به گزارش اکوایران بانک مرکزی هند اعلام کرد که اقتصاد هند در برابر مشکلات معکوس جهانی انعطاف‌پذیر باقی مانده است و انتظار می‌رود با رسیدن تورم به اوج اخیر خود در مسیر تبدیل‌شدن به سریع‌ترین اقتصاد جهان باقی بماند. بانک مرکزی هند اعلام کرد که احیای اخیر بادهای موسمی جنوب غربی و کشت مجدد این انتظارات را افزایش داد که تقاضای روستایی به زودی با هزینه‌های شهری و تثبیت بهبود جبران خواهد شد. این بانک افزود که اثرات جانبی پیامدهای ژئوپلیتیکی در چندین بخش قابل مشاهده هستند و سرعت بهبود را کاهش می‌دهند. با وجود این شوک شدید، نشانه‌هایی وجود دارد که قدرت ذاتی اقتصاد را شعله‌ور می‌کند و آن را در مسیر تبدیل شدن به سریع‌ترین اقتصاد در حال رشد در جهان قرار می‌دهد، اگرچه ممکن است به دلیل ترس از رکود محاصره شده باشد.

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی هند گفت: اگر تعدیل قیمت کالاها در هفته‌های اخیر در کنار کاهش فشارهای زنجیره تامین ادامه یابد، بدترین افزایش تورم اخیر پایان خواهد یافت. داده‌های هفته گذشته نشان داد که تورم سالانه مصرف‌کننده هند برای ششمین ماه متوالی به طرز وحشتناکی بالاتر از مرز ۷ درصد و فراتر از محدوده تحمل بانک مرکزی باقی مانده است. این بانک گفت: اکنون شواهدی وجود دارد که فشارهای زنجیره تامین در سطح جهانی و در هند به اوج خود رسیده است، به طوری که ممکن است منبع اصلی فشارهای تورمی صعودی در حال کاهش باشد. بانک مرکزی گفت: بدهی خارجی به نسبت تولید ناخالص داخلی کم و در واقع بین مارس ۲۰۲۱ و مارس ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

کدام اقتصاد های بزرگ با رکود مواجه خواهند شد؟

راب ساببارامن و سی یینگ تو در یادداشتی تحقیقاتی اعلام کردند که این کارگزاری انتظار دارد، منطقه یورو، بریتانیا، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و کانادا به همراه ایالات‌متحده وارد رکود شوند. به گفته آنان، بانک‌های مرکزی که به دنبال بازگرداندن اعتبار کنترل تورم خود هستند احتمالا با سیاست‌های سخت‌گیرانه، بیش از حد اشتباه می‌کنند حتی قبل از کاهش نرخ‌ها در سال ۲۰۲۳ اگر رشد را قربانی کنند.

افزودند: علائم فزاینده مبنی بر ورود اقتصاد جهانی به کندی رشد همزمان، به این معنی که کشورها دیگر نمی‌توانند برای رشد به بازگشت صادرات متکی باشند ما را بر آن داشت تا رکودهای متعدد را پیش‌بینی کنیم. در این یادداشت آمده است که احتمالا تورم بالا ادامه خواهد داشت زیرا فشار قیمت‌ها فراتر از کالاها به اقلام خدماتی، اجاره‌ها و دستمزدها گسترش یافته است و عمق رکود در بین کشورها متفاوت خواهد بود.

نومورا در ایالات‌متحده، یک رکود کم عمق اما طولانی پنج فصلی را از سه ماهه پایانی سال جاری پیش‌بینی می‌کند. به گفته اقتصاددانان، اگر روسیه به‌طور کامل گاز اروپا را قطع کند، رکود در اروپا می‌تواند بسیار عمیق‌تر باشد و اقتصاد ایالات‌متحده و منطقه یورو در سال ۲۰۲۳ به میزان یک درصد کاهش یابد. به گفته آنان، برای اقتصادهای متوسط ازجمله استرالیا، کانادا و کره جنوبی اگر افزایش نرخ بهره باعث رکود مسکن شود، خطر رکودهای عمیق‌تر از پیش‌بینی‌های کنونی وجود دارد.

کره با ۲.۲ درصد انقباض در سه ماهه سوم سال جاری شدیدترین ضربه اولیه را ثبت کرده است. آنان افزودند که ژاپن به دلیل حمایت از سیاست‌های مستمر و بازگشایی مجدد اقتصادی با تاخیر پیش‌بینی می‌شود که خفیف‌ترین رکود این گروه را تجربه کند. چین از آنجایی که اقتصادش با کمک سیاست‌های تطبیقی ‌در حال بهبود است از این رکود دورتر برآورد می‌شود، هرچند تا زمانی که پکن به استراتژی خود برای مقابله با کووید صفر پایبند باشد، همچنان در معرض خطر قرنطینه‌های مجدد قرار دارد.