به گزارش اکو ایران، مسعود میرکاظمی رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه برای بودجه سال آینده پایه گذار یک طرح تازه شده است؛ نشست های هم اندیشی.

او در این نشست ها با مسئولان دستگاه های مختلف اجرایی دیدار و پیرامون بودجه سال آینده تبادل نظر می کند در ادامه این نشست ها امروز نوبت به حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه دولت رئیسی رسید. آن طور که سایت رسمی سازمان برنامه و بودجه خبر داده است میرکاظمی در این نشست در کنار تکرار جمله مشخص دولت رئیسی که سفره مردم را به مذاکرات گره نخواهد زد یک خبر قابل تامل داده است لایحه بودجه ۱۴۰۱ با فرض ادامه تحریم ها بسته شده است این در حالی است که در بودجه 1400 بودجه دو سقفی بسته شد و دولت قبل تصور می کرد سال 1400 می تواند سال برگشت به توافق و عادی شدن صادارت نفت باشد.

میرکاظمی

در صورتی که این سخن میرکاظمی قرار باشد رنگ سیاستی به خود بگیرد آن وقت مهم ترین سئوال سرنوشت منابع سال آینده و نرخ ارز است. درآمد نفتی در سنوات قبل نقش مهمی در بودجه دولت داشته است در این چند سال که دلارهای فروش نفت در بودجه کمرنگ شد دولت با برداشت از صندوق توسعه ملی و فروش اوراق دولتی و استقراض گذاران امور کرد. سیاستی که میر کاظمی مدعی دولت کنونی را 500 هزار میلیارد تومان بدهکار کرده است.

بنابراین اگر درآمد نفتی که نماد تحریم ها است در بودجه سال آینده با فرض انقباض بواسطه محدودیت در فروش بسته شود دولت هزینه های سال آینده که حداقل 1400 هزار میلیارد تومان خواهد بود را از کجا تامین خواهد کرد. گرچه دولت جدید به مالیات زیاد دل خوش کرده است اما با وجود همه این دل خوشی ها رقم مالیاتی پیش بینی شده در سال بعد کمی بیش از 400 هزار میلیارد تومان است. طبیعتا هزار هزار میلیارد تومان دیگر منابع لازم است آیا اوراق منتشر می شود قیمت دلار بودجه به اندازه ای تعدیل می شود که هزینه ها با منابع سربه سر شود؟ آیا طرحی دیگری دراندخته می شود.