به گزارش اکوایران، بحران انرژی در حال فراگیری در اروپاست. پیش از این اتحادیه اروپا وعده ممنوعیت واردات از روسیه را صادر کرد و رهبران گروه جی 7 در ۲۸ ژوئن اعلام کردند که در حال یافتن راه هایی برای پوشش افزایش قیمت انرژی هستند. بریتانیا اعلام کرده بازار برق خود را برای مهار تاثیر قیمت گاز بر خانوار اصلاح می کند. شرکت های برق فرانسه هم  از مصرف کنندگان خواسته اند مصرف انرژی را فورا کاهش دهند. یکی از اهداف این مانور محروم کردن روسیه از درآمد مورد نیازش است و هدف دیگر جلوگیری از بحران انرژی است که بر فراز اروپا ظاهر میشود.

 روسیه صادرات گاز به بلغارستان، فنلاند و لهستان را به خاطر خودداری این کشورها از پرداخت هزینه واردات به روبل متوقف کرد. به همین دلیل این کشورها در وهله اول مقداری خرید کردند. با این وجود یک ماه پیش تصور می شد می توان از یک بحران جلوگیری کرد چون صادرات گاز مایع از آمریکا به به اروپا در ماه می از ۶ درصد به ۱۵ درصد افزایش یافت.

اما با دو اتفاق ورق برگشت. در ۸ ژوئن شرکت گاز فری پورت در تگزاس دچار آتش‌سوزی شد. انتظار می رود عرضه گاز به اروپا برای ۹۰ روز حدود ۲.۵ درصد کاهش پیدا کند. یک هفته بعد، گازپروم غول انرژی روسیه اعلام کرد صادرات گاز به اروپا از خط لوله نورد استریم به ۴۰ درصد ظرفیت کاهش می یابد. روسیه دلیل کاهش ۷.۵ درصدی صادرات گاز به اروپا را تاخیر کانادا در بازگشت توربین در حال سرویس دهی  به خاطر تحریم ها اعلام کرده است.

منابع انرژی کمی وجود دارد پایانه های ال ان جی با ظرفیت کامل کار میکنند  و مقدار ورودی از خط لوله نروژ و آذربایجان و الجزایر فقط کمی میتواند افزایش یابد.راه اندازی میدان گاز گرونگین هلند که زمانی به اندازه نورد استریم گاز تامین میکرد و به دلیل زلزله متوقف شده، به علت مشکلات سیاسی غیر ممکن است.

در نتیجه شرکت ریستاد انرژی معتقد است که تاسیسات ذخیره سازی گاز اروپا تا پایان اکتبر فقط حدود دو سوم پر می شود که کمتر از هدف چهار پنجم بلوک اروپاست.  البته در مورد نورد استریم هم نگرانی وجود دارد که به طور منظم خدمات رسانی نکند و اگر در  ماه جولای پس از تعمیر و نصب مجددا راه اندازی نشود  اروپا فقط با سطح ذخیره ۶۰ درصدی وارد زمستان خواهد شد.  

هزینه تامین برق مسئله ای است که موضوع گرم ماندن قاره اروپا در زمستان را به حاشیه رانده است.  هزینه تولید برق آن چیزی است که قیمت برق را تعیین میکند سال قبل تولید برق از منابع تجدید پذیربه دلیل تضعیف رودخانه ها و کمبود باد شدید قابل قبول نبود. رآکتورهای فرانسه هم نیاز به تعمیر دارند و کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت کار می کنند. این مسئله ذخایر گاز اروپا را تخلیه می کند‌. میانگین قیمت هر مگاوات ساعت برق در ماه می به ۱۹۷ یورو(۲۰۶دلار)  رسیده است این رقم سال گذشته ۱۵ یورو بوده است.

 یکی از راههایی که اروپا با عدم تعادل کنار می آید تجارت است.  فرانسه که زمانی بزرگترین صادرکننده نفت منطقه بوده در حال واردات برق از کشورهای همسایه است .

در حال حاضر نشانه هایی مبنی بر از بین رفتن وحدت اروپا در شرایط بحران بروز کرده است. اولین اقدام بریتانیا در شرایط اضطراری قطع گاز سرزمین های اصلی اروپاست. به همین دلیل کشورهای اروپایی به دنبال جایگزینی برای گاز هستند. آلمان استفاده از زغالسنگ را در برنامه دارد. اتریش، بریتانیا، فرانسه و هلند هم گفته اند تعطیلی کارخانه های زغالسنگ را به تاخیر می اندازند. هفت نیروگاه  هسته‌ای اروپایی که قرار بود تا پایان زمستان تعطیل شوند برای مدت بیشتری کار خواهند کرد.

یک قرار داد بار پایه انرژی تجدید ناپذیر برای ماه دسامبر ۲۵ درصد بیشتر از انرژی گازسوز معامله می شود.  هزینه های تولید نشان می دهد که گاز بر اساس  شرایط تنگنا قیمت گذاری می شود.

در شرایطی که کمبود عرضه تداوم می یابد  تقاضا باید تعدیل شود. قیمت های بالا بخشی از این کار را انجام می دهد‌  ولی ممکن است سهمیه بندی گاز هم در این شرایط لازم باشد. کارخانه های بزرگ تشنه قدرت مانند کود، شیشه و فولاد تحت تأثیر سهمیه بندی ،قرار خواهند گرفت. بازگشت چین از قرنطینه کووید نیز ال ان جی بیشتری جذب می کند. اروپا در جنگ‌ انرژی با روسیه تا کنون بدشانس بوده و اگر میخواهد چراغ ها را تا بهار روشن نگه دارد نیازمند تغییرات بیشتر است.