محمد مهدی میرزایی قمی درباره وضعیت مراجعات خودروهای سبک به مراکز معاینه فنی تهران از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه افزود: در این بازه زمانی در حدود ۳۳۸ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته میزان مراجعات تغییر چندانی نداشته است. از این آمار، ۲۶۷ هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده و نقص مربوط به آلایندگی ۳۲ هزار و عدم همراستایی چرخ ها ۱۸ هزار، کمک فنر ۹ هزار، ترمز ۲۲ هزار و وضعیت ظاهری ۳۲ هزار دستگاه خودرو مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران شناسایی و در نهایت جهت اخذ معاینه فنی توسط راکبین آن رفع ایراد شده است.

میرزایی قمی تأکید کرد: در مجموع ۲۷ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده و تعدادی از این خودروهای مردود دارای چند نقص بوده اند.

وی درباره تعداد گواهی معاینه فنی صادره از مراکز شهر تهران به تفکیک معاینه فنی برتر و معمولی تصریح کرد: در دو ماهه نخست امسال حدود ۲۵۵ هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که از این تعداد، در حدود ۳۸ هزار گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع در حدود ۱۴ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

 میرزایی قمی در توضیح جزئیات نحوه فعالیت مراکز معاینه فنی تهران از ابتدای خرداد ماه ۱۴۰۳ گفت: دو مرکز شهید آبشناسان و دماوند از ساعت ۷ الی ۲۲ و سایر مراکز معاینه فنی و واحدهای سیار از ساعت ۷ الی ۱۸ فعال هستند. البتهساعت کاری مراکز معاینه فنی ثابت نبوده و افزایش آن براساس تقاضا و میزان مراجعات قابل افزایش است. 

وی درباره فعالیت برخی مراکز در روزهای جمعه هم افزود: جهت رفاه حال و تسهیل در خدمت رسانی به شهروندان به ویژه در ایام تعطیل که مشتریان با فراغت خاطر بیشتری می‌توانند از خدمات مراکز استفاده کنند این مجموعه بنا بر تقاضای مشتریان نسبت به ارائه خدمات در چند مرکز در ایام تعطیل اقدام کرده است. در روزهای جمعه مراکز شهید آبشناسان و دماوند از ساعت ۷ صبح الی ۲۲ و مراکز معاینه فنی امام رضا(ع)، خاوران، شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام و واحدهای سیار دادمان، شریعتی(شماره ۵ و ۶)، اتحاد، یاس فاطمی از ساعت ۷ الی ۱۴ آماده خدمت رسانی به شهروندان هستند.

سرپرست ستاد معاینه فنی با اشاره به مراجعه روزانه ۶۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران تصریح کرد: با توجه به توسعه خطوط معاینه فنی، افزایش ساعت کاری مراکز و همچنین مدیریت نحوه پذیرش اینترنتی و حضوری در چند ماه اخیر خوشبختانه در حال حاضر در هیچ کدام از مراکز صف نداریم و شهروندان در صورت سلامت خودرو می‌توانند در کمتر از نیم ساعت نسبت به دریافت معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند. پذیرش در مراکز سراج، دماوند، نیایش صرفا اینترنتی و در مراکز دیگر علاوه بر اینترنتی، حضوری نیز انجام می‌شود. البته توصیه می‌شود شهروندان حدالامکان از مراجعه اینترنتی استفاده کنند.