به گزارش اکوایران، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در جریان برگزاری دویست و سی و نهمین جلسه شورا، با حضور در صحن علنی، در خصوص عملکرد این شرکت در راستای اجرای ماده ۱۷ توضیحاتی را ارائه داد.

محسن اردکانی در ابتدا با اشاره به اینکه آب تهران از پنج سد تأمین می شود؛ گفت: میزان بارندگی در تهران سالیانه ۲۸۰ میلی متر است و بر اساس گزارشات هواشناسی در سه سال اخیر ما خشکسالی هواشناسی داشتیم و در این سه سال گستره بارندگی کمتر از ۲۸۰ میلی متر بود.

وی با تأکید بر اینکه ۲۳ درصد آب کل کشور در تهران تولید و توزیع می شود افزود: امسال میزان بارندگی ۱۷۵ میلی لیتر بوده و نسبت به میانگین بلند مدت ۳۳ درصد کاهش داشته و با وجود بارندگی های مطلوب کشور در تهران در آستانه خشکسالی هستیم.

اردکانی به میزان ذخایر سدها در شهریورماه سال ۱۳۹۸ به میزان ۹۱۸ میلیون متر مکعب اشاره کرد و در این باره یادآور شد: گرچه میزان ذخایر نسبت به سال قبل ۳۳ درصد بیشتر است، اما این به سد طالقان برمی گردد و دیگر سدها نسبت به سالهای قبل به میزان ۱۰ درصد ذخیره کمتری دارد از این رو  باید پنج هزار میلیارد تومان برای انتقال آب سد لار و سد طالقان اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در سال گذشته با همکاری های شهرداری تهران و وزارت نیرو توانستیم شهر را با ۴۰۲ میلیون متر مکعب که در تاریخ آب بی سابقه است، مدیریت کنیم.

اردکانی با بیان اینکه در سال قبل ۸۲ میلیون متر مکعب کمتر از سال ۱۴۰۱ برداشت آب انجام شد، تصریح کرد: امسال نیز با صرفه جویی در مصرف آب مشکلی در سطح شهر نخواهیم داشت مضافاً بر اینکه ما به دنبال این بودیم که بیش از ۲ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان از محل تبصره سه که مصوبه شورای شهر تهران است، درآمد داشته باشیم که خوشبختانه به دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید و گزارشات حسابرسی آن در حال تهیه است.

وی یادآور شد: رینگ قمر بنی هاشم به طول ۱۷۰ کیلومتر که از شمال تا جنوب آب را مدیریت می کند  ما توانستیم از محل تبصره سه موضوع اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب به طول ۷۲ کیلومتر را انجام دهیم که در کاهش هدررفت آب بسیار مؤثر بود.

اردکانی با بیان اینکه ۱۳ کیلومتر خط اصلی در بزرگراه های شهید همت، شهید خرازی و دیگر بخش ها اجرایی شده، تصریح کرد: بازسازی تأسیسات نیز به درخواست شهرداری صورت گرفت. تعویض کنتورهای خراب نیز در سال قبل از این محل انجام شد.

مدیرعامل آبفای استان تهران با اعلام اینکه تأمین فضای سبز بوستان ها و نگهداشت مخازن و ایجاد تصفیه خانه منطقه ۱۹ نیز از محل تبصره سه انجام شده است، یادآور شد: اجرای مخازن ذخیره آب اضطراری به تعداد ۱۷۴ دستگاه به بهره برداری رسیده و مابقی نیز اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه شیرهای آتش نشانی به تعداد هزار دستگاه در سطح شهر نصب شده است، اظهار کرد: احداث شبکه جمع آوری فاضلاب در خرگوش دره و تأمین اعتبار بخشی از تصفیه خانه شماره ۷ و ۸ تهران از محل تبصره سه انجام شده است.

