به گزارش اکوایران، در اطلاعیه‌ای که از سوی روابط عمومی سازمان امور دانشجویان صادر شده، از روند مسمومیت اخیر دانشجویان با عنوان «بیماری گوارشی دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، صنعتی اراک و خوارزمی» یاد شده و در شرایطی که حتی به اذعان همین اطلاعیه هم هنوز دلیل قطعیِ مسمومیت دانشجویان مشخص و اعلام نشده، در آن تلویحا به نقش «فصل پاییز و شیوع بیماری‌های فصلی از جمله مشکلات گوارشی و ویروسی» در بروز این سلسله‌مسمومیت اشاره شده است.

در بخش دیگری از این اطلاعیه هم مانند بسیاری از واکنش‌های رسمیِ مشابهِ دیگر، «اطمینان» داده شده که مسئولان «با جدیت» در حال «پیگیری» هستند و «دانشگاهیان محترم و خانواده گرانقدر دانشجویان» باید «آرامش» خود را حفظ کنند و به «شایعات» توجه نکنند.

متن اطلاعیه سازمان امور دانشجویان بدین شرح است:

«به اطلاع دانشگاهیان و ملت شریف ایران می‌رساند، به دنبال بروز بیماری گوارشی تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، صنعتی اراک و خوارزمی (پردیس کرج)، نظر به اهمیت سلامت دانشجویان، سازمان امور دانشجویان به عنوان حامی حقوق مادی و معنوی دانشجویان، از ابتدای بروز این بیماری، اقدامات نظارتی و پیگیری مسائل بوجود آمده را در این دانشگاه‌ها دنبال نموده و تا حصول نتیجه نیز ادامه خواهد داد.

با پیگیری‌های انجام‌شده اقدامات نخستین، اعم از آزمایش‌های مختلف از آب آشامیدنی و غذای دانشجویان و همچنین نمونه‌برداری‌های انسانی صورت گرفته است که نتایج آن در دست بررسی است.

این سازمان با تشکیل کمیته‌ای متشکل از کارشناسان و متخصصان مرتبط ضمن بررسی همه‌جانبه و بازدید میدانی از دانشگاه‌های مذکور، برنامه‌ریزی و اقدامات لازم را انجام خواهد داد. لذا هم‌اکنون شرایط دانشگاه‌ها در حالت پایدار بوده و همکاران ما با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی بر کلیه فرایند‌های تهیه، طبخ و توزیع غذا نظارت دارند.

در همین راستا، با توجه به فصل پاییز و شیوع بیماری‌های فصلی از جمله مشکلات گوارشی و ویروسی، سازمان امور دانشجویان به دانشگاهیان محترم و خانواده گرانقدر دانشجویان ضمن تأکید بر حفظ آرامش و عدم توجه به شایعات، این اطمینان را می‌دهد که متخصصان حوزه سلامت و مسئولین دانشگاه‌ها در تلاش می‌باشند تا ضمن جلوگیری از تکرار اینگونه اتفاقات با جدیت پیگیر علل و عوامل این حادثه باشند.»

بر اساس این گزارش، طی روزهای اخیر گزارش‌هایی از مسمومیت دانشجویان سه دانشگاه صنعتی اصفهان، خوارزمی کرج و صنعتی اراک منتشر شد که آمارها درباره تعداد دانشجویان مسموم‌شده، متفاوت است اما ایسنا در گزارشی نوشت که تعداد دانشجویان مسموم در کل این سه دانشگاه بیش از 1200 نفر بوده است.