به گزارش اکوایران ،شهرداری‌ها از بودجه سال 1401 سهمی ندارند. سه هفته پیش رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در نامه‌ای به میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، تبصره‌هایی که باید در بودجه 1401 شهرداری‌های کل کشور حفظ شود و تبصره‌هایی که لازم بوده، احیا شود را  ارسال کرده بود. اما نتیجه، حذف کل ردیف‌های بودجه ای متعلق به شهرداری‌ها از لایحه بوده است.

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران می‌گوید: در بودجه سال  1400 ردیف‌ها و تبصره‌هایی پیش بینی شده بود که بر اساس آنها هم برای اتوبوسرانی و مترو هم سایر درآمد هایی که می توانست به شهرداری ها  کمک کند، ارقامی پیش بینی شده بود. با این وصف اما در بودجه پیشنهادی سال  1401 که اکنون از طرف سازمان برنامه و بودجه تهیه شده و ابتدا باید در هیات دولت بررسی و سپس در مجلس شورای اسلامی به تصویب ردیف های حمایتی از شهرداری های کشور حذف شده است. البته لازم به ذکر است که مبنای بودجه ای که به مجلس ارایه می شود همین بودجه پیشنهادی از سوی سازمان برنامه و بودجه است.

وی ادامه می دهد : برای خرید اتوبوس و مترو علاوه بر شهرداری ها، دولت هم باید سهم خود را بپردازد. از سوی دیگر برای آنکه شهرداری ها در بحث تامین تجهیزات و زیر ساخت های حمل ونقل عمومی نیاز به کمک های مالی و حمایت های قانونی دارند که همه اینها نیاز به مقدماتی دارد که بایستی در دولت پیش بینی شود. این موضوعات در بودجه 1400 پیش بینی شده بود هر چند کافی نبود و کامل هم تخصیص پیدا نکرد اما انتظار هم نداشتیم که به یکباره همه این مواد حمایتی از بودجه سال آینده حذف شود. و این امر همه شهرداری ها و شوراهای کشور  را ناراحت کرده و مرتب تماس می گیرند که  در سال آینده سرنوشت شهر ها و معضلات آنها چه می شود.

احمد صادقی  عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران امید دارد که این موضوع در دولت اصلاح شود . او  درخصوص حذف ردیف های حمایتی از شهرداری ها در بودجه سال 1401 درحالی که وعده حمایت حداکثری از شهرداری تهران برای حل چالش های شهر داده شود می گوید:‌بعد از تذکر آقای چمران درخصوص حذف ردیف های حمایتی از شهرداری ها ،معاون شهردار تهران از اعتراضی که آقای زاکانی در هیات وزیران به این ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه داشته اند را مطرح کردند و این که همان جلسه  اعلام شده که این خلاف حمایت هایی است که گفته شده است و آنجا بحث و تبادل نظر می شود . براساس گزارشی که از هیات دولت داده شد، شخص وزیر کشور هم موافق لایحه بودجه 1401 که توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه شده نیست  و قرار شد در کمیته‌  کارشناسی  بررسی شود و آن حمایت‌هایی که قرار است در هیات‌وزیران و دولت از شهر  داشته باشند، درلایحه بودجه 1401 بیاید.

وی در پاسخ به این پرسش که حمایت های سال گذشته حمایت های حداقلی بوده و انتظار می رفت حالا که دولت قصد دارد حمایت حداکثری داشته باشد سطح این حمایت ها ارتقا پیدا کند هم توضیح می دهد  :‌اگر حمایت های حداقلی‌اش را هم برای  شهرداری ها  تامین کنند به نظر من کار بزرگی کردند. اینها همین حداقلی‌هایش را هم که می‌گویند اگر سر حرفشان باشند و تامین کنند، آن هم کار بزرگی کردند چون که تا به امروز آن حداقلی‌ها هم تامین نشده است.

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران از شهردار تهران درخواست کرده بود به میدان بیاید و یقه دولت را در این رابطه بگیرد . به نظر می رسد هشدار چمران به نتیجه رسیده است .

لطف‌الله فروزنده، معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران  امروز به سایت روابط عمومی شهرداری گفته است که  باتوجه به پیگیری‌های آقای زاکانی شهردار تهران، مقرر شد تا علاوه بر احیای تبصره‌های حذف شده، پیشنهادهای جدید هم در بودجه کشور لحاظ شود.همچنین  شهردار تهران جلسه‌ای هم در همین رابطه با مسئولان وزارت کشور داشت. همچنین از روز دوشنبه تا به امروز که دولت در حال بررسی تبصره‌های بودجه است، آقای زاکانی در تمامی این نشست‌ها حضور دارد و در حال رایزنی برای احقاق حق شهرداری‌ها است.