مدیرعامل آبفای استان تهران با تأکید بر اینکه از بهمن ماه سال ۱۴۰۱ تا کنون پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه شماره پنج ۴۵ درصد بوده که بزرگترین تصفیه خانه خاورمیانه است، یادآور شد: رئیس جمهور شهید نیز از این تصفیه خانه بازدید کردند و ما در این بازدیدها اعلام کردیم که تصفیه خانه مورد نظر تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

وی اعلام کرد: ۶ هزار میلیارد تومان بر اساس برنامه باید تأمین اعتبار می شد. سال قبل دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شد اما در واقع ۶ هزار میلیارد تومان تأمین شد.

اردکانی با بیان اینکه بر اساس توافقات پنج ساله ۱۷ هزار میلیارد تومان طرح در شهر تهران اجرایی شده است، تصریح کرد: بخشی از طرح ها توسط رئیس جمهور شهید به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به افزایش جمعیت شهر تهران گفت: باید اقدامات پیشران در سطح شهر قبل از ایجاد زیرساخت ها انجام شود. قانون به ما اجازه می دهد از محل تبصره سه برای اجرای پروژه های سرمایه ای اختصاص داده شود. پس از اینکه شورای شهر تهران مصوبه می دهد حتما وزارت نیرو باید ابلاغ مصوبه را انجام دهد و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد، این اصلاحات انجام خواهد شد.

اردکانی افزود: یکی از مصوبات شورا باید این باشد که تجهیزات کاهنده برداشت آب در تاسیسات شهری نصب شود. در تهران میزان هدررفت آب ۲۲ درصد است که ۱۱ درصد آن در ۲۲ هزار کیلومتر شبکه آب است و بخشی از درآمد تبصره سه به بازسازی شبکه فرسوده اختصاص دارد. ۱۱ درصد هدررفت نیز پرتی ظاهری است که آمار آن را نداریم.

مدیرعامل آبفای استان تهران با بیان اینکه مدیریت پرتی شبکه آب در سال قبل بیش از هر سال دیگری بوده است، گفت: آبفا و شهرداری خود را مکلف می دانند ۹۵۰ نقطه اتصال را اصلاح کنند که این اقدامات در حال انجام است.

وی اعلام کرد: سه میلیون متر مکعب آب در مخازن آب اضطراری ذخیره شده و شیرهای برداشت آنی و اتوماتیک برای آنها نصب خواهد  شد.

اردکانی گفت: بر اساس مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، واحدهای پنج طبقه به بالا و آسمان خراش ها باید پمپ و مخزن آب نصب کنند.

وی در پایان با بیان اینکه ذخایر سدها در سال های اخیر یک میلیارد متر مکعب بوده اما سال قبل به ۴۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است، یادآور شد: اگر فشار آب شبکه را کاهش ندهیم چگونه می توان با این میزان ذخیره آب، شرایط را مدیریت کرد.

علی نصیری مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران هم در این جلسه  با بیان اینکه در این دوره گام های خوبی در حوزه آب برداشته شده است، اظهار کرد: مصوبه شورا در زمینه آب اضطراری مصوبه ای مترقی است و ماده ششم مصوبه شورا تحت عنوان آبرسانی اضطراری که در سال ۱۳۹۷ تصویب شده به ایجاد کارگروهی جهت پایش اشاره کرده است.

وی افزود: رئیس و دبیر و اعضای این کارگروه تعیین شدند و در این دوره حتی یک جلسه کارگروه نیز برگزار نشده و اگر صلاح دیده شود، دبیری کارگروه به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران واگذار و دبیرخانه در سازمان ایجاد شود.

نصیری با بیان اینکه بر اساس ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور ذخیره سازی آب برای شرایط اضطراری و توزیع آن برعهده وزارت نیرو است، تصریح کرد: شهرداری به عنوان همکار در این زمینه تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه انفجار در شهران به دلیل فروریزش و آب شستگی بوده است، خاطرنشان کرد: مطالعاتی که در خصوص فروریزش ها انجام می شود که می تواند حادثه ساز باشد به پوسیدگی شبکه آب بر می گردد.

نصیری با اعلام اینکه میزان هدررفت آب به ۴۰ درصد می رسد، گفت: برای بازسازی شبکه باید برنامه ریزی جدی صورت بگیرد؛ چراکه علاوه بر جلوگیری از هدررفت آب آنچه اهمیت دارد جلوگیری از فروریزش هاست.

احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران هم در این جلسه با بیان این که در بازدیدی که از ناحیه سه منطقه ۱۹ داشتم شاهد جریان فاضلاب شهری بودم که جای تأسف دارد گفت : این فاضلاب در حال ورود به دشت های پایین دست است و به محصولات کشاورزی آسیب می زند. هنوز اتصال فاضلاب به تصفیه خانه ها کامل انجام نشده و از این دست موارد در سطح شهر زیاد داریم. شهرداری در کنار آبفا حضور دارد و امیدواریم اتصال فاضلاب به تصفیه خانه ها به نتیجه برسد.

صادقی با بیان اینکه هنوز ابهاماتی در بحث نظارت و پایش و هماهنگ سازی در اقدامات اجرایی و تعیین مطالعات و استانداردها وجود دارد، خاطرنشان کرد: قرار بود کارگروه پایش در این زمینه تشکیل شود و دبیری آن را شرکت آب و فاضلاب استان تهران بر عهده بگیرد.

وی ادامه داد: هیچ گونه ارزیابی در پنج سال اخیر در حوزه مدیریت بحران نداشتیم یا اینکه مخازن تعبیه شده هنوز تعیین تکلیف تجهیزاتی نشده اند. باید تجهیزات این مخازن نصب می شد البته در برخی موارد نیز تجهیزات نصب شده اما مخزن وجود ندارد. برای مثال قرار بود بیمارستان ها مخزن داشته باشند اما اجرایی نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه نصب شیر قطع اضطراری هنوز به سرانجام نرسیده است، خاطرنشان کرد: باید این کارگروه تشکیل شود و چون موضوع آب اضطراری است باید مسئولیت دبیری آن به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران واگذار شود.

 وی ادامه داد: تقاضای ما این است که به میزان افزایش رقم تبصره سه توجه داشته باشیم و بنابر افزایش مصوب در مجلس به میزان ۱۰ درصد و پس از تأیید شورای نگهبان سیستم قانونی طی شود.

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای  شهر تهران نیز با تأکید بر اینکه مهمترین وظیفه در مدیریت شهری نظافت شهر است، گفت: درخواست مردم از ما آراستگی شهر است و یکی از مهمترین ابزار آن اجرای کامل سیستم فاضلاب است. نمی دانیم برنامه زمان بندی برای این سیستم طراحی شده یا خیر؟ چشم انداز این موضوع حداقل برای بنده به عنوان عضو شورا روشن نیست.

وی اضافه کرد: در بازدیدهایی که از مناطق داشتیم شاهد جریان فاضلاب در محلات بودیم. در مناطق ۲۱ و ۲۲ هنوز سیستم فاضلاب اجرایی نشده و یا در برخی محلات منطقه ۱۲ با اینکه سیستم فاضلاب اجرایی شده، انشعابات متصل نشده است.

امانی با بیان اینکه اولویت اقدامات تبصره سه باید اجرای سیستم فاضلاب باشد، اظهار کرد: رینگ قمر بنی هاشم رینگ اثرگذار و قابل توجهی برای شهر است و اندکی از اعتبارات شورا برای آن استفاده شده البته وظیفه آن با دولت است. وظیفه ما نگهداشت شهر و محلاتی است که شهروندان در آن ساکنان هستند.

وی افزود: آمار شهرداری حاکی از این است که تعداد حیوانات موذی به دلیل سیستم فاضلاب افزایش یافته است. یکی دیگر از مشکلات آبیاری بوستان ها عدم آبرسانی به موقع است که باعث خشک شدن آنها شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه نگهداشت سه بوستان مهم لویزان، چیتگر و سرخه حصار بر عهده شهرداری است، یادآور شد: تعداد زیادی از درختان به دلیل عدم آبرسانی به موقع خشک شده و باید قطع شوند.مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شوراهم  با بیان اینکه اختصاص اعتبار برای اجرای طرح های آب و فاضلاب از سال ۱۳۸۷ با نامه رئیس شورا آغاز شد، اظهار کرد: در چند نوبت اصلاحیه هایی انجام شد و در حال حاضر شاهد اقدامات خوبی در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: بر اساس گزارشات شرکت آبفا و همچنین گزارش ذیحساب مستقر از شهرداری در این شرکت، از درآمد ۱۲ ماهه سال قبل دو هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان وصول و دو هزار و ۴۲۴ میلیارد تومان عملکرد ثبت شده و ۴۳.۶ درصد معادل هزار و ۵۷ میلیارد تومان در پیوست اول تبصره هزینه شده که بسیاری از مشکلات شهر در آن مورد توجه قرار گرفته و می توان به آبیاری بوستان ها اشاره کرد.

پیرهادی با بیان اینکه تقاضا داریم حق‌آبه بوستان ها از جمله بوستان لویزان، چیتگر و شیان افزایش یابد، خاطرنشان کرد: برای اولین بار در این دوره ایستگاه های مترو به سیستم فاضلاب متصل شدند. در برخی ایستگاه ها شاهد بوی تعفن فاضلاب بودیم که با اتصال فاضلاب این مشکل برطرف شد.

وی با بیان اینکه سعی کردیم در این دوره تصفیه خانه های محلی افزایش پیدا کند که محقق شد، اظهار کرد: در حوزه های دیگر از جمله آبرسانی به بوستان ها از محل تصفیه آب اقداماتی پیش بینی شده است. انتقال آب از رینگ قمر بنی هاشم حتما می تواند اقدامی مناسب در آبرسانی به تهران باشد.

پیرهادی با اعلام اینکه تعداد زیادی شیر هیدرانت آتش نشانی در سطح شهر نصب شده که به دوره مدیریت شهری فعلی برمی گردد، گفت: ۲۸.۸ درصد معادل ۶۹۷ میلیارد تومان پیوست دوم و ۲۹ درصد معادل ۶۷۰ میلیارد تومان در پیوست سوم هزینه شده است.

وی با اشاره به نصب ۱۷۶ مخزن آب اضطراری در سطح شهر یادآور شد: باید حداقل در ۱۰ بیمارستان مخزن آب اضطراری ایجاد شود. مدیرعامل سازمان بوستان ها این شرایط را فراهم کرد که در بوستان ها مخزن ایجاد شود و این اتفاق خوبی است که در دوره فعلی روی داده است.

پیرهادی با اعلام اینکه مناطق ۹، ۱۸، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ با مشکل فاضلاب روبه رو هستند، تصریح کرد: باید به صورت ویژه به مشکل فاضلاب این مناطق رسیدگی شود که جلساتی را با شرکت آبفا در این خصوص برگزار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه پس از ۱۰ ها سال زمینی به وسعت بیش از چهار هکتار برای راه اندازی تصفیه خانه خرگوش دره در اختیار شرکت آبفا قرار دادیم، اظهار کرد: با این اقدام امیدواریم مشکل فاضلاب مناطق ۲۱ و ۲۲ برطرف شود.

پیرهادی با تأکید بر اینکه فاضلاب ناحیه سه منطقه ۱۹ به تصفیه خانه خلیج فارس نیز باید متصل شود، تصریح کرد: چند بند تأکیدی باید در تبصره سه اضافه شود.

در ادامه این جلسه اصلاحیه مواد ۱۶ و ۱۸ مصوبه تأمین منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های توسعه و بازسازی تأسیسات آب و فاضلاب شهری و اجرای طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران و تأمین بخشی از کسر قیمت تمام شده تعرفه خدمات آب و فاضلاب بررسی و با حداکثر آراء موفق تصویب شد.