به گزارش اکوایران، چین درآمد بخش انرژی روسیه را از زمان جنگ به 35 میلیارد دلار رساند. بنا بر گزارش بلومبرگ، چین هم‌چنان به افزایش اتکای خود به بخش انرژی روسیه ادامه می‌دهد و خرید نفت خام، فرآورده‌های نفتی، گاز و زغال سنگ از زمان آغاز جنگ در اوکراین به 35 میلیارد دلار رسیده است –این در حالی است که طی سال گذشته این رقم در حدود  20 میلیارد بود.

بر اساس آخرین آمار گمرکی چین که ماه‌های مارس تا جولای را شامل می‌شود، اگرچه ارزش واردات به دلیل افزایش قیمت جهانی انرژی –در اثر جنگ در اوکراین- افزایش یافته، این کشور همچنان میزان بیش‌تری از انرژی را از متحد استراتژیک خود –اگر چه گاهی با تخفیف‌های قابل توجه- دریافت می‌کند. این افزایش واردات انرژی در حالی رخ می دهد که بسیاری از کشورها به علت تحریم‌ها علیه مسکو به واسطه جنگ اوکراین، از خرید کالاها و اقلام روسی خودداری می‌کنند.

واردات در ماه جولای شامل واردات زغال سنگ از روسیه بود که 14 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به 7.4 میلیون تن رسید و واردات زغال سنگ کک برای صنعت فولاد به 2 میلیون تن رسید که 63 درصد افزایش داشته است. روسیه اکنون بزرگترین تامین کننده سوخت چین است و جایگزین اندونزی شده است. در حالی که واردات نفت خام از روسیه نسبت به ماه قبل به 7.15 میلیون تن کاهش یافت، اما همچنان 8 درصد بیش‌تر از سال گذشته بود و این کشور همچنان مبدأ اصلی پالایشگاه‌های چینی است. در واقع این کشور مبدا اصلی محموله های نفت خام به چین است.

واردات گاز طبیعی مایع نیز از ماه ژوئن به حدود 410 هزار تن کاهش یافت، اگرچه 20 درصد بیش‌تر از سال گذشته بود. این حجم شامل واردات از طریق خطوط لوله نمی‌شود که از ابتدای سال تاکنون توسط گمرک گزارش نشده، اما کانال اصلی انتقال سوخت از روسیه به چین است.

با وجود کاهش رشد اقتصادی، چین در ماه جولای هزینه‌های خود در بخش انرژی روسیه را از 4.7 میلیارد دلار در ماه مشابه سال گذشته به 7.2 میلیارد دلار افزایش داده، همراه با محموله‌هایی که حدود 70 درصد از کل واردات از روسیه را تشکیل می‌دهند. از جمله کالاهای دیگر:

واردات مس تصفیه شده با 20 درصد کاهش در سال گذشته به 20396 تن رسید

واردات نیکل تصفیه شده با 10 درصد کاهش به 3286 تن رسید

واردات آلومینیوم با افزایش 16 درصدی به 39053 تن رسید

واردات پالادیوم با 29 درصد افزایش به 2350 کیلوگرم رسید

واردات گندم با افزایش 52 درصدی به 3314 تن رسید