به گزارش اکو ایران ،بخشی از قرار خدمت پنجشنبه های شهردار تهران به دیدارمستقیم شهردار و مردم می گذرد. آنجا که ساکنان هر منطقه تلاش می کنند به شهردار برسند ونامه هایشان را به دست شهردار بدهند شاید گره از مشکلاتشان زودتر باز شود . این درحالی است که شهرداری تهران دو سامانه رسیدگی به مشکلات و انتقادهای شهروندان دارد که براساس تذکر برخی از اعضای شورای شهر تهران از کارآمدی لازم برخوردار نیست .  

 برخی منتقدان احیای روش هایی مانند جمع آوری نامه در سطح محلات آن را برخلاف عدالت می دانند و معتقدند در شهری هوشمند باید سامانه هایی مانند 1888 تقویت شده تا همه شهروندان به صورت برابر از فرصت پاسخگویی بهره مند شوند .

احمد صادقی رییس کمیته شفافیت  شورای شهر تهران به اکو ایران می گوید : این که سامانه های 137 و 1888 باید تقویت شوند نکته درستی است اما مدیریت شهری این سامانه ها را کنار نگذاشته و بگویید پاسخگویی میدانی جایگزین این دو سامانه شده است ،مردم توقع دارند مسوولان را از نزدیک ببینند و با آنها درد و دل کنند. بسیاری از موارد مهم که مشکلات محله را به خوبی حل می کند  در همین دردل‌های میدانی پیشنهاد می شود ، این کاری  که آقای شهردار انجام می‌دهد، کار درستی است.این که می نشیند و با مردم صحبت می کند و نظرشان را جویا می شود و اگر مشکلی هست مشکل را حل می کند. اینها هیچ کدامشان نافی سامانه های  137 و 1888 نیست.

untitled

او ادامه می دهد : این نامه ها بیشتر مشکلاتی است که از طریق 137 و 1888 به نتیجه نرسیدند و بعد به شهردار رسیده است.  

صادقی از بررسی نحوه پاسخگویی به مشکلات شهروندان تهرانی از طریق این سامانه می گوید که مربوط به دوره گذشته مدیریت شهری است . بررسی های این عضو شورای شهر نشان می دهد که  گزارشاتی که در 1888 و 137 ثبت شده تا 15 ماه جواب داده نشده است.

او اضافه می کند : با پیگیری‌ای که مجموعه بازرسی شهرداری دارد انجام می دهد این پاسخگویی به پاسخگویی موثر و درحداقل زمان  برسد.ضمن اینکه   هر چقدر هم که ما پاسخ‌های مستدل بدهیم مردم دوست دارند یک نفر را پیدا کنند و بگویند این مشکل است. شاید هم همان نامه‌ای هم که بدهند، همان جوابی را بگیرند که در 1888 و 137  به آنها جواب داده شده است.

او درخصوص این که آیا شورا درخصوص این بازدید های هفتگی و هزینه های آن از شهردار گزارش گیری می کند هم می گوید :  این که مجموعه ای  بازدید میدانی داشته باشند، پروژه‌ها را از نزدیک ببینند و پای درد دل مردم بنشینند ، چه اشکالی دارد؟ در حال حاضر شهردار 3 بازدید از سطح مناطق داشته است و به نظر می آید این بازدید ها کمی که بیشتر شود به شورا ها هم گزارش داده می شود . مطئمن باشید اگر این بازدید ها خروجی نداشته باشد و یا هزینه بالایی داشته باشد شورا جلوی آن می ایستد .

480fc5cc-9221-445d-89e8-a02f984b6960

این عضو شورای شهر تهران درخصوص این که آیا از دستاوردهای قرار خدمت اعضای شورا اطلاعی دارند می گوید :  هر جلسه‌ای  که شهرداری به مناطق می‌روند مصوباتی دارند، اولویت پروژه‌ها ی کوچک مقیاس محلی با رای مستقیم مردم، نخبگان  و شورایاری‌ها درمی‌آید.  

ناصر امانی عضو دیگری شورای شهر تهران هم معتقد حضور شهردار در مناطق و دیدار با نخبگان و معتدمین محلات را مثبت ارزیابی می کند وبه اکو می گوید : با توجه به این که شهردار تهران به تازگی کار خود را در شهرداری تهران آغاز کرده ، حضور در مناطق جلسه  با مدیران منطقه ، حضورشان در مساجد برای گفتگو با مردم فعالیت مثبتی است زیرا هم از معضلات و مشکلات در گفتگوهای بی واسطه با مردم  شناخت پیدا می کنند و این شناخت در برنامه ریزی و اجرا هم تاثیر گذار است . اما نباید به بازدید اکتفا شود بلکه بعد از بازدیدهای نتایج آن باید در برنامه هاشان نمود پیدا کند و مردم نیز ثمره این بازدید ها را ببینند .