی در متن مصوبه بود که به شورای شهر تهران اعلام شد تا برطرف کنند. لذا ارقامی که برای نرخ کرایه حمل‌و‌نقل عمومی در شورای شهر تهران مصوب شده بود به تأیید هیات تطبیق فرمانداری تهران رسید.

معاون عمرانی فرمانداری تهران تأکید کرد: به این ترتیب برای سال آینده بر اساس مصوبه شورای شهر تهران ۲۸ درصد افزایش در بخش مترو، ۲۶ درصد افزایش در بخش اتوبوس و ۴۵ درصد افزایش در بخش تاکسی را خواهیم داشت.

پیش از این جعفر تشکری هاشمی رییس کمیسیون عمران‌و‌حمل و نقل شورای شهر تهران درباره جزییات افزایش نرخ کرایه‌های حمل‌و‌نقل عمومی (مترو، اتوبوس و تاکسی) در سال ۱۴۰۳، گفته بود: در جلسه امروز لایحه تعیین نرخ کرایه‌های حمل‌و‌نقل عمومی مترو تهران و حومه و تاکسیرانی و شرکت اتوبوسرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. موضوعی که در ۴۸ ساعتی که این لایحه در اختیار کمیسیون قرار گرفته بود مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه امروز در صحن شورا مطرح و به تصویب رسید. بر این اساس نرخ پایه ورودی مسافران در مترو با ۱۶ درصد افزایش همراه شد و بر اساس پیمایش تا دو کیلومتر با نرخ ورودی و مازاد بر آن تا ۳۰ کیلومتر برای هر کیلومتر ۴۰ درصد افزایش را داشته است. مازاد بر ۳۰ کیلومتر نیز برای کرایه شهروندان مبلغ بیشتری را پرداخت نخواهند کرد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران ادامه داد: ۳۰ درصد افزایش خطوط حومه‌ای نیز به تصویب اعضای شورا رسید و به این ترتیب برای بلیت تک سفره که در حال حاضر با نرخ ۳۳۰۰ تومان خریداری می‌شود، در سال آینده حداکثر به قیمت ۴ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش پیدا می‌کند.

تشکری هاشمی با اشاره به افزایش ۲۲ درصدی ورودی خطوط اتوبوس، گفت: برای خطوط تندرو در بازه‌های ۵ کیلومتر ۲۰ درصد افزایش و برای خطوط عادی به ازای هر ۲.۵ کیلومتر ۴۰ درصد افزایش به تصویب رسیده است. در حقیقت در مجموع برای اتوبوس‌های عادی ۳۰ درصد افزایش و برای خطوط BRT  نیز ۲۱ درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

وی در تشریح نرخ کرایه تاکسی‌ها در شهر تهران هم تصریح کرد: برای تاکسیرانی تصمیمات ویژه‌ای اتخاذ شد. نخست آنکه برخط شدن تاکسی‌ها مقرر شد که ظرف ۳ ماه از سوی شهرداری تهران با ارائه سامانه برخط تحقق پیدا کند تا نرخ کرایه‌ها بر اساس متغیرهای محیطی و به صورت عادلانه‌تر محاسبه شود. برای بخش تاکسیرانی نرخ کرایه بر اساس تورم در حال حاضر جذابیتی را برای رانندگان ایجاد نمی‌کند لذا ۴۵ درصد افزایش در این بخش به تصویب رسیده که به نرخ تورم نزدیک است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: همچنین مقرر شد تاکسی‌هایی که به صورت خطی کار می‌کنند با اعلام قبلی برای خطوط شیب‌دار افزایش ۱۵ درصدی را اعمال کنند. از سوی دیگر مشروط به تامین سامانه برخط در ساعات اوج ترافیک یعنی از ۷ تا ۹ صبح و از ۴ تا ۸ شب تا ۵۰ درصد افزایش اعمال خواهد شد. همچنین شهرداری تهران و تاکسیرانی موظفند امکان پرداخت الکترونیک را فراهم کنند که قطعا این موضوع را از تاکسیرانی مطالبه خواهیم کرد.