به گزارش اکوایران به نقل از سی ان بی سی، امریکا به طور رسمی در همراهی با چند کشور دیگر، از ذخایر استراتژیک خود استفاده خواهد کرد. جو بایدن اعلام کرد که دولت در آنچه که او «تلاش جهانی از سوی مصرف‌کنندگان» برای افزایش سرسام‌آور قیمت بنزین در 2021 خوانده، از ذخایر استراتژیک خود استفاده خواهد کرد.

این حرکتی است که امریکا، هندوستان، ژاپن، چین، کره جنوبی و انگلیس در کنار هم آغاز کرده‌اند. امریکا در مجموع 50 میلیون بشکه از ذخایر موسوم به SPR را آزاد خواهد کرد که 38 میلیون بشکه از آن طی چند ماه پیش رو خواهد بود.  18 میلیون بشکه از آن در قالب قراردادی که قبلا وجود داشته فروخته خواهد شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفته است که رئیس جمهور آماده‌ی اتخاذ اقدامات تکمیلی است و آماده است تا از اختیاراتش به صورت کامل برای همکاری با بقیه‌ی دنیا  برای حفظ عرضه کافی در زمان خروج از کرونا، استفاده کند.

از طرف دیگر اویل پرایس مدعی شده است که اوپک پلاس در خصوص آزادسازی ذخایر استراتژیک به  کشورهای مصرف‌کننده نفت خام هشدار داده است.

اعضای اوپک پلاس در نشستی که 13 آبان برگزار کردند بر تصمیم خود مبنی بر افزایش روزانه 400 هزار بشکه بر تولید کل اعضا را ابقا کردند. گفته می‌شد امریکا خواهان افزایشی در سطح 600-800 هزار بشکه در روز بوده است. 

فارس به نقل از بلومبرگ نوشت که نمایندگان اوپک پلاس این هفته اعلام کردند آزادسازی میلیون ها بشکه نفت از ذخایر استراتژیک مصرف کنندگان بزرگ نفت به نفع شرایط بازار نیست.

به  گزارش اکو ایران نخستین بار سال ۱۹۹۱ جرج بوش پدر در جریان حمله عراق به کویت، دستور استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی را صادر کرد. این اقدام در آن زمان با همکاری دیگر کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی صورت گرفت. ۱۴ سال بعد زمانی که طوفان کاترینا تاسیسات نفتی در ساحل امریکا را نابود کرد این بار جرج بوش پسر ۳۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک را در بازار امریکا به فروش رساند. ۶ سال بعد یک بار دیگر  اعضای آژانس بین‌المللی انرژی تصمیم گرفتند در پاسخ به اختلال عرضه نفت خام به دنبال جنگ داخلی در لیبی دست به فروش ذخایر استراتژیک نفتی بزنند.

پیشتر مرتضی بهروزی فر کارشناس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در مورد تاثیر استفاده‌ی احتمالی جو بایدن از ذخایر استراتژیک نفتی در شرایط فعلی به اکوایران گفته بود: «این اقدام می‌تواند برای حدود دو الی سه هفته قیمت‌ها را چیزی حدود ۳ دلار پایین بیاورد.».