به گزارش اکو ایران سیاست حذف ارز ترجیحی که توسط دولت سیزدهم طی ماه های گذشته انجام شد به شدت مورد حمایت وزیر اقتصاد و امور دارایی قرار گرفته و حتی به گفته وی بایستی این سیاست زود تر از این اجرا و عملی می شد. سید احسان خاندوزی وزیر اقتصادی و دارایی حذف ارز ترجیحی از اقتصاد ایران را نکته ای مثبت و سودمند برای جامعه برشمرد. به عقیده خاندوزی حذف ارز ترجیحی بایستی زود تر صورت میگرفت، چرا که مصوبه مجلس در این خصوص با تاخیر انجام شده است و  اکنون که این سیاست عملی شده با پرداخت یارانه به گروه ها و دهک های هدف، رفاه کل اجتماعی افزایش خواهد یافت. این اظهارات وزیر اقتصاد در حالیست که جمعی از اقتصاد دانان و کارشناسان عواقب این سیاست دولت موسوم به جراحی اقتصادی را خطرناک و در شراسط کنونی جامعه مضر دانسته اند.

رهایی تولید از فشار مهمترین دستاورد حذف ارز ترجیحی

بنا به گزارش منتشر شده از وزارت اقتصاد و دارایی سید احسان خاندوزی در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد که ما در کشور در مسیر توسعه نیازمند گفت‌و گو و همگرایی بیشتر هستیم تا جلوتر از سایر متغیرها بتوانیم در تحولات اقتصادی گام‌های جدی و عملی را برداریم. هر چند حذف ارز ترجیحی با تأخیر انجام شد اما تولید را از فشار و روند نامطلوب خارج کرد و فضا و بستر شکوفایی اقتصادی را فراهم آورده است. وی افزود؛ دولت با تأخیر بر اساس مصوبه مجلس بالاخره ارز ترجیحی را از نظام اقتصادی حذف کرد تا با توزیع یارانه در گروه‌های هدف به ویژه بخش تولید بتواند اصلاح اقتصادی را در کشور انجام دهد.

خاندوزی در ادامه اظهار کرد که؛ هر چند در این مسیر برخی کاستی‌ها و عیوب را شاهد هستیم اما اصل موضوع قابل قبول برای همه مردم است و امیدواریم با تخصیص یارانه به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی بتوانیم گام‌های عملی در نظام اقتصادی مؤثر کشور برداریم. همچنین به عقیده وی تولید در کشور در چند سال اخیر زیر فشار سایه ارز ترجیحی بوده که با حذف آن این مشکل از اقتصاد ایان رخت می بندد.

باید دیگر اقتصاد نفتی نباشیم

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور باید از شرایط تمرکزی نفت به سمت اقتصاد مقاومتی غیرمتمرکز حرکت کند، تصریح کرد: در وهله اول باید تغییر ذهن مدیران اتفاق بیفتد تا ما بتوانیم نظام اداره اقتصاد محلی را به عنوان مطالبه به حق مسئولان استان‌ها در پیش بگیریم. خاندوزی اصلاح نظام اقتصادی موجود را ضروری اعلام کرد و گفت: باید به سمت اجرای پروژه‌های سودآور و انتفاعی حرکت کنیم وگرنه اختصاص بودجه دولتی برای ساخت هتل، کمپ و یا سایر فعالیت‌های خدماتی قابل قبول نیست.

وزیر اقتصاد توانمندی اقتصاد منطقه‌ای و مردم‌محور را بسیار ضروری اعلام کرد و افزود: به دنبال سفر رئیس جمهور به استان اردبیل سعی کردیم تا نشستی را با مسئولان استان اردبیل برگزار کنیم تا بخش عظیمی از مصوبات شکل عملیاتی و اجرایی به خود بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: هم از محل ماده ۵۶ و هم تبصره ۱۸ قرار است منابع مورد نیاز به طرح‌های عمرانی و اقتصادی استان پرداخت شود که انتظار می‌رود در این زمینه تحولات اساسی رقم بخورد.

خاندوزی نصب دستگاه ایکس ری در گمرک بیله‌سوار و افزایش سقف اعتبارات پرداختی بانک‌ها در استان‌ها را یادآور شد و اضافه کرد: دولت با جهت‌گیری مناسب سعی کرده تا محیط کسب و کار را برای فعالان اقتصادی فراهم کند.

وی فعالیت درگاه ملی صدور مجوزها را با هدف تسهیل‌گری در این فرآیند یادآور شد و بیان کرد: با الکترونیکی شدن نظام مالیاتی نه تنها از بروز فساد مالی جلوگیری می‌شود بلکه مؤدیان در کوتاهترین زمان پرداخت مالیات خود را انجام می‌دهند. خاندوزی به اعمال تعرفه‌های گمرکی و عوارض صادراتی نیز اشاره کرد و گفت: هدف از این کار ممنوعیت صادرات نیست بلکه تمام تلاش ما بر این است تا تجار و بازرگانان را در تقویت نظام صادراتی کمک کنیم.

وی از بسته پیشنهادی برای جلوگیری از قطع برق واحدهای صنعتی و تولیدی در ایام پیک تابستان خبر داد و افزود: از طریق عرضه برق در بورس انرژی سعی خواهد شد تا پایداری برق در واحدهای صنعتی اتفاق بیفتد. وزیر امور اقتصاد و دارایی افزایش اختیارات بانک‌ها را در پرداخت تسهیلات تا رقم ۲۵۰ میلیارد ریال برای مشتریان خاص یادآور شد و خاطرنشان کرد: ما حتی ۳۵ مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی را به مدیران استانی تفویض کردیم.