به گفته فروزنده، خوشبختانه دولت پذیرفته که علاوه بر لحاظ تبصره‌های مربوط به شهرداری‌های کل کشور و نه فقط شهرداری تهران، نظرات و دیدگاه‌های شهردار تهران را هم بپذیرند. هم اکنون دولت برای بررسی بودجه ۱۴۰۱ کشور، به صورت دو شیفت جلسه دارد و شهردار تهران هم در جریان بررسی تبصره‌ها در این نشست‌ها حضور دارد. 

اما مجلس هم تاکید بر افزایش سهم شهرداری ها در بودجه ملی دارد . اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس درخصوص کاهش سهم شهرداری‌ها در بودجه 1401 که روز گذشته ازسوی رئیس‌ شورای شهر تهران مطرح شده بود، به اکو ایران می‌گوید: با توجه به اینکه دولت‌های گذشته تعهدات خود را نسبت به شهرداری‌ها انجام نداده و کلانشهرها ازجمله تهران از اعتبارات ملی که برای آنها پیش‌بینی شده بود محروم بوده‌اند، در این دوره باید جبران شود.

وی ادامه می دهد: حذف ردیف‌های بودجه‌ی مربوط به پروژه‌های بزرگ حمل‌و‌نقلی شهر تهران را با بحران روبه‌رو می‌کند.

او درخصوص این توجیه سازمان برنامه و بودجه که افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات ارزش افزوده دلیل حذف ردیف‌های حمایتی است،‌ می گوید: افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات ارزش افزوده، جبران کاهش آن در سال‌های گذشته بوده که مقداری سهم شهرداری‌ها افزوده شد. این مالیات سهم مردم تهران است از فعالیت‌های اقتصادی که در شهرشان رخ می‌دهد و نباید آن را کمک دولت به شهر تهران دانست. وظیفه‌ی این دولت که با مدیریت شهری کنونی هم‌نگاه و همراه است، جبران کاستی‌ها در حمل‌و‌نقل عمومی است، ارتقاء سطح خمات رسانی در مترو، اتوبوس، حمایت تاکسیرانی‌ها از رانندگان تاکسی برای نوسازی خودروهایشان است. ما در مجلس موافق کاهش اعتبارات شهرداری‌ها نیستیم و حتما تلاش می‌کنیم بودجه‌های حمایتی از شهر تهران حداکثری باشد.

اما شهرداری ها چه سهمی از بودجه ملی داشتند که در بودجه سال آینده حذف شده است ؟بررسی‌های بودجه سال 1400 دولت نشان می‌دهد که دولت قبل برای شهرداری‌ها منابعی در نظر گرفته بود. آنطور که از تبصره 3 مشخص است، دولت موظف بوده حداقل 2 میلیارد دلار از تسهیلات مالی خارجی در سقف سهمیه بند الف تبصره را جهت ساخت و بهره‌برداری خطوط قطار شهری و طرح کاهش آلودگی هوا اختصاص دهد. بندی که در سال 99 و 98 هم وجود داشته است. دولت در لایحه بودجه سال 1400 نیز مجوز 8 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت به شهرداری‌ها داده بود.

 در یکی از بندهای تبصره 5 لایحه بودجه امسال آمده بود: «شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آنها با تایید وزارت کشور تا سقف ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی- اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها منتشر کنند.» همچنین تبصره 14 بودجه دولت نیز آمده بود که «در اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف کردن پرداخت یارانه به خانوارهای نیازمند و در اجرای قانون برنامه ششم توسعه، تمامی دریافتی‌ها(منابع) به استثنای عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود و پس از تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور، هزینه می‌شود که حق بیمه سهم دولت اقشار خاص از جمله رانندگان حمل‌ونقل درون و برون شهری نیز در نظر گرفته شده است».

 از دیگر مواردی که در بودجه 1400 مورد توجه شهرداری‌ها قرار گرفته بود، مجموع اعتبارات برای اجرای طرح کاهش آلودگی هوا بود که اتفاقا تهران هم شامل آن می‌شد. آنطور که رسانه شهرداری تهران گزارش داده بود، در لایحه بودجه امسال اعتبار 100 میلیاردی جهت اجرای طرح کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل‌ونقل عمومی شهر تهران و شهرهای دارای آلودگی هوا پیش‌بینی شده بود.