پس از حمله روسیه علیه اوکراین، اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم های بسیاری را علیه روسیه وضع کردند. تحریم ها برای متوقف کردن روسیه و جلوگیری از تأمین بودجه این کشور در جنگ وضع شد، در این شرایط روسیه هم برای تلافی، جریان گاز صادراتی به اروپا را کاهش داد و گاهی اوقات این جریان را قطع کرد. با این شرایط قیمت گاز در اروپا به شدت بالا رفت و اکونومیست پیش بینی کرد که روسیه احتمالا نتواند ذخایر انرژی خود را برای زمستان تکمیل کند. ولی در گزارش ماه آگوست اروپا بهتر از انتظارات عمل کرده و هدف ذخیره سازی را زودتر از موعد محقق کرده است.

بلومبرگ می‌گوید اتحادیه اروپا در حال نزدیک شدن به هدف خود برای پر کردن ذخایر گاز دو ماه پیش از موعد است، این قاره برای زمستان سختی آماده می شود زیرا روسیه عرضه را محدود کرده و قیمت انرژی در سراسر این قاره افزایش یافته است.

هدف اروپا پر کردن ذخایر تا سقف ۸۰ درصد برای یک نوامبر (دهم آبان) است ولی طبق داده های موجودی زیرساخت های گاز اروپا، اتحادیه اروپا تا ۲۷ آگوست (پنجم شهریور) ۷۹.۴ درصد از ذخایر گازی زمستان را پر کرده است.

 اتحادیه اروپا برای مدیریت وضع موجود، قوانین ذخیره سازی خود را در اوایل سال جاری تغییر داد و تقویت کرد.

ذخیره سازی گاز به جذب شوک های عرضه کمک می کند و حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد سوخت مصرفی در زمستان را تامین میکند. با ذخایر بیشتر کشورهای اروپایی در موقعیت بهتری در مواجهه با کاهش بیشتر عرضه از سمت روسیه قرار می گیرند، مثلا گاز پروم تعمیرات غیر منتظره خط لوله نورد استریم را در روز چهارشنبه آغاز می کند که اگر ذخیره سازی انجام نشود انرژی اروپا دچار شوک میشود.

کاهش دما در هفته بعد که سراسر اروپای شرقی و بخش های از شبه جزیره ایبری (در جنوب غربی اروپاست و شامل کشورهای اسپانیا، پرتغال، آندورا و جبل الطارق می باشد) را در برمی‌گیرد به کشورها کمک می‌کند تا گاز بیشتری ذخیره کنند زیرا انتظار می‌رود به خاطر خنک شدن هوا، انرژی کمتری مصرف شود.

روز دوشنبه قیمت گاز طبیعی اروپا کاهش پیدا کرد زیرا آلمان اعلام کرد که ذخایر گازی اش زودتر از موعد پر می‌شوند، این کاهش، کمترین کاهش قیمت گاز از ماه مارس است، قیمت ها در یک سال گذشته در یک حرکت افزایشی شدید بیشتر از ۶ برابر شده است و این کاهش قیمتی فقط یک تسکین در مقابل افزایش‌های شدید قیمتی است.

 اتحادیه اروپا تصمیم دارد وابستگی خود را به روسیه به عنوان بزرگترین تامین کننده انرژی منطقه در سال های گذشته، کاهش دهد. این جریان های انرژی قرار است با انرژی های تجدید پذیر رو به رشد جایگزین شود و راندمان بیشتر و واردات گاز خط لوله و گاز طبیعی مایع از سایر تامین کنندگان در منطقه مانند مدیترانه، آفریقا، خاورمیانه و ایالات متحده جایگزین شود.

رییس کمیسیون اروپا در ابتدای سال جاری گفت: حداقل سطح انرژی در ذخایر گاز به تامین امنیت عرضه انرژی در فصل زمستان و تابستان پیش رو کمک میکند.

اورسولا فون رییس کمیسیون اروپا در روز دوشنبه گفت اتحادیه اقداماتی را برای مداخله در بازارهای برق و مداخله کوتاه مدت برای کاهش هزینه‌های فزاینده برق انجام خواهد داد و به دنبال شکستن رابطه قیمت برق با گاز است.

در ۲۷ آگوست (پنجم شهریور) ذخایر گاز لهستان و پرتغال تقریبا به طور کامل پر شده است و داده های جی آی ای نشان می دهد که ایتالیا تا ۸۱ درصد، مجارستان ۶۲ درصد و بلغارستان تا ۶۰ درصد از ذخیره سازی خود را انجام داده‌اند‌.

در آلمان ذخایر گاز به سرعت پر می‌شوند و رابرت هابک وزیر اقتصاد آلمان، روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت هدف ذخیره سازی ۸۵ درصدی انرژی در ماه اکتبر (دهه اول آبان)، احتمالا در ماه آینده تکمیل خواهد شد.

کلاوس مولر رئیس آژانس شبکه فدرال، در مصاحبه ای با بلومبرگ در اوایل ماه گفت: با تکمیل کامل ذخایر انرژی، آلمان ممکن است نتواند زمستان را پشت سر بگذارد اگر روسیه جریان انرژی را قطع کند آلمان زمستان سختی خواهد داشت.

این کشور به عنوان بزرگترین واردکننده انرژی، در حال راه اندازی کارخانه‌های زغال سنگ برای کاهش مصرف گاز است، و زیرساخت‌های آنلاین برای واردات گاز مایع از سراسر جهان راه اندازی شده است. این کشور برای واردات گاز مایع یک پایانه شناور را در زمستان راه اندازی خواهد کرد.

 الیزابت بورن نخست وزیر فرانسه در حالیکه از کسب و کارها می‌خواست تا مصرف انرژی را کاهش دهند گفت بهتر است مصرف‌ها کاهش پیدا کند و جیره بندی گاز انجام شود زیرا اگر روسیه جریان گاز را قطع کند ممکن است در زمستان با قطعی یک شبه گاز مواجه شویم که پیامدهای اقتصادی و اجتماعی برای کشور خواهد داشت.

در این شرایط شرکت ها اولین ضربه را از سهمیه بندی انرژی خواهند خورد. بنابراین تکمیل ذخایر گاز زمستانی می‌تواند به عنوان ضربه گیر در شوک‌های ناگهانی عرضه گاز از سوی روسیه عمل کند ولی اروپا همچنان برای زمستان در مقابل روسیه آسیب پذیر خواهد بود